Touchpad czy myszka komputerowa? Jakie są zalety myszki komputerowej w porównaniu z touchpadem? Czy zainwestowanie w myszkę może poprawić naszą wydajność i ergonomię pracy na laptopie?  

Touchpad – co to?  

Touchpad jest to interfejs komputerowy, który umożliwia użytkownikowi wprowadzanie poleceń, a także danych za pomocą palca lub palców. W Polsce touchpad zwany jest panelem dotykowym, urządzeniem wskazującym lub gładzikiem. Touchpad jest podobny do myszki komputerowej, ale zamiast używać myszy do ruchu kursora, użytkownik wykonuje ruchy po powierzchni touchpada, aby wprowadzić dane do komputera.  

Touchpady najczęściej używane są w laptopach, tabletach oraz w innych urządzeniach przenośnych. Zastępują w tych urządzeniach myszkę, ale także umożliwiają sterowanie za pomocą gestów – jednym ruchem powiększasz, pomniejszasz lub otwierasz nowe aplikacje.  

Gładzik najczęściej instalowany jest na środku pod klawiaturą, co sprawia, że znajduje się on w bliskim zasięgu dłoni, a nadgarstki nie dotykają jego powierzchni, więc nie zaburzają pracy czujników w nim obecnych. Touchpad ma powierzchnię ok. 30-50 cm2 i składa się z płytki dotykowej oraz przycisków, najczęściej wbudowanych w powierzchnię. Na płytce dotykowej znajdują się czujniki pojemnościowe, które rejestrują położenie palca oraz kierunek i zakres jego przesunięcia. Te informacje przekładają się bezpośrednio na ruch kursora. Gładzik łączy się bezpośrednio z płytą główną komputera za pomocą taśmy sygnałowej.

Główny plus touchpada w porównaniu do myszy komputerowej to łatwość jego zainstalowania, zazwyczaj jest fabrycznie wgrany w laptop, a także oszczędność miejsca, ponieważ stanowi on integralną część komputera i nie potrzebuje żadnej dodatkowej powierzchni do działania.

Myszka komputerowa – przede wszystkim wygoda!  

Myszka komputerowa jest to urządzenie wejściowe, które umożliwia użytkownikowi interakcję z komputerem. Myszka składa się z obudowy, która zawiera mechanizmy obrotowe, przyciski i klawisze oraz optycznego czujnika pozycji. Za pomocą myszki komputerowej można sterować kursorem na ekranie komputera. Akcje wykonane przez użytkownika są interpretowane przez komputer, skutkując określonymi odpowiedziami.  

Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku.

Najbardziej rozpowszechniony typ to mysz posiadająca podłączenie do komputera za pomocą kabla. Mysz bezprzewodowa natomiast nie wymaga przewodowego podłączenia do komputera. Do komputera podłączony jest jedynie moduł komunikacyjny. Pomiędzy modułem a myszą dane przesyłane są przy pomocy fal radiowych (najczęściej Bluetooth) lub w starszych modelach za pomocą podczerwieni. Taką myszą można pracować w odległości od kilku do kilkunastu metrów od komputera, w zależności od zastosowanego rozwiązania.

Myszka komputerowa umożliwia precyzyjną interakcję z komputerem, a także pozwala użytkownikowi na szybsze i łatwiejsze wykonywanie zadań, ponieważ jest ona w stanie poruszać się po ekranie szybciej niż touchpad. Dodatkowo myszka jest bardziej intuicyjna i pozwala z łatwością wykonywać czynności takie jak klikanie, przeciąganie i upuszczanie elementów. Myszka komputerowa oferuje możliwość korzystania z dodatkowych przycisków, które umożliwiają szybsze i wygodniejsze wykonywanie zadań.  

Touchpad czy myszka komputerowa?  

To zależy od tego, do czego chcesz użyć komputera. Touchpad jest lepszy do szybkiego przeglądania stron internetowych lub wykonywania prostych czynności, takich jak przewijanie i klikanie, ale myszka komputerowa jest bardziej precyzyjna i zapewnia lepszą kontrolę przy wykonywaniu bardziej złożonych czynności, takich jak tworzenie grafiki lub edycja filmów.  

Wedle badania przeprowadzonego w ramach Badania Laboratorium Ergonomicznego (Ergo Lab) korzystanie z myszy zewnętrznej zwiększa produktywność o 50%, a także szybkość wykonywania działań aż o 30%. Niewątpliwie myszka komputerowa to urządzenie bardziej wygodne i intuicyjne niż touchpad, który dodatkowo często może się zacinać lub być mniej wydajny w działaniu.  

Ponadto codzienne korzystanie z touchpada może być po prostu wyczerpujące, ponieważ gdy uczestnicy wspomnianego badania podczas pracy na touchpadzie mieli zwiększoną o 45% aktywność mięśni szyi i barku w porównaniu z okresem po zmianie na mysz. Ponadto u użytkowników touchpada odnotowano o 25% większą aktywność mięśni przedramienia, co prowadzi bezpośrednio do większego zmęczenia i dyskomfortu.  

Zastanawiasz się, czy myszka komputerowa to dobry zamiennik touchpada? Zmiana touchpada na myszkę komputerową daje wiele korzyści. Poza zwiększoną produktywnością korzystnie wpływa również na samopoczucie – większe rozluźnienie barku, szyi i przedramienia gwarantuje zwiększony komfort przez cały dzień. Dodanie zewnętrznej myszy do laptopa nie jest ani skomplikowane, ani kosztochłonne, stanowi jednak doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem efektywności, jak i ergonomii pracy.