W dzisiejszych czasach rozwój technologii jest szybszy niż w którymkolwiek innym momencie w historii. Chociaż na co dzień możemy tego nie zauważać, na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które oferują nam ciekawe rozwiązania, czy to w kwestii rozwiązywania codziennych problemów, czy w kontekście rozrywki. Dzisiaj zajmiemy się urządzeniem z tej drugiej grupy i zastanowimy się, jakie atrakcje są nam w stanie zapewnić okulary VR. Zapraszamy do czytania!

Okulary wirtualnej rzeczywistości – co to jest?

Okulary wirtualnej rzeczywistości, lub w skrócie okulary VR, to nowoczesne urządzenie, które umożliwia przeżywanie różnej rozrywki w niespotykany do tego momentu sposób. Ich założenie opiera się na zapewnieniu użytkownikowi jak najlepszych wrażeń podczas oglądania filmów, grania w gry czy innych czynności poprzez zapewnienie innego sposobu ich odbioru.

Okulary wirtualnej rzeczywistości przypominają nieco gogle ochronne i zakłada się je dokładnie w ten sam sposób. Możemy je podzielić na dwa typy – okulary z ekranem i okulary z możliwością zamocowania tam smartfona. Niezależnie od wybranego rozwiązania, użytkownik po ich założeniu będzie widział obraz podzielony na dwie części z bliskiej odległości i dodatkowo przepuszczony przez specjalny system soczewek. Wszystkie te zabiegi mają na celu zapewnienie użytkownikowi jak najlepszych wrażeń i wywołanie w nim uczucia, że znajduje się on w samym centrum odtwarzanych wydarzeń.

Podzielenie ekranu na dwie części sprawia, że na każdą patrzymy tylko jednym z oczu, natomiast soczewki mają za zadanie wywołać wrażenie trójwymiarowości odtwarzanej treści. Z tego powodu wszystkie treści, jakie będziemy chcieli odtworzyć na okularach VR, powinny być do nich odpowiednio dostosowane – tylko w ten sposób możemy liczyć na optymalne wrażenia.

Konstrukcja i działanie okularów wirtualnej rzeczywistości to zdecydowanie coś, co może docenić wiele osób, spragnionych nowych wrażeń w świecie wirtualnej rozrywki. Do czego możemy użyć gogli VR? Propozycji jest całkiem sporo i dzisiaj przedstawimy część z nich.

Gry komputerowe z nowej perspektywy

Zdecydowanie jednym z pierwszych rozwiązań, do których można użyć gogli VR, które wręcz samo przychodzi do głowy, są gry komputerowe. To medium ma przewagę nad filmami czy serialami na tym polu, że ich użytkownik nie jest jedynie biernym obserwatorem wyświetlanych zdarzeń, ale może w nich czynnie brać udział. W związku z tym korzystanie z okularów VR ma potencjał do tego, by przenieść gry wideo na zupełnie nowy poziom immersji. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Z pomocą gogli VR możemy zagrać już w wiele tytułów gier, które wypadają całkiem dobrze. Dużą zaletą jest tutaj możliwość wykorzystania specjalnych kontrolerów, które zamiast pada będą służyły nam do kierowania ruchami naszej wirtualnej postaci. Dzięki temu możemy zdecydowanie lepiej wczuć się w prowadzoną rozrywkę i szybciej reagować na zachodzące w niej wydarzenia. 

Nie oznacza to jednak, że okulary wirtualnej rzeczywistości mają na tym polu same zalety. Musimy pamiętać, że jest to stosunkowa nowa technologia, która cały czas się rozwija i zanim poznamy więcej jej możliwości w grach, upłynie jeszcze trochę czasu. Na ten moment pojawiło się już dużo tytułów, które udostępniają wsparcie VR, jednak zanim każdą nową grę będziemy mogli ograć przy użyciu gogli, minie jeszcze parę lub nawet paręnaście lat.

Okulary wirtualnej rzeczywistości... i podróże po mapie

Jednym z ciekawszych i rozwijających sposobów na wykorzystanie gogli VR są wirtualne wycieczki. Dzięki tej technologii nie musimy osobiście stawiać się w jakimś miejscu, żeby poczuć wszystkie te wrażenia, które ma zwiedzający je turysta – wystarczy, że założymy nasze gogle i udamy się na wirtualny spacer po mieście.

Oczywiście wycieczki w wirtualnym świecie nie będą w stanie zastąpić tych prawdziwych, jednak są dobrym sposobem na spędzanie czasu. Dzięki nim będziemy mogli spojrzeć na konkretne miejsca w zupełnie nowym świetle i rozwinąć swoją wiedzę ogólną. Takie zwiedzanie stanowi też dobre rozwiązanie dla tych z nas, którym budżet rzadko pozwala na wakacje – z goglami VR można je mieć nawet w samym środku zimy, co więcej, wcale nie ruszając się z łóżka.

Filmy z goglami VR

Oglądanie filmów także może wkroczyć na zupełnie inny poziom dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości. Nasze gogle sprawią, że zupełnie inaczej spojrzymy na wszystkie elementy scenografii, aktorów i zdarzenia na ekranie, czasem dostrzegając nawet takie szczegóły, których nie widzieliśmy w ulubionym filmie przez lata. Podobnie jak w przypadku gier komputerowych, okulary VR pozwalają na bardzo mocną immersję w świat filmu i wywołanie wrażenia, że jest się częścią przedstawionego świata.

Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, to wygląda to podobnie do możliwości wykorzystania gogli VR w grach – chociaż gogle świetnie sprawdzają się przy oglądaniu filmów, na ten moment ciężko będzie znaleźć większą liczbę tytułów, które obsługują tę technologię. Nie jest to oczywiście wada samego urządzenia. Wraz z rozwojem gogli wirtualnej rzeczywistości z całą pewnością pojawi się wiele mediów, które będą korzystały z tej możliwości.