Jak zacząć przygodę z morsowaniem? Już sama myśl o zanurzeniu całego ciała w zimnej wodzie w wielu ludziach powoduje reakcję obronną organizmu w postaci wzdrygnięcia się. Jednakże morsowanie, na pierwszy rzut oka nieprzyjemne, ma dużo zalet, dzięki czemu jest aktywnością wybieraną przez wiele osób.  

Morsowanie – co to właściwie jest?  

Morsowanie to forma aktywności, która polega na wchodzeniu do zimnej wody, aby zwiększyć wytrzymałość i poprawić samopoczucie. Wielu uważa morsowanie za rodzaj prawdziwego relaksu, dzięki czemu możliwe jest obniżenie poziomu stresu. Morsowanie wymaga pewnych umiejętności oraz wiedzy, aby upewnić się, że jest bezpieczne. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z morsowaniem, dobrym pomysłem będzie wyszukanie doświadczonych morsów w najbliższej okolicy. Udzielą oni wielu rad nowicjuszom i wspomogą ich swoim doświadczeniem. Bardzo ważne jest, abyś nie próbował tej przygody samemu, ponieważ może okazać się ona niebezpieczna dla niedoświadczonej osoby.  

Morsuje się od jesieni do wiosny, w okresie, gdy temperatura za oknami nie osiąga jeszcze skrajnie niskich wyników, co także jest istotne dla zachowania bezpieczeństwa. Zanurzenie się w zimnej wodzie to i tak duże przeżycie. Określenie zimna woda jest kwestią umowną związaną z reakcją fizjologiczną organizmu na zimno. Za zimną uznaje się wodę o temperaturze niższej niż 15 °C. Dla potrzeb morsowania za zimną wodę uznaje się wodę o temp. w przedziale 12–8 °C, a za lodowatą o temp. ≤ 4 °C.  

Jak zacząć przygodę z zimną wodą?  

Aby rozpocząć przygodę z morsowaniem, zaleca się zacząć od stopniowej aklimatyzacji do kontaktu z zimną wodą. Najpierw należy założyć odpowiednią odzież, aby chronić skórę. Następnie należy zanurzyć stopy i ręce w zimnej wodzie, aby przyzwyczaić organizm i uzyskać stan „zimnej tolerancji”.
Przygodę z morsowaniem rozpoczyna się powoli – należy stopniowo przyzwyczajać się do niskiej temperatury. U wielu, ze względu na brak doświadczenia, wyzwanie stanowi już wejście do takiej o 15-tu stopniach. Morsowanie powinno być poprzedzone rozgrzewką. Dobrym pomysłem będzie trucht, który dla nikogo nie powinien stanowić większego problemu.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie organizmu do kontaktu z wodą w całości, poprzez wchodzenie do wody na krótkie okresy czasu, zaczynając od kilkunastu sekund. W zależności od indywidualnych predyspozycji i tolerancji zimna, z czasem można stopniowo zwiększać czas trwania morsowania.
Początkująca osoba powinna przebywać w wodzie około 30 sekund, a samo wejście powinno być szybkie i zdecydowane, aby nie doprowadzać do przedłużającego się wychładzania organizmu. Podczas przebywania w wodzie wskazane jest powolne poruszanie się.
Eksperci polecają zanurzenie się tylko do linii sutków. Dobrym pomysłem jest trzymanie rąk w górze, ponieważ jeśli ręce są zanurzone z resztą ciała, to po wyjściu z wody może wystąpić ból. Kiedy organizm przyzwyczai się do ekspozycji na zimno, powoli można zdecydować się wchodzenie do wody o niższej temperaturze lub na dłuższy czas.
Po wyjściu z wody natychmiast zacznij się osuszać i ubierać. Pięć minut po wyjściu z wody to tzw. złote 5 minut, podczas których organizm jeszcze nie odczuwa zimna. Dodatkowo możesz napić się gorącej herbaty.  

Najważniejsze wskazówki

1. Zacznij od zimnego prysznica – zimne prysznice zmniejszają ryzyko wystąpienia szoku termicznego, kiedy już zaczniesz morsować.

2. Przed wejściem do wody zrób rozgrzewkę.  

3. Nie wbiegaj wody – do wody należy wchodzić zdecydowanie, ale wolnym krokiem.  

4. Znajdź towarzystwo – nigdy nie decyduj się na morsowanie samemu, warto, aby na brzegu był ktoś, kto mógłby udzielić pomocy.

5. Zadbaj o niezbędny sprzęt.  

6. Nie przebywaj w zimnej wodzie zbyt długo.  

7. Po wyjściu z wody ubierz się jak najszybciej.

8. Nie przesadzaj z częstotliwością – na początek wskazane jest morsowanie maksymalnie raz na tydzień.  

Co powinieneś zabrać ze sobą na morsowanie?  

Najważniejsza rzecz w ekwipunku morsa to strój kąpielowy. W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzają się obcisłe kąpielówki. W przypadku kobiet wskazany jest strój dwuczęściowy, ponieważ łatwiej jest go zdjąć. Należy zabrać ze sobą także ręcznik, warto wybrać duży i chłonny wariant, którym będziemy mogli się dokładnie wytrzeć z zimnej wody i okryć.
Warto zabrać ze sobą także buty do wody. Na dnie jezior czy rzek, wybranych do morsowania, mogą znajdować się różne niebezpieczne przedmioty, takie jak szkło z rozbitych butelek, warto więc założyć odpowiednie obuwie i nie narażać się na rozcięcie lub uszkodzenie stóp.  
Podczas morsowania przyda się także czapka i rękawiczki, ponieważ osłonięcie głowy i rąk sprawia, że mniej dotkliwie odczuwa się zimno. Warto zabrać ze sobą dwa komplety, na wypadek, gdyby pierwszy się zamoczył. Konieczna wydaje się również mata, na której można stanąć podczas przebierania się, a do tego szlafrok, aby się szybko okryć i osłonić przed wiatrem przed wejściem do wody lub po wyjściu z niej. 
Pakując się, należy pamiętać także o bieliźnie na zmianę. Na morsowanie najlepiej założyć ciepłe, luźniejsze rzeczy, a na nogi buty, które można błyskawicznie wsunąć. Do torby warto też wrzucić termos z gorącą herbatą, którą można rozgrzać się od środka po morsowaniu.