Degustacje win nie są dla nas niczym obcym – często słyszymy o organizowaniu takich wydarzeń i być może sami byliśmy kiedyś uczestnikiem jednego z nich. Warto jednak pamiętać, że interesującą historię oraz oblicza posiadają także inne trunki. Whisky uważane jest za jeden z najszlachetniejszych alkoholi, który być może nie przekonuje każdego, ale ma w sobie coś eleganckiego i uroczystego. Dlatego też warto zastanowić się nad udziałem właśnie w degustacji whisky, ponieważ może się okazać, że będzie to naprawdę ciekawe doświadczenie.

Kiedy warto pójść na degustację whisky?

Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie wydaje się prosta. Można odnieść wrażenie, że tego rodzaju aktywność będzie fascynująca jedynie dla odwiecznego fana tego trunku – w końcu to on będzie z pewnością najbardziej zaciekawiony jego historią i wykazywał chęci do spróbowania różnorodnych odmian. W rzeczywistości jednak niemal każdy może rozważyć ten sposób na spędzenie wolnego czasu.

Pamiętajmy, że wydarzenia tego typu w niczym nie przypominają nakrapianej alkoholem imprezy. To okazja do celebrowania, poznania nowych rzeczy i otwarcia się na kolejne doświadczenia. Bardzo szybko może się okazać, że nawet jako laicy zostaniemy pochłonięci opowieścią o tym, w jaki sposób whisky dojrzewa w beczkach lub też jakie nuty smakowe zostały zawarte w konkretnej odmianie.

Jeżeli zatem nigdy wcześniej nie miałeś możliwości spróbowania whisky innego niż to, które możesz znaleźć w niemalże każdym sklepie, być może taka degustacja okaże się dla Ciebie niesamowitym przeżyciem. W końcu nie możemy zapominać o tym, że osoby, które zajmują się produkcją i przechowywaniem whisky, niejednokrotnie muszą się wykazywać dużymi umiejętnościami i wiedzą. Dobrze jest więc móc podziwiać ich kunszt.

Degustacja whisky jako pomysł na prezent

Degustację whisky warto rozważyć w jeszcze jednym kontekście – mianowicie jako prezent dla bliskiej osoby. Z pewnością będzie to bardzo oryginalny podarunek, który może sprawić obdarowanemu wiele radości i pozostawić po sobie mnóstwo niezwykłych wspomnień.

Tak naprawdę taka forma prezentu może być dobrym rozwiązaniem dla partnera, przyjaciela, ale też taty czy brata. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by zaproszenie na degustację wręczyć siostrze czy przyjaciółce. Upewnijmy się jedynie, że osoba, której chcemy dać taki prezent, faktycznie będzie czerpała z tego maksymalną przyjemność. W końcu trudno oczekiwać od całkowitego abstynenta, że pojawi się na takim wydarzeniu, prawda?

Jak wygląda degustacja whisky?

Oczywiście to, jak szczegółowo przebiega degustacja whisky, zależy w dużej mierze od miejsca, w którym się ona odbywa. Niemniej w każdym z nich znajdziemy wiele wspólnych punktów, a sam przebieg całego wydarzenia jest do siebie bardzo zbliżony.

Całość jest prowadzona przez profesjonalnego degustatora, czyli osobę posiadającą kwalifikacje i ogromną wiedzę na temat trunku. Spotkanie rozpoczyna się zazwyczaj od opowiedzenia historii whisky, a także przedstawienia filozofii marki, która organizuje degustację. Usłyszymy zapewne wiele ciekawostek na temat konkretnych gatunków i odmian, a także poznamy przedsmak tego, co czeka nas w punkcie kulminacyjnym wizyty.

Później następuje to, na co z pewnością czeka każdy uczestnik, czyli faktyczna degustacja. Warto tutaj nadmienić, że w jej trakcie najprawdopodobniej dostaniemy do spróbowania bardzo trudno dostępne edycje, których próżno będzie szukać w pierwszym lepszym sklepie. Degustator objaśni nam, w jaki sposób kosztować każdego podanego wariantu, a także opowie o każdym z trunków. Co najciekawsze, możemy się tutaj podzielić z prowadzącym swoimi odczuciami na temat spróbowanego alkoholu.

Na zakończenie pojawią się jeszcze z pewnością dodatkowe informacje, a oprócz tego będzie czas, by porozmawiać z innymi uczestnikami o wrażeniach. To świetny moment na to, by poznać osoby o podobnych zainteresowaniach.

Jak należy pić whisky?

O tym, w jaki sposób należy spożywać whisky, można napisać naprawdę wiele. W trakcie degustacji dostaniemy szczegółowe instrukcje na temat tego, na co zwracać uwagę podczas kosztowania trunku.

Istotny jest m.in. zapach. Nie zapominajmy przy tym, że whisky to mocny alkohol i nie warto od razu wkładać nosa do szklanki, ponieważ początkowo woń będzie bardzo mocna. Dobrze jest odrobinę odczekać i dopiero później starać się wychwycić poszczególne nuty zapachowe.

Potem można przejść do spróbowania. Na początek najlepiej wziąć mały łyk i przez krótką chwilę przytrzymać go na języku, tak by pełnia aromatu i smaku mogła rzeczywiście rozkwitnąć. Degustatorzy zwykle mówią też o tym, aby skupić się na posmaku, jaki whisky pozostawia po przełknięciu, ponieważ może to być dodatkowe doznanie.

Chociaż opisanie smaku i zapachu może być niezwykle trudne, ciekawym ćwiczeniem będzie właśnie próba ujęcia w słowa tego, co czujemy. Możemy się tutaj posługiwać różnorodnymi skojarzeniami, jako że whisky może zawierać w sobie dodatek owoców, słodyczy, dymu itp. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest przechowywane. Istotny jest nawet rodzaj drewna, z jakiego została wykonana beczka.

Degustacja whisky – podsumowanie

Degustacja whisky może stać się świetnym rozwiązaniem na wolny wieczór czy popołudnie. Będąc na wakacjach czy po prostu na weekendowym wypadzie ze znajomymi, możemy sprawdzić, czy w pobliżu istnieje możliwość uczestnictwa w takim wydarzeniu. A może na degustację whisky możesz się wybrać w okolicy swojego miejsca zamieszkania?

Nawet jeżeli sam nie jesteś miłośnikiem tego trunku, być może ktoś z Twoich najbliższych marzy właśnie o wzięciu udziału w takiej degustacji. To prawdziwy festiwal smaku, zapachu i wiedzy na temat wykwintnego alkoholu znanego na całym świecie.