Samochody i motoryzacja wcale nie muszą być nudne, co doskonale udowadnia car drifting. Nauka kontrolowanego poślizgu pod okiem instruktora z całą pewnością może dostarczyć masę pozytywnych emocji i spowodować skok adrenaliny, jednak ma także wartość praktyczną – będziemy w stanie lepiej opanować nasz samochód bez względu na warunki panujące na drodze. Jeśli zastanawiasz się, czy kurs driftingu jest dla Ciebie – zapraszamy do czytania!

Car drifting – czym jest kontrolowany poślizg?

Na samym początku warto pokrótce przedstawić, czym jest car drifting – osoby niezorientowane w motoryzacyjnym świecie mogą tego jeszcze nie wiedzieć, a jest to aktywność, która może przypaść do gustu nie tylko największym miłośnikom motoryzacji. Mówiąc najbardziej ogólnie, car drifting polega na wprowadzeniu samochodu w kontrolowany poślizg. Driftujący pojazd często określa się jako jadący bokiem i w tym stwierdzeniu jest bardzo dużo racji, gdyż poprawnie wykonany drift polega na utrzymywaniu samochodu w jak największym wychyleniu.

Dlaczego ktoś w ogóle wpadł na pomysł, żeby jeździć w ten sposób, skoro samochody świetnie sobie radzą podczas zupełnie klasycznej jazdy na wprost? Wbrew pozorom nie chodziło tutaj o emocje i adrenalinę, ale o względy praktyczne. Car drifting powstał w Japonii, gdzie był używany do pokonywania krętych, górskich dróg w jak najkrótszym czasie.

Chociaż car drifting nie został opracowany z myślą o wykorzystaniu w motosporcie, bardzo szybko zaczęły się pojawiać zawody, w których kierowcy mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu auta w kontrolowanym poślizgu. To aktywność, która może zapewnić nam nie tylko masę wrażeń i niezapomniane wspomnienia, ale także pozwoli zdobyć umiejętności, które mogą znacznie poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze podczas klasycznej jazdy. Dlaczego? Po opanowaniu podstaw car driftingu staniemy się bardziej świadomymi kierowcami i poznamy techniki, które pozwolą nam lepiej opanować nasz pojazd podczas przypadkowego poślizgu.

W jaki sposób wykonać car drifting?

Do car driftingu potrzebne będą nie tylko wysokie umiejętności w prowadzeniu samochodu, ale także właściwy pojazd. Zacznijmy od tej drugiej kwestii – jakie powinno być auto przystosowane do driftu? W tym celu najlepiej sprawdzają się mocne, lecz jednocześnie lekkie samochody z napędem na tył. Ze względu na typową dla nich nadsterowność stosunkowo łatwo jest je wprowadzić w poślizg i następnie go kontrolować. Oczywiście nie oznacza to, że zwykłym samochodem z napędem na przód lub na cztery koła wykonanie kontrolowanego poślizgu jest zupełnie niemożliwe, wymaga jednak znacznie więcej wprawy i techniki.

Co trzeba zrobić, by wykonać swój pierwszy drift? W tym celu należy jechać z określoną prędkością i zaciągnąć hamulec ręczny, jednocześnie wciskając hamulec nożny. Samochód w tym przypadku zacznie się obracać, a naszym zadaniem będzie kontrola kierunku jego jazdy.

Pamiętajmy, że car drifting jest stosunkowo niebezpieczny i absolutnie nie powinno się go próbować w miejscach, które są do tego nieprzeznaczone. Najlepszym wyjściem dla kogoś, kto chciałby przeżyć wystrzał adrenaliny związany z jazdą samochodem bokiem, będzie kurs driftingu, gdzie opanuje podstawy i właściwą technikę jazdy. Co warto wiedzieć, zanim się na niego zdecydujemy?

Kurs car driftingu – jak wygląda nauka jazdy bokiem?

Przy profesjonalnym kursie car driftingu dla uczestnika największą korzyścią będzie obecność doświadczonego instruktora. Będziemy mogli mieć pewność, że już na samym wstępie poznamy wszystkie zasady, którymi należy się kierować przy wprowadzaniu auta w kontrolowany poślizg.

Profesjonalny nauczyciel to nie jedyne, co ucieszy miłośników motoryzacji podczas kursu car driftingu. Będzie tam na nas czekał odpowiedni samochód, zmodyfikowany właśnie pod kątem jak najlepszych osiągów w kontrolowanym poślizgu.  

Najczęściej tego typu zajęcia zaczynają się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego. Możemy tam poznać wszystkie tajniki podsterowności i nadsterowności oraz tego, w jaki sposób można się nauczyć je opanować. Dowiemy się także, jak wykonywać kontry kierownicą, kontrolując przy tym samym tor jazdy naszego auta.

Po wprowadzeniu teoretycznym najprawdopodobniej będziemy mogli na chwilę usiąść na miejscu pasażera i zobaczyć, w jaki sposób instruktor wprowadzi samochód w kontrolowany poślizg. Już sama ta przejażdżka będzie mogła wywołać masę pozytywnych emocji, jednak nie będziemy mieli chwili na wytchnienie, gdyż od razu sami będziemy mogli spróbować swoich sił. W zależności od danego kursu, jaki wybierzemy, spędzimy za kierownicą więcej lub mniej czasu, z całą pewnością będą to jednak dobrze zagospodarowane godziny, które pozwolą nam być lepszym kierowcą nie tylko na torze, ale także na prawdziwej drodze.

Kurs car driftingu to świetny pomysł również na prezent – można go podarować w formie specjalnego vouchera. Będzie to oczywiście wspaniały podarunek dla każdego fana motoryzacji, jednak osoby, które nie interesują się samochodami, także mogą docenić masę wrażeń, jakie jest w stanie zagwarantować jazda bokiem.