W ostatnich latach tatuaże cieszą się szczególną popularnością. Na ulicach widujemy osoby, które ozdabiają swoje ciało przeróżnymi motywami, napisami czy nieco bardziej skomplikowanymi grafikami. Przestały się one również źle kojarzyć, co dla wielu ludzi było głównym powodem rezygnacji z odwiedzenia studia tatuażu. Ale czy jest to coś, na co powinien zdecydować się każdy?

Tatuaż – co warto o nim wiedzieć?

Ten nietypowy sposób ozdabiania ciała z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Nie ma co się temu dziwić, skoro aktualnie tatuatorzy tworzą prawdziwe dzieła sztuki, które po prostu cieszą oko. Warto jednak pamiętać, że zrobienie tatuażu powinno być bardzo dobrze przemyślane. Nie może być to chwilowa zachcianka. Dlaczego? Chociaż tatuaże można usuwać, to jest to niezwykle bolesne, a dodatkowo niektóre wzory mimo wszystko pozostawią po sobie ślad. Warto natomiast pamiętać, że dostępna jest też opcja coveru. W takim przypadku tworzony jest nowy projekt, którego zadaniem jest ukrycie poprzedniego. Jest to jednak opcja, na którą warto zdecydować się w momencie, kiedy dalej chcemy mieć tatuaż, ale poprzednia wersja została wykonana niepoprawnie.

Trudno jednak powiedzieć, czy samo wykonywanie tatuażu jest bolesne. To całkowicie indywidualna kwestia, stąd też spotkamy osoby, które rezygnują tuż po zrobieniu małego wzoru, a nie brakuje i takich, które przychodzą do studia regularnie i decydują się na coraz to większe tatuaże. Całodzienna sesja bywa jednak męcząca, stąd nierzadko dzielona jest na kilka pomniejszych etapów.  

Czy warto zdecydować się na tatuaż?

To, czy warto zdecydować się na tatuaż, także będzie w pełni indywidualną kwestią. Nie każdemu podoba się ten styl ozdabiania ciała i jest to całkowicie zrozumiałe. Warto dobrze przemyśleć decyzję i udać się do tatuatora dopiero wtedy, gdy będziemy pewni swojego wyboru. Warto mieć też na uwadze to, że mimo iż tatuaże przestają być kontrowersyjnym tematem, to jednak wciąż możemy spotkać się z takimi zawodami, które będą wymagały ich zakrywania w miejscu pracy. To może być natomiast nieco uciążliwe.  

Jak wybrać najlepsze studio tatuażu?

Jeżeli zależy nam na ładnym, estetycznym tatuażu, który będzie często komplementowany, to poświęćmy dłuższą chwilę na znalezienie odpowiedniego tatuatora. Bardzo niska cena powinna być dla nas niepokojącym sygnałem. Bez wątpienia należy obejrzeć poprzednie prace osoby tatuującej, aby upewnić się, że możemy spodziewać się dobrze wykonanego projektu.

Jednak równie ważna kwestią będzie to, czy w danym studiu panują odpowiednie warunki. Mowa tutaj przede wszystkim o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które obowiązują w takich miejscach. Musimy pamiętać, że igła zawsze powinna być nowa, a opakowanie należy otworzyć dopiero przed samym tatuowaniem.  

Sterylność to absolutna podstawa. Nie zapominajmy też o tym, że tatuator powinien nam wyjaśnić, jak dbać o świeży tatuaż. Skóra w tym miejscu staje się wrażliwa i wymaga odpowiedniego traktowania. Musimy wiedzieć, z jakich aktywności powinniśmy zrezygnować w najbliższym czasie (będzie to na przykład basen czy sauna).  

W jakim miejscu na ciele zrobić tatuaż?

Tutaj mamy naprawdę niemałą dowolność. Bez wątpienia jednymi z najczęściej wybieranych miejsc na ciele są ręce czy ramiona. Coraz częściej widzimy też tatuaże na karku, plecach, klatce piersiowej czy nogach, rzadko natomiast na twarzy.  

Jak zostało już wspomniane, niektóre zawody mogą wymagać od nas zakrywania tatuaży. Dlatego w takim przypadku lepiej wybierać te miejsca na ciele, które na co dzień nie pozostają na widoku. W innym przypadku możemy nosić na przykład koszule z długim rękawem, natomiast będzie to uciążliwe w cieplejszy miesiącach roku.

Na uwadze należy mieć również to, że w początkowej fazie gojenia tatuaż nie powinien być narażony na ekspozycję słoneczną. Dlatego jeżeli nie będzie to miejsce często zakrywane przez ubrania, lepiej wstrzymać się z wizytą u tatuatora w tych szczególnie ciepłych miesiącach.  

Warto podkreślić, że robienie tatuażu na niektórych fragmentach naszego ciała może być powodem nieco większego dyskomfortu. Oznacza to, że jest tutaj mniej skóry i tłuszczu. Dlatego przy pierwszym tatuażu lepiej omijać między innymi żebra, obojczyki, okolice kręgosłupa, stopy czy łokcie.

Co może przedstawiać tatuaż?

Sama chęć posiadania tatuażu nie wystarczy, jeżeli nie mamy na niego odpowiedniego pomysłu. Są też osoby, które po prostu nie mogą zdecydować się na jeden wzór, dlatego oddalają w czasie decyzję o odwiedzeniu studia. A gdzie szukać inspiracji?

Tutaj można inspirować się gotowymi już projektami, których wiele znajdziemy między innymi w sieci. Popularne są zarówno napisy, symbole, jak i nieco bardziej rozbudowane motywy, które nawiązują do ulubionych artystów, filmów czy książek. Nie brakuje też tatuaży, które mają związek z bliskimi nam osobami lub ważnymi dla nas wydarzeniami.  

Panuje tutaj dowolność, jednak przy wyborze danego projektu warto poszukać takiego tatuażysty, który miał okazję realizować już podobne prace.  

Mając na uwadze to, że tatuaż najpewniej zostanie z nami do końca życia, powinien być to wzór, który dobrze się nam kojarzy lub przypomina o ważnych wydarzeniach z naszego życia. To niesamowita pamiątka, a zarazem ozdoba dla naszego ciała.