Nawet jeżeli nie jesteśmy fanami napojów alkoholowych, z pewnością wielu z nas potrafi docenić korzyści płynące z dobrze przygotowanego posiłku w połączeniu z lampką wysokiej jakości wina. Obecnie trunek pochodzący ze starannie wyselekcjonowanych składników jesteśmy w stanie zakupić chociażby w pobliskim markecie, nie da się jednak ukryć, że zwykle, jako laicy w temacie, nie potrafimy ocenić, który rocznik czy rodzaj wina będzie najlepszy. A jeżeli chcemy zagłębić się w to zagadnienie, nie ma lepszego rozwiązania niż udział w degustacji win – zwłaszcza w towarzystwie wykwalifikowanego sommeliera.

Na czym polega degustacja win?

Może się wydawać, że degustacja win to nic wymyślnego – w końcu wystarczy otworzyć poszczególne butelki i nalać odrobinę do kieliszka, a potem wypić. Nic bardziej mylnego. Profesjonalne degustacje win, organizowane nierzadko w winiarniach, to w rzeczywistości cała ceremonia, w trakcie której nie tylko spróbujemy konkretnych odmian, ale też poznamy tajniki powstawania danego trunku.

To zatem znakomita forma spędzenia wolnego czasu dla wszystkich miłośników wina, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o ulubionym alkoholu i którzy lubią odkrywać nowe smaki. Możemy być zszokowani, jak odmienne bywają konkretne roczniki, a bukiet smaków może nas zaskakiwać przy każdym łyku. Degustacja win może być też ciekawą aktywnością nawet dla tych osób, które po alkohol sięgają raczej rzadko. To po prostu intrygujące wydarzenie, którego warto doświadczyć – w przyszłości będziemy mogli podzielić się ze znajomymi poznanymi ciekawostkami. Co więcej, zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać wino dla siebie lub takie, które postanowimy wręczyć komuś w prezencie.

A kim jest sommelier?

Degustacja win najprawdopodobniej odbędzie się w towarzystwie sommeliera. To kelner, który specjalizuje się właśnie w serwowaniu win. Doskonale zna wszelkie zasady właściwego podawania trunku, a przy tym w małym palcu ma informacje dotyczące poszczególnych odmian. To sommelier wprowadzi nas w świat wina, opowiadając o procedurze jego powstawania czy też składnikach. Podpowie nam też, jak należy serwować wino swoim gościom, czym będziemy mogli im zaimponować na najbliższej organizowanej przez nas imprezie. Tym sposobem zostaniemy degustatorem win o sporym doświadczeniu i wiedzy.

Degustacja win – czego się spodziewać?

Oczywiście sam przebieg degustacji win będzie w głównej mierze uzależniony od miejsca, do którego się wybierzemy. Każda winiarnia może mieć nieco inne zasady oraz pomysły na to, jak poprowadzić takie wydarzenie. Mimo to zawsze będziemy mogli liczyć na obecność specjalisty, w tym sommeliera, który zadba o teoretyczną stronę naszej wizyty.

Na samym początku z pewnością poznamy podstawowe informacje dotyczące historii danej winiarni – dzięki temu odkryjemy sposób jej działania i różnorodne ciekawostki, które mogą być naprawdę zaskakujące. Później przejdziemy do właściwej części, czyli właśnie degustacji. Zanim spróbujemy danego wina, dowiemy się co nieco o jego powstawaniu i zawartych w nim nutach smakowych.

Choć o tym, jak smakować wino, bez wątpienia dowiemy się także na miejscu, warto już wcześniej się na to przygotować, by zachować się jak doświadczony degustator win. Przede wszystkim najpierw skupmy się na zapachu, delikatnie kołysząc kieliszkiem, by uwolnić całą jego głębię. Kiedy weźmiemy niewielki łyk, dobrze jest przytrzymać go nieco na języku, a następnie zwrócić uwagę na posmak, jaki pozostawi po przełknięciu. Na każdym z tych etapów może się bowiem okazać, że odkrywamy w winie kolejne smaki, których zupełnie się nie spodziewaliśmy.

W trakcie degustacji bardzo często, wraz z innymi uczestnikami, będzie można podzielić się wrażeniami. Możecie dyskutować ze sobą na temat smaku czy kompozycji zapachowej, usiłując odgadnąć, na bazie jakich składników powstało zaserwowane wam wino. Jeżeli jesteście żywo zainteresowani tym tematem, to właśnie degustacja win będzie doskonałą okazją ku temu, by bliżej poznać innych miłośników tego trunku.

Po zakończeniu degustacji nierzadko dostaniemy jeszcze przestrzeń na rozmowę, a co więcej – będziemy mogli zakupić butelkę wina, które najbardziej przypadło nam do gustu. Nie jest to obowiązkowe, jednak wiele osób chętnie korzysta z tego rozwiązania, by móc powrócić do ulubionego smaku lub też pokazać go szerszemu gronu. Wino może też stanowić pamiątkę uczestnictwa w takim wydarzeniu.

Zostań degustatorem win lub daj tę możliwość komuś bliskiemu!

Wcielenie się w degustatora win w asyście profesjonalnego sommeliera może się okazać naprawdę niezapomnianym przeżyciem. To świetna forma spędzenia wolnego czasu – jeżeli poszukujesz nowych doświadczeń w trakcie weekendu lub urlopu, dobrze wziąć pod uwagę właśnie taką opcję. Co więcej, nie jest to jednorazowa rozrywka. Jak wspominaliśmy, każda winiarnia rządzi się swoimi prawami, możesz więc podążać szlakiem wina także w innym regionie czy kraju.

Degustacja win z sommelierem może być też świetnym pomysłem na prezent dla przyjaciela. Z pewnością będzie to podarunek, który zapadnie w pamięć na długo!