Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Niemniej jednak mydło w płynie cieszy się większą popularnością, ponieważ jest łatwiejsze w użyciu i znacznie mniej brudzi łazienkę. Ponadto mydło w płynie bardziej skutecznie usuwa brud i bakterie.  

Mydło w kostce?  

Mydło w kostce to mydło, uformowane w twardą kostkę, które służy do mycia rąk. Produkt ten można łatwo przechowywać i transportować. Mydło w kostce sprawdza się w skutecznym myciu i odtłuszczaniu skóry rąk, dzięki czemu jest dobrym wyborem do codziennego użytku.
Do zalet mydła w kostce należy przede wszystkim to, że jest wygodne do przechowywania, zajmuje ono mniej miejsca niż mydło w płynie, które trzeba przechowywać w pojemniku. Mydło w kostce jest także znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wymaga użycia plastikowych butelek. Warto także zauważyć, że mydło w kostce jest znacznie trwalsze, dlatego zwykle można je używać dłużej, zanim się zepsuje.  

Zalety i wady mydła w kostce

Do najważniejszych zalet mydła w kostce można zaliczyć:

• mydło w kostce jest wydajne i biodegradowalne – wystarcza ono na znacznie dłużej niż mydło w płynie, co znacząco redukuje zużycie plastikowych pojemników;

• naturalne mydła w kostce mają krótki skład, co przekłada się na ich wysokie właściwości pielęgnujące i lecznicze;

• długa data ważności – naturalne mydła w kostce nie zawierają wody w odróżnieniu od mydeł w płynie, która zdecydowanie skraca datę przydatności tego produktu;

• najczęściej mydła w kostce są tańsze niż mydła w płynie;

• wygodne do zabrania w podróż – są małe, poręczne i nie grożą rozlaniem w bagażu.

Największą wadę mydła w kostce stanowi to, że jest ono mniej higieniczne, trudniej jest je utrzymać w czystości i znajduje się na nim więcej bakterii niż na mydłach w płynie. U wielu osób korzystanie z mydła w kostce może budzić częściową odrazę, szczególnie jeżeli wygląda nieestetycznie.
Choć co prawda świeżo kupione zwykłe mydło jest przyjemne w dotyku i łatwe do chwycenia, to jednak po dłuższym użytkowaniu zaczyna wyraźnie się kurczyć, a czasem nawet łamać na mniejsze kawałki. W takiej formie poszczególne fragmenty nie tylko sprawiają kłopot podczas mydlenia rąk, utrudniając stworzenie odpowiedniej ilości piany i rozprowadzenie jej po skórze, ale też nierzadko wyślizgują się spomiędzy palców, lądując na umywalce lub, co jest szczególnie kłopotliwe, na posadzce.
To doprowadza do sytuacji, podczas których prozaiczne mycie rąk wiąże się ze schylaniem, opłukiwaniem zabrudzonego kurzem z podłogi mydła, a czasem i koniecznością przemycia zlewu zachlapanego odpryskami. Używając mydła w płynie, mamy pełną kontrolę nad tym, gdzie i w jakiej ilości jest dozowane, co pozwala zadbać o to, aby trafiało wyłącznie na nasze dłonie.
Użytkownicy mydła w kostce zauważają również występujący efekt suszenia mydła w kostce na skórze. Dzieje się tak zwykle dlatego, że stosowane mydło w kostce ma wyższy poziom pH. Może to być bardzo wysuszające, szczególnie dla wrażliwej skóry.  

Mydło w płynie?  

Mydło w płynie zazwyczaj jest zrobione z naturalnych składników takich jak oleje roślinne, wyciągi roślinne lub inne naturalne składniki. Często jest ono wzbogacone o składniki odżywcze, takie jak aloes i witamina E, które pomagają w utrzymaniu skóry w doskonałym stanie. Mydło w płynie jest łagodne dla skóry, dzięki czemu można nim bezpiecznie myć ręce nawet kilka lub kilkanaście razy dziennie. Stanowi ono dobry wybór dla osób z wrażliwą skórą.
Jest to także łatwy w użyciu produkt, który możemy zabrać ze sobą, gdy udajemy się w podróż. Istnieje wiele rodzajów mydła w płynie, dzięki czemu można wybrać odpowiednie mydło dla swoich potrzeb. Dodatkowo większość mydeł w płynie ma przyjemne zapachy, które pozostają na skórze przez długi czas.

Zalety i wady mydła w płynie

Wśród zalet mydła w płynie można wymienić:

• większą higieniczność niż mydła w kostce – przeprowadzone badania wykazały, że podczas używania mydeł w płynie znajduje się w nich mniej bakterii niż na mydłach w kostce;

• szybkość i wygoda w używaniu;

• duży wybór różnych kompozycji zapachowych, również tych naturalnych.

Mydła w płynie mają zasadniczo znacznie niższe pH niż mydła w kostkach, w mniejszym stopniu drażniąc powierzchnie rąk ludzi o wyjątkowo wrażliwej skórze. Dzięki szerokiej gamie pozbawionych barwników i substancji zapachowych delikatnych antyalergicznych płynnych mydeł, mycie przy ich pomocy jest więc bezpieczniejsze i mniej obciąża naskórek, co ułatwia dbanie o gładkie i pozbawione zmarszczek dłonie.
Mydła w płynie posiadają jednak więcej wad niż mydła w kostce, szczególnie te naturalne, ponieważ mogą one zawierać SLS, SLES, parabeny i sztuczne barwniki. Większość mydeł w płynie znajduje się w plastikowych opakowaniach, które są szkodliwe dla środowiska.  

Używając mydła w płynie, często używasz go więcej niż potrzeba do stworzenia wystarczającej piany. Może przekładać się na to marnotrawstwo płynnego mydła w porównaniu do używania mydła w kostce.
Dodatkowo bakterie nie znajdują się często w samym mydle, ale mogą znajdować się na dozownikach. Dozowniki na mydło w płynie posiadają jednak także zalety, są one łatwe w użyciu i wyeliminowały problem z nieestetycznymi resztkami mydła w kostce. Dodatkowo dozowniki na mydło w płynie mogą pełnić funkcję dekoracyjną w łazience.