Jeżeli chcesz zaskoczyć swoich znajomych, z całą pewnością możesz spróbować gry na wybranym instrumencie. W ten sposób zainteresujesz innych swoją osobą i sprawisz, że zechcą posłuchać Twojego występu (o ile tylko Twoja gra rzeczywiście warta jest uwagi). Opanowanie instrumentu trwa nierzadko wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat. A czy wiesz, który instrument warto wybrać? Czy na karierę muzyczną zawsze jest odpowiedni moment?

Jaki instrument muzyczny wybrać?

Tak wielka różnorodność instrumentów muzycznych sprawia, że często nie wiemy, na co konkretnie powinniśmy się zdecydować. Zdarza się, że ulegamy chwilowej modzie, co niekoniecznie jest dla nas dobre. O czym mowa? Poświęcamy swój czas ćwiczenia, uczestniczymy w lekcjach, a ostatecznie rezygnujemy z nowej pasji, ponieważ była ona jedynie działaniem pod wpływem chwili. Jak uniknąć takiej sytuacji? Warto przede wszystkim poświęcić odrobinę czasu na to, aby poznać dane instrumenty nieco lepiej i dopiero później zdecydować, który będzie dla nas odpowiedni. Warto zwrócić uwagę na to, które z nich pojawiają się w naszych ulubionych piosenkach oraz czy mamy predyspozycję do tego, aby nauczyć się na nich grać. 

W tym artykule postaramy się przedstawić kilka instrumentów, które cieszą się szczególną popularnością. Chociaż gra na nich nie zawsze jest prosta, to nie ma wątpliwości co do tego, że na pewno robią one wrażenie na słuchaczach. Od czego rozpocząć zestawienie?

Gra na gitarze

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał okazję słuchać na żywo gry na gitarze akustycznej lub klasycznej. Ten niepozorny instrument jest w stanie zachwycić nas swoim brzmieniem. Staje się idealnym tłem zarówno do wakacyjnych spotkań przy ognisku, jak i wieczorów spędzonych w klimatycznym barze. 

Gra na gitarze zarówno akustycznej, klasycznej czy elektrycznej wymaga od nas regularnych ćwiczeń, które pozwolą na odpowiednie układanie nadgarstka oraz palców. Wspomagać można się tak zwaną kostką, dzięki której nasze opuszki nie będą poranione od częstego naciskania na struny. 

Poznawać podstawy gry na gitarze można nawet samodzielnie. W jaki sposób? Dostępne są zarówno książki omawiające podstawowe chwyty, jak i materiały wideo dodawane w sieci, które przeprowadzą nas krok po kroku przez proces strojenia instrumentu, jego przygotowania czy zagrania kilku bardzo znanych piosenek. Gitara to bez wątpienia jeden z częstszych wyborów, jeżeli chodzi o pierwsze spotkanie z tworzeniem własnej muzyki. 

Gra na skrzypcach

O grze na skrzypcach mówi się, że wymaga wielu lat ćwiczeń i pracy. To prawda, dlatego często instrument ten ląduje w rękach bardzo młodych osób. Warto też pamiętać, że zakup skrzypiec to dosyć duża inwestycja. W tym przypadku nie warto też oszczędzać, ponieważ nauka ma być dla nas komfortowa i przyjemna, a będzie to znacznie utrudnione, jeżeli wybierzemy sprzęt muzyczny niskiej jakości. 

Różne techniki gry na skrzypcach sprawiają, że opanowanie ich bywa nieco uciążliwe, natomiast bez wątpienia jest tego warte. Skrzypce słyną z cudownego brzmienia, które sprawia, że nie możemy wręcz przestać go słuchać. Jednocześnie należy ostrzec wszystkich przed tym, że nieumiejętna gra na skrzypcach potrafi być dla słuchaczy bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. 

Gra na pianinie

Pianino od zawsze jest tym instrumentem, który wzbudza zainteresowanie praktycznie każdego. Dźwięki, jakie z niego płyną, zachwycają, a występy najlepszych muzyków transmitowane są często w telewizji. Gra na pianinie nie jest łatwa i wymaga wielu lat treningu. Oczywiście nieskomplikowane utwory jesteśmy w stanie zagrać bardzo szybko, ale inne kompozycje wymagają już znakomitej znajomości nut oraz wytrenowanych dłoni. 

Jeżeli chcesz grać na pianinie, to treningi zacznij możliwie jak najwcześniej. Niekoniecznie musisz jednak skończyć szkołę muzyczną, aby móc pochwalić się godnymi uwagi umiejętnościami. Równie dobrze znajdziesz wiele odpłatnych zajęć, a nawet darmowych aplikacji, dzięki którym szybko opanujesz podstawy. W samej grze na pianinie problematyczne jest często posiadanie tego instrumentu. Zajmuje tak dużo miejsca, że wiele osób nie może pozwolić sobie na trzymanie go w domu. To natomiast będzie utrudniało rozwijanie nowej pasji. 

Gra na harmonijce

Powyżej zaprezentowane instrumenty trudno jest zabrać ze sobą w dowolnym momencie. Chociaż nie brakuje osób, które grają na gitarze podczas spotkań ze znajomymi, to jednak w przypadku skrzypiec czy pianina byłoby to nieco problematyczne. A jaki instrument możemy mieć zawsze przy sobie? Który zmieści się w naszej kieszeni? Odpowiedź jest całkiem prosta: harmonijka. 

Gra na harmonijce może nie jest popularna dzisiaj tak, jak dawniej, natomiast wciąż ma swoich zwolenników. Chociaż pozornie może się wydawać, że jest to instrument prosty w obsłudze (głównie ze względu na jego wielkość), to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Trzeba poświęcić naprawdę niemało czasu, aby dowiedzieć się, jak poprawnie układać usta na harmonijce czy trzymać ją w dłoniach. Pomocne będzie znalezienie najlepszej dla nas techniki gry i częste jej ćwiczenie.