Winda i schody posiadają wspólne przeznaczenie, którym jest umożliwienie dostania się na wyższe piętra budynku. Gdy budujemy dom lub zastanawiamy się nad jego remontem, warto poświęcić chwilę na przemyślenie, czy chcemy wyłącznie schody, czy może chcielibyśmy windę domową, która znacznie ułatwia przemieszczanie się ograniczonym ruchowo członkom naszej rodziny?  

Schody drewniane – czy to najlepsza opcja do domu?  

Schody to element budynku, który umożliwia komunikację pomiędzy różnymi poziomami. Znane są one od najstarszych czasów. Wymiary schodów regulują przepisy budowlane zawarte w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw budownictwa (rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), zgodnie z nimi minimalne wymagania zależą od przeznaczenia budynków, a także przeznaczenia schodów.  

Schody rozróżnia się w zależności od miejsca położenia na wewnętrzne (wewnątrz budynku), zewnętrzne (na zewnątrz budynku) i terenowe (stworzone jako oddzielna budowa). Według przeznaczenia użytkowego można wyróżnić schody główne, służbowe, piwniczne, ewakuacyjne oraz techniczne. W zależności od kształtu w rzucie poziomym wyróżnia się schody jednobiegowe proste, dwubiegowe jednokierunkowe, dwubiegowe zwykłe z kierunkiem powrotnym, dwubiegowe łamane, dwubiegowe z biegiem podwójnym górnym i dolnym, trójbiegowe, wachlarzowe, zabiegowe, a także kręte i spiralne.  

Schody drewniane łączą w sobie wygodę użytkowania oraz korzystny odbiór zagospodarowanej przestrzeni. Organiczny materiał zapewnia lekkość konstrukcji, a także jest bardzo trwały. Schody drewniane są zawsze modne, pasują one do wszystkich trendów wykończenia wnętrz. Schody drewniane doskonale komponują się również z niewielkimi pomieszczeniami, nie ograniczając wolnej przestrzeni.  

W zależności od materiału wyróżnić można schody drewniane, ceglane, kamienne, betonowe, żelbetowe, stalowe oraz z materiałów mieszanych. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych są właśnie schody drewniane.  

Rodzaje schodów drewnianych

Schody drewniane wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego, a stopnie z drewna dębowego. Schody wykonuje się nie więcej niż do dwóch kondygnacji, przede wszystkim ze względów na ich użytkowość i bezpieczeństwo. Schody drewniane dzielą się na:

• schody drabiniaste – składają się z belek policzkowych albo policzków, podnóżków;  

• schody ze stopniami osadzonymi w policzkach – składają się z policzków, podnóżków i przednóżków;  

• schody ze stopniami wsuwanymi w gniazda wyżłobionych policzków;

• schody ze stopniami nakładanymi albo siodłowymi;  

• schody wachlarzowe;  

• schody kręte;  

• schody gięte;  

• schody spiralne;  

• schody półkowe;  

• schody dywanowe.  

Schody w domu jednorodzinnym odpowiadają nie tylko za aspekt wizualny, ale również praktyczny. Jeśli stanowią one wejście na kolejną mieszkalną kondygnację, powinieneś pomyśleć o schodach ze spocznikiem. Są one najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu i najbardziej praktyczne, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie cennego miejsca. Równie popularnym rozwiązaniem jest inny zabieg, czyli niewielkich rozmiarów zakręt znajdujący się na początku drewnianej konstrukcji schodów – może być prawo- lub lewostronny. Pozwala on na dopasowanie do ciasnych pomieszczeń.  

Winda domowa – czy warto ją zainstalować?  

Winda domowa to rodzaj urządzenia, które służy do transportu osób lub rzeczy pomiędzy piętrami danego budynku. Winda domowa może mieć różne rozmiary i kształty, a także może być wyposażona w dodatkowe funkcje. Winda domowa jest bezpieczna, komfortowa i dostępna. Windy domowe są często na tyle małe, że bez problemu zmieszczą się obok schodów, a do tego można je zainstalować w budynkach, które już są w pełni wykorzystywane.  

Winda domowa nie może jednak wedle Prawa budowlanego oraz zasad BHP zastąpić schodów. Nie może ona stanowić jedynego sposobu na opuszczenie kondygnacji użytkowej, ponieważ w razie pożaru korzystanie z dźwigu jest niemożliwe. W razie pojawienia się ognia lub innej sytuacji losowej brak schodów może narazić domowników na zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast schody mogą być ogniotrwałe - wyróżnia się kilka klas ogniotrwałości schodów.  

Jeżeli chcemy zamontować windę domową, bardzo ważna jest konstrukcja górnego sufitu, ponieważ słupy biegną od dolnej podłogi do sufitu na górnej kondygnacji. Jeżeli sufit został wykonany z drewna lub karton-gipsu, to miejsce montażu słupów będzie wymagało dodatkowego wzmocnienia.  

Należy także sprawdzić wysokość górnej kondygnacji, która w miejscu montażu windy powinna wynosić przynajmniej 2,45-2,50 m. Taka wysokość pozwala bez problemu ukryć cały mechanizm dźwigu, łącznie z bębnem, liną oraz silnikiem, który znajduje się nad kabiną. Jeżeli wysokość górnej kondygnacji jest mniejsza, konieczne może być docięcie kabiny, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie jej wysokości użytkowej, a także może stanowić znaczne utrudnienie dla wysokich domowników.  

Windy domowe różnią się nie tylko wielkością i udźwigiem, ale również wysokością podnoszenia, możliwościami montażu oraz dodatkowymi opcjami. Każdy z tych czynników ma wpływ na cenę zakupu oraz montażu urządzenia.