Promiennik podczerwieni czy grzejnik elektryczny? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju ogrzewania potrzebujesz. Promiennik podczerwieni jest łatwy w instalacji i może produkować ciepło w sposób bardziej przyjazny dla środowiska niż grzejnik elektryczny, ale ma ograniczoną powierzchnię ogrzewania, która może nie być wystarczająca dla Twoich potrzeb. Grzejnik elektryczny zapewnia większą powierzchnię ogrzewania, ale jest droższy w instalacji i zużywa więcej energii.

Promiennik podczerwieni  

Promiennik podczerwieni to urządzenie, które emituje energię w postaci podczerwieni. Podczerwień to rodzaj energii elektromagnetycznej, która jest często wykorzystywana do ogrzewania lub komunikacji bezprzewodowej. Promiennik podczerwieni wykorzystuje promieniowanie podczerwone IR, które ogrzewa obiekty i organizmy znajdujące się w danym pomieszczeniu.

Promienniki podczerwieni to estetyczne panele, które mogą zapewnić ciepło. Wyróżnia się promienniki podczerwieni sufitowe, promienniki podczerwieni na ścianę oraz podłogowe promienniki podczerwieni. Można nimi sterować za pomocą Wi-Fi oraz pilota, dostępne są także promienniki podczerwieni z termostatem.  

Promienniki ciepła posiadają wiele zalet, takich jak:

• Promienniki podczerwieni są wydajnym źródłem ciepła, które jest szybko i równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu.

• Są one bezpieczne, ponieważ emitują ciepło bez uwalniania szkodliwych substancji do powietrza.

• Są one energooszczędne, ponieważ nie muszą być stale utrzymywane w stanie gotowości.

• Promienniki podczerwieni są odporne na wilgoć.

• Są one wysoce wydajne i szybko osiągają wysokie temperatury.

• Promienniki podczerwieni są proste w instalacji i wygodne w użytkowaniu.

• Promienniki podczerwieni zapewniają niski koszt początkowy, ponieważ panel na podczerwień to koszt kilkuset złotych.

• Panele te zajmują mało miejsca.

• Promienniki podczerwieni zapewniają samowystarczalność, szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką.

Wadą promienników podczerwieni jest ich niska wydajność w porównaniu do innych rodzajów promienników, takich jak promienniki konwekcyjne. Dodatkowo promienniki podczerwieni mogą mieć trudności z rozprzestrzenianiem ciepła w większych pomieszczeniach, a także nie są one zazwyczaj wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać długotrwałe działanie.  

Grzejnik elektryczny  

Grzejnik elektryczny stanowi jeden z najpopularniejszych typów grzejników. Jest on wyposażony w element grzejny, który wytwarza ciepło poprzez przepływ prądu. Grzejniki elektryczne są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można dostosować je do wymagań dotyczących wymiarów i rodzaju pomieszczenia. Są one także dostępne w wersjach sterowanych termostatycznie, co pozwala na precyzyjne ustawienie temperatury. Warto wymienić zalety grzejników elektrycznych:

• Nie wymagają one wykonywania żadnych prac związanych z instalacją, jak w przypadku instalacji kotła gazowego czy olejowego.

• Nie emitują zanieczyszczeń ani szkodliwych substancji do atmosfery.

• Nie emitują one żadnych hałasów.

• Mogą być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

• Są energooszczędne i łatwe w użyciu, co oznacza, iż nie wymagają wiele czasu na obsługę.

Do wad grzejników elektrycznych należy jednak to, że mogą one powodować niekomfortowe ciepłe lub zbyt gorące powierzchnie i powietrze, a także nieefektywne wykorzystanie energii elektrycznej, która jest przekształcana w ciepło. Grzejniki elektryczne ogrzewają również wyłącznie ich powierzchnię, bez znacznego ogrzewania pomieszczenia.  

Rodzaje grzejników elektrycznych  

Wśród grzejników elektrycznych można wyróżnić dwa najpopularniejsze grzejniki – konwektorowe i olejowe. Różnią się one sposobem działania, a także szybkością nagrzewania i oddawania ciepłego powietrza.  

Grzejnik elektryczny konwektorowy to najprostszy grzejnik elektryczny, który cechuje się niewielkimi wymiarami oraz niską wagą. Dzięki temu można łatwo i szybko zmieniać miejsce, które ma dogrzewać. Budowa grzejnika konwektorowego jest bardzo prosta. Składa się on zazwyczaj z grzałki oraz płyty grzewczej. Jego zasada działania polega na wykorzystaniu konwekcji. Zimne powietrze jest zasysane od spodu, a następnie ogrzewane wewnątrz urządzenia, po czym oddawane do otoczenia przez górny otwór.  

Grzejniki elektryczne olejowe działają na innej zasadzie, zamiast konwekcji występuje w nich radiacja, dzięki czemu ciepłe powietrze jest oddawane od razu na zewnątrz i nie zachodzi zjawisko cyrkulacji powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu oleju wewnątrz grzejnika. To właśnie on jest nagrzewany po włączeniu, by w konsekwencji oddać swoje ciepło. Grzejniki olejowe nagrzewają się zdecydowanie dłużej od konwektorowych, ale utrzymują także znacznie dłużej ciepło po ich wyłączeniu, dzięki czemu znacznie lepiej nadają się do długotrwałego ogrzewania pomieszczeń.

Promiennik podczerwieni czy grzejnik elektryczny – co jest lepsze?  

Zarówno promiennik podczerwieni, jak i grzejnik elektryczny stanowią alternatywne źródło ogrzewania domów w XXI wieku. Są to innowacyjne urządzenia, które mogą stanowić źródło ciepła w naszym wnętrzu. Podstawowe różnice pomiędzy grzejnikiem elektrycznym a promiennikiem podczerwieni to wygląd oraz sposób produkcji. Analizując opisane w artykule wady i zalety, możesz zdecydować, które rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie.