Krzesło obrotowe czy fotel obrotowy? Nie wiesz, na co się zdecydować? Fotel wydaje się wygodniejszy, ale krzesło bardziej ergonomiczne? Poznaj zalety obu tych rozwiązań, które opisane zostały w tym artykule.  

Fotel obrotowy

Fotel obrotowy to rodzaj fotela, który może obracać się wokół swojej osi. Ten rodzaj fotela może być wykorzystywany w różnych sytuacjach. Fotele obrotowe są często używane w biurach, pokojach dziennych i salonach, aby zapewnić użytkownikowi wygodę podczas pracy lub relaksu. Są one także często wykorzystywane w placówkach publicznych, tak by ewentualni klienci mogli swobodnie zaczekać na swoją kolej np. w salonie oferującym jakieś usługi.  

Fotele obrotowe są wygodne i dają użytkownikowi swobodę poruszania się wokół niego bez konieczności wstawania. Fotele obrotowe umożliwiają swobodne przemieszczanie się i dostęp do biurka i półek bez konieczności wstawania. Ponadto fotele obrotowe pomagają utrzymać dobrą postawę, ponieważ wspierają one plecy i kręgosłup użytkownika. Fotele obrotowe mogą znacząco poprawić produktywność, ponieważ zmniejszają one zmęczenie i pozwalają skupić się na pracy.  

Krzesło obrotowe  

Krzesło może mieć różną formę, a także być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, plastik i materiały tapicerskie. Krzesła są używane w wielu różnych miejscach, takich jak restauracje, biura, sale konferencyjne czy domy. Mają one różne style i funkcje.  

Istnieją także krzesła ergonomiczne, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy i zmniejszeniu bólu pleców. Krzesło obrotowe stanowi rodzaj krzesła ergonomicznego, ponieważ posiada ono obracające się siedzisko.  

Głównym zastosowaniem krzesła obrotowego jest wygodne siedzenie, a obracanie się siedziska umożliwia swobodne przemieszczanie się pomiędzy stanowiskami pracy lub innymi miejscami, gdzie konieczna jest zmiana pozycji. Krzesło obrotowe często wyposażone jest w różne udogodnienia, takie jak podłokietniki, regulację wysokości oraz kompensację ciężaru.  

Krzesło obrotowe wyposażone w zagłówek umożliwia wsparcie głowy, odciążając tym kręgosłup. Krzesło obrotowe może być wyposażone w mechanizm synchroniczny, który umożliwia odchylenie siedziska i oparcia, co może pozwolić uniknąć wielu przykrych objawów przemęczenia fizycznego i psychicznego, takich jak ból pleców, uczucie senności czy nadmierne napięcie mięśni.

Krzesło obrotowe charakteryzuje się wygodą, ponieważ jest ono zaprojektowane tak, aby dostosować się do kształtu ciała. Można używać je zarówno do pracy, jak i do relaksu, a także łatwo przestawiać, jeżeli chcemy dostosować je do swoich potrzeb. Krzesła obrotowe wyposażone są zazwyczaj w kółka, które mają nie niszczyć podłogi przy korzystaniu z nich.  

Krzesła obrotowe mają wiele funkcji, które ułatwiają codzienną pracę. Można je regulować w celu dostosowania do różnych pozycji siedzących i poziomu wygody. Ponadto krzesła obrotowe są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Można je łatwo odkurzyć i wytrzeć, aby utrzymać je w czystości.  

Jak wybrać odpowiednie krzesło obrotowe lub fotel obrotowy?  

Aby wybrać odpowiednie krzesło obrotowe lub fotel obrotowy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak przede wszystkim regulację wysokości siedzenia, głębokość siedziska, mechanizm regulacji odchylenia oparcia, a także podłokietniki.  

Regulację wysokości siedzenia możemy sprawdzić, siadając na krześle i podnosząc je na taką wysokość, by noga w miejscu zgięcia stawu biodrowego i kolanowego tworzyła kąt prosty, a całe stopy swobodnie dotykały podłogi. Wielogodzinna praca w nieprawidłowej pozycji powoduje ucisk na tętnicę udową, uniemożliwiając poprawne krążenie krwi i w konsekwencji może nawet skutkować zakrzepicą.  

Odpowiednie ustawienie głębokości siedziska pozwala dostosować krzesło obrotowe do anatomii ciała. Krzesło o zbyt płytkim siedzisku nie będzie dostatecznie podpierało ud na całej długości. Z drugiej strony krzesło o zbyt głębokim siedzisku spowoduje, że plecy nie będą w pełni przylegały do oparcia krzesła, co w konsekwencji wymusi nieprawidłową pozycję odcinka kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego.  

Mechanizm manualnej regulacji siły odchylenia oparcia coraz częściej zastępowany jest przez mechanizm samoważący, który na podstawie naszej wagi automatycznie dopasowuje siłę odchylenia oparcia. Ta funkcja zabezpiecza przede wszystkim przed nieprzyjemnym uderzeniem oparcia w nasze plecy.  

Dobre krzesło obrotowe powinno być wyposażone w podłokietniki z opcją regulacji. Podłokietniki zapewniają prawidłowe podparcie dla przedramion i łokci, by ręce podczas siedzenia w fotelu nie wisiały w powietrzu, ponieważ wtedy obciążają one mięśnie ramion, barków i kręgosłupa szyjnego. Ręce powinny być swobodnie zgięte w łokciach i tworzyć kąt 90 stopni.  

Krzesło obrotowe może mieć oparcie wykonane zarówno z siatki, skóry, jak i z tkaniny. Obecnie najczęściej tworzone są krzesła z oparciem z siatki, ponieważ zapewnia ona swobodną cyrkulację powietrza między plecami a oparciem krzesła, zapobiegając nadmiernemu poceniu się czy przegrzaniu pleców. Krzesła do biurka wyposażone w siatkę są bardzo trwałe, ponieważ siatka nie pęka i nie mechaci się.  

To, na jakie krzesło obrotowe lub fotel obrotowy się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas, jednak warto, aby było ono ergonomiczne i dopasowane do naszego ciała.