Czy istnieje jakaś forma aktywności nad wodą, na którą mogą postawić osoby nielubiące zbyt dużego wysiłku? Jak najbardziej – to deska SUP! Jej użycie może dostarczyć nam wielu ciekawych wrażeń i jednocześnie nie będzie od nas wymagało niczego więcej niż umiejętności pływania. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest deska SUP i komu pływanie na niej może najbardziej przypaść do gustu – zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym mamy zamiar się temu przyjrzeć.

Czym jest deska SUP?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest deska SUP, gdyż pomimo jej rosnącej popularności ta forma aktywności pozostaje względnie mało znana w naszym kraju. To wielka szkoda, gdyż pozwala ona na przeżycie aktywnego weekendu nad wodą, który połączy niewielką ilość wysiłku z bardzo pozytywnymi wrażeniami.

SUP, to skrót od frazy Stand Up Paddling, która dosłownie oznacza po polsku wiosłowanie na stojąco. Ta nazwa dobrze oddaje charakter aktywności, która rzeczywiście polega na unoszeniu się na wodzie, stojąc na desce przy kontroli toru za pomocą wiosła. Deska SUP może być dmuchana lub sztywna – oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak o tym opowiemy nieco później.

Pływanie na desce SUP świetnie łączy ze sobą możliwość podziwiania okolicznych widoków i lekką aktywność. W przeciwieństwie do innych rodzajów sportów, przy których wykorzystywane są deski, takich jak windsurfing czy kitesurfing, pływanie na desce SUP nie jest czymś ekstremalnym i może tego spróbować każdy, niezależnie od swojego doświadczenia z innymi rodzajami wodnych zajęć. Jedyne, co może się nam przydać, to umiejętność pływania – chociaż SUP są bardzo stabilne i nie powinny się wywracać, na samym początku naszej przygody może się to zdarzyć.

Rodzaje desek SUP – pneumatyczna czy sztywna?

Podstawowa różnica pomiędzy różnymi dostępnymi w sklepach czy wypożyczalniach deskach SUP wynika z materiału, z jakiego zostały one wykonane. W zależności od niego, możemy podzielić je na deski sztywne oraz pneumatyczne. W sytuacji, kiedy postawimy na sztywną deskę SUP, będziemy się musieli liczyć z tym, że jej transport może być dosyć problematyczny. Tego typu sprzęt się nie składa, co oczywiście nie jest tylko wadą – pomimo trudności w przewozie nie będziemy musieli się martwić o przygotowanie deski przed wyruszeniem na wodę, ponieważ będzie ona do tego zawsze w pełni gotowa. Sztywna deska SUP jest również często uważana jako bardziej stabilna i szybsza opcja.

Pneumatyczna deska SUP jest dmuchana, jednak po rozłożeniu robi się podobnie twarda co deski sztywne. Dzieje się tak dlatego, że jest ona wykonana ze specjalnego laminatu PCV, który gwarantuje jej odpowiedni poziom wytrzymałości.

Która deska będzie lepsza? Zdecydowanie wygodniejsza w użyciu będzie deska pneumatyczna. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne i zdobywa sobie coraz większą liczbę zwolenników na rzekach, jeziorach i morzach na całym świecie. Z drugiej jednak strony niektórzy doceniają stabilność na wodzie zapewnianej przez deski sztywne – bez problemu będziemy mogli na niej usiąść czy zmienić pozycję bez obaw, że wylądujemy w wodzie.

Należy również pamiętać, że deska SUP powinna być dostosowana do naszej wagi oraz wzrostu, by zapewnić nam odpowiedni poziom stabilizacji na wodzie. Możemy również znaleźć deski o różnej długości – krótsze pozwalają na większą zwrotność, natomiast dłuższe łatwiej przecinają wodę i są szybsze podczas płynięcia na wprost.

Co będzie nam potrzebne oprócz samej deski SUP?

Jeśli będziemy chcieli spróbować naszych sił w pływaniu na desce SUP, będziemy potrzebowali nieco więcej odpowiedniego wyposażenia. Jakiego? Podstawą będzie wiosło zwane pagajem, za pomocą którego skierujemy nasz kurs na właściwe tory. Poza tym niezbędny może się okazać statecznik, wzmacniający naszą stabilność, oraz smycz, dzięki której upewnimy się, że deska SUP od nas nie odpłynie nawet wtedy, kiedy nagle stracimy równowagę i trafimy do zbiornika, po którym pływamy.

Pamiętajmy również o kamizelce asekuracyjnej – to gwarant pełnego bezpieczeństwa nawet w sytuacji, kiedy na skutek niespodziewanego ruchu fal czy przez naszą własną nieuwagę wpadniemy do wody.

Jeśli kogoś przeraża liczba sprzętów potrzebnych do swoich pierwszych kroków z deską SUP, nie ma powodu do obaw. W większości wypadków będziemy mogli kupić pełny zestaw wraz z deską lub skorzystać z możliwości wypożyczenia sprzętu.

Pływanie na desce SUP z instruktorem – dlaczego warto?

Chociaż pływanie na desce SUP nie jest wcale takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, najlepszym wyjściem dla początkujących będzie zapisanie się do właściwego instruktora. W ten sposób znacznie szybciej opanujemy podstawy i będziemy w stanie cieszyć się naszą aktywnością znacznie szybciej, niż gdybyśmy postawili na zdobywanie umiejętności samemu.

Kurs na deskę SUP można również komuś podarować, co umożliwiają specjalne vouchery. Jeśli mamy wśród naszych znajomych jakiegoś amatora wodnych aktywności, z całą pewnością możemy postawić na taki prezent – będzie mógł on wtedy przeżyć ciekawą przygodę i przy okazji opanować podstawy efektywnego pływania na desce SUP.