Gładka skóra nóg wielu kobietom daje uczucie komfortu. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje upał, czy ujemne temperatury, chcemy, aby nasze nogi były idealnie gładkie. W jaki sposób to osiągnąć? Tutaj mamy kilka rozwiązań, z których najpopularniejszymi jest depilacja woskiem lub użycie maszynki do golenia. Jakie są ich wady i zalety? Które z nich wybrać? Masz wybór!

Maszynka do golenia – wady i zalety

Depilacja nóg to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie w domu. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu, maszynka do golenia jest najlepszym wyborem. Wystarczy użyć do tego specjalnej pianki przeznaczonej do golenia i gotowe! Co więcej, jest to dobre rozwiązanie, jeśli szukamy oszczędnego sposobu. Jednorazowe maszynki do golenia są tanie i znajdziemy je w każdym sklepie. Alternatywą dla takiego rozwiązania może okazać się maszynka do golenia z wymiennymi ostrzami. Jest równie skuteczna, a przy okazji nie zużywamy dodatkowych ilości plastiku.

Choć depilacja maszynką to wygodne i szybkie rozwiązanie (szczególnie jeśli mamy mało czasu), niestety posiada także wady. Jedną z nich są krótkotrwałe efekty. Nogi pozostają gładkie co najwyżej przez dwa dni i po tym czasie odrastające włoski znów robią się wyczuwalne i widoczne. Kolejnym minusem jest możliwość zacięcia się w trakcie golenia, szczególnie jeśli jeszcze nie posiadamy w tym wprawy lub golimy nogi bardzo szybko. Oprócz tego przy depilacji maszynką łatwo o podrażnienia skóry, mikrouszkodzenia, a także krostki i wrastające włoski, które są częstym problemem wielu kobiet.  

Depilacja woskiem – czy warto ją wybrać?

Alternatywą dla maszynki do golenia jest depilacja woskiem. To sposób bardzo dobrze znany na całym świecie, również w Polsce. Depilację woskiem możemy przeprowadzić samodzielnie, za pomocą przeznaczonych do tego celu plastrów lub w profesjonalnym gabinecie. Czy w takim razie warto wypróbować taki sposób depilacji?

Nie ulega wątpliwości, że depilacja woskiem to jedna z najpopularniejszych i skutecznych metod depilacji, która pozwala nam cieszyć się gładką skórą nawet przez okres 3 tygodni. Co więcej, włoski, które odrastają po takiej depilacji, stają się słabsze i cieńsze. Ten zabieg jest bardziej efektywny niż depilacja maszynką, gdyż usuwamy włos w całości, razem z jego cebulką. Oczywiście to, w jakim tempie odrosną włosy, jest zależne od tego, z jakiego obszaru ciała usuwamy owłosienie, a także naszego indywidualnego tempa wzrostu włosów. Niemniej efekt w dalszym ciągu jest bardziej długotrwały niż w przypadku użycia zwykłej maszynki.

Czy depilacja woskiem posiada jakieś wady? Jedynym minusem w tym przypadku może okazać się fakt, że jest to dość bolesny zabieg. Mimo to, jeśli depilację woskiem wykonujemy regularnie, nasza skóra zaczyna się przyzwyczajać, a sam zabieg może być wykonywany rzadziej, ponieważ włoski odrastają znacznie wolniej. Co więcej, to, czy depilacja woskiem okaże się bolesna, zależy również od rodzaju użytego wosku. Tutaj możemy wyróżnić woski miękkie oraz twarde.  

Poziom bólu przy depilacji woskiem zależy również od sposobu aplikacji wosku oraz jego usunięcia. Dlatego też, jeśli nie posiadasz w tej kwestii żadnego doświadczenia, być może lepszym rozwiązaniem będzie oddanie się w ręce profesjonalisty. Jednocześnie, jeśli jesteś posiadaczką bardzo wrażliwej skóry i posiadasz bardzo niski próg bólu, być może warto poszukać innego sposobu.  

Depilacja – która metoda najlepsza?

Która metoda depilacji jest najlepsza: ta za pomocą maszynki czy wosku? Tak naprawdę nie istnieje tutaj jedna słuszna odpowiedź. Jak można zauważyć, każdy ze sposobów posiada swoje wady, ale i zalety, stąd trudno wskazać jeden sposób. Tak naprawdę decyzja o sposobie depilacji powinna być w jak najlepszym stopniu dopasowana do Twoich potrzeb.

Depilacja a pielęgnacja skóry

Niezależnie od tego, jaki rodzaj depilacji wybierzemy, bardzo ważne jest, aby w tym czasie zadbać o pielęgnację swojej skóry. Choć niektórym może się to wydawać zbyteczne, w rzeczywistości depilacja i pielęgnacja mają ze sobą wiele wspólnego. Golenie nóg czy depilacja pod pachami mogą okazać się dość problematyczne, wywoływać podrażnienia, krosty, stany zapalne czy wspomniane już wrastające włoski.  

Dlatego też, by móc cieszyć się z efektów depilacji, niezależnie od wybranego przez nas sposobu warto pamiętać o tym, aby we właściwy sposób przygotować do niego swoją skórę. Kluczowe będzie tutaj jej optymalne nawilżenie. Skórę przed depilacją możemy nawilżać na różne sposoby. Zarówno od wewnątrz, pijąc odpowiednie ilości wody każdego dnia, jak i od zewnątrz, za pomocą pielęgnacji. Regularnie stosowany balsam lub masło intensywnie zmiękczą i nawilżą naskórek. Natomiast wykonywany 1-2 razy w tygodniu peeling usunie martwy naskórek i dodatkowo wygładzi skórę.  

Warto także pamiętać o tym, aby zadbać o swoją skórę po depilacji. Szczególnie w przypadku depilacji woskiem warto zaopatrzyć się w kosmetyki o działaniu łagodzącym, zawierające np. masło shea, pantenol czy alantoinę.