Wiosną, kiedy pogoda staje się znacznie przyjemniejsza niż w poprzedzających ją miesiącach, mamy znacznie więcej chęci do przebywania na zewnątrz. Czasami musimy jednak przedostać się z jednego punktu do drugiego, a niekoniecznie chcemy w takim przypadku skorzystać z samochodu. Czy rower elektryczny będzie dobrym rozwiązaniem? A może lepiej sprawdzi się model miejski? Podpowiadamy!

Czy wiosną warto zrezygnować z samochodu i komunikacji miejskiej?

Coraz więcej mówi się ekologii oraz o tym, że mamy tak wiele możliwości przemieszczania z miejsca na miejsce, że niekoniecznie musimy korzystać z samochodów, które posiadamy. Nie da się ukryć, że przy niesprzyjającej pogodzie może być to znacząco utrudnienie, ale o takich sytuacjach mówimy najczęściej w przypadku zimowej pory.  

Gdy tylko skończy się sezon mrozów i opadów śniegu, coraz chętniej wychodzimy na zewnątrz i decydujemy się porzucić nie tylko nasze samochody, ale także komunikację miejską. Tyczy się to jednak osób, które mieszkają w miastach i nie mają problemów z dostaniem się do wskazanej lokalizacji na przykład dzięki spacerom.  

Ekologiczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce – czy to możliwe?

Rzeczywiście istnieje szansa na ekologiczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Mowa tutaj nie tylko o wspomnianych już wcześniej spacerach. Do wyboru mamy też rowery, których utrzymanie wcale nie jest takie kosztowne. Jeżeli nabędziemy odpowiedni do naszych potrzeb model, to dojazdy do pracy czy sklepu mogą być niezwykle satysfakcjonujące. Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto oszczędzać na zakupie zabezpieczenia, które ochroni nas przed kradzieżą roweru.

Czy warto zakupić rower?

Warto więc zadać sobie pytanie, czy rower to rzeczywiście sprzęt, który jest dla nas odpowiedni? Jeżeli tylko nie mamy żadnych przeciwwskazań do jazdy na tym dwukołowcu, to warto go nabyć! Nawet jeżeli będziemy korzystać z niego tylko sporadycznie, to wciąż będzie to dobra inwestycja.  

Tutaj jednak pojawia się zagwozdka dotycząca tego, jaki rower powinniśmy kupić. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Warto zacząć od podstawowego rozróżnienia: do wyboru mamy na przykład rower elektryczny bądź klasyczny rower miejski lub górski. Czym najlepiej przemieszczać się wiosenną porą po ulicach miasta? Przedstawiamy wady i zalety obu wariantów!

Rower elektryczny – zalety i wady takiego rozwiązania

Na pewno rower elektryczny to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią się przemęczać. Czasami jest to kwestia tego, że takim rowerem dojeżdżamy do pracy, a to oznacza, że nie chcemy dotrzeć na miejsce spoceni i pozbawieni siły. W takim przypadku dodatkowe wspomaganie będzie na wagę złota. Z rowerów elektrycznych chętniej korzystają też starsze osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wielogodzinne pedałowanie.  

Miejski rower elektryczny może i jest nieco mniej ekologicznym rozwiązaniem, ale wciąż to lepsza alternatywa dla samochodu czy nawet podróżowania komunikacją. Jednak ten wariant ma też swoje wady. Jedną z nich będzie na pewno waga samego urządzenia. Musimy mieć świadomość, że wniesienie takiego roweru po schodach jest bardzo trudne. Inną, równie dużą wadą jest wysoka cena. Oznacza to, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu. Jeżeli elektryczny rower miejski ma być używany tylko sporadycznie, a dodatkowo boisz się zostawić go w przestrzeni publicznej, możesz rozważyć zakup tradycyjnego wariantu.  

Rower klasyczny – zalety i wady takiego rozwiązania

Dobrze znany, klasyczny rower miejski to chyba najczęstszy zakup. Jeśli przemieszczamy się ulicami miast, to w takim przypadku model górski nie spełni swojej roli. Rower miejski klasyczny z powodzeniem znajdziemy w przystępnej cenie. Nie jest to duża inwestycja, jeżeli nie planujemy wybierać sprzętu z dodatkowymi udogodnieniami czy wykorzystujących najnowsze osiągnięcia techniki. Z łatwością dobierzemy taki rower, który nie waży zbyt wiele, a to oznacza, że jeżeli mieszkamy w bloku bez windy, to uda nam się znieść go do piwnicy bądź wnieść na górę.  

Warto jednak pamiętać, że klasyczny rower miejski nie dla każdego będzie odpowiedni. W tańszych modelach nie mamy zbyt wiele przerzutek, a to oznacza, że jazda może być nieco utrudniona. Ponadto wielogodzinna jazda bywa po prostu męcząca. Nie mamy tutaj dodatkowego wspomagania, jak chociażby w przypadku rowerów elektrycznych.  

Decyzja co do wyboru odpowiedniego sprzętu powinna być podyktowana naszymi potrzebami. Jeżeli trasy, które najczęściej przebywamy, są proste i krótkie, to w zupełności wystarczy nam klasyczny rower. Jeżeli natomiast szybko męczymy się podczas jazdy i nie lubimy większego wysiłku, to w takim przypadku bez dwóch zdań lepiej zainwestować w wariant elektryczny.