Zastanawiając się nad wymianą naszego samochodu na nowy, będzie na nas czekało wiele poważnych decyzji dotyczących jego marki, typu czy wyposażenia. Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej podstawowych wyborów będzie jednak ten dotyczący paliwa używanego w danym samochodzie. Lepszym wyborem będzie diesel czy benzyna? Zapraszamy do czytania, jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie!

Diesel czy benzyna – czy istnieje dobra odpowiedź na to pytanie?

Wybór pomiędzy benzyną a dieslem to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze nowego pojazdu. Rodzaj paliwa w samochodzie ma ogromny wpływ nie tylko na koszty jego eksploatacji, ale także na komfort użytkownika podczas jazdy. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która z tych opcji będzie lepsza w naszym przypadku, jest dosyć problematyczna, gdyż wiele zależy od tego, w jakim celu będziemy wykorzystywali dany pojazd.

Co to oznacza? Mówiąc najbardziej ogólnie, silniki diesla lepiej radzą sobie na długich trasach, ponieważ jednostajne parametry pracy służą im najlepiej, natomiast zrywne i szybkie silniki benzynowe będą przeważnie lepszym wyborem do jazdy miejskiej. Chociaż tak brzmi reguła, musimy pamiętać, że wiele zależy od rodzaju konkretnego silnika i zastosowanej w nim technologii. Przykładowo silniki hybrydowe, które wykorzystują napęd benzynowy i elektryczny, będą mogły jeździć bardziej ekonomicznie od przeciętnych diesli.

Co jest bardziej awaryjne – diesel czy benzyna?

Przy wyborze nowego samochodu jedną z jego najważniejszych cech powinna być trwałość. Jak wygląda statystyka w tej kwestii i co jest bardziej awaryjne – diesel czy benzyna? W większości przypadków silniki diesla mogą nam dostarczyć więcej problemów. Wynika to z ich konstrukcji, znacznie różniącej się od tej spotykanej w silnikach benzynowych. W dieslu mamy sporo różnych elementów, takich jak filtry EGR i DPF, koło dwumasowe czy wtryski, które są poddawane praktycznie ciągłemu użytkowi podczas jazdy, przez co szybciej się zużywają.

Oczywiście kwestia awaryjności danego samochodu zależy od wielu czynników – jego marki, modelu czy sposobu jego eksploatacji przez poprzednich właścicieli, jeśli decydujemy się na auto używane. Jednego możemy być jednak pewni – potencjalna naprawa silnika benzynowego będzie znacznie tańsza niż naprawa diesla. Po raz kolejny winowajcą jest tutaj skomplikowana konstrukcja diesli, przy której mechanik będzie musiał spędzić więcej czasu, niż naprawiając silnik samochodu na benzynę.

Koszty eksploatacji samochodu a jego paliwo

Skoro wspomnieliśmy o awaryjności, warto zwrócić uwagę także na inne koszty związane z posiadaniem samochodu. Jak wypadają koszty eksploatacji obu typów silników i co wygra to zestawienie tym razem – diesel czy benzyna?

Samochód z silnikiem diesla będzie przeważnie droższy w zakupie niż samochód benzynowy, jednak odwdzięczy się stosunkowo mniejszym spalaniem podczas długich tras. Samochody benzynowe przeważnie palą więcej paliwa, pokonując kilometry, jednak ich koszt zakupu oraz ewentualnych napraw będzie mniejszy. Tak przynajmniej wygląda to w teorii, gdyż tak jak zdążyliśmy już wspomnieć, silniki diesla lubią jednostajny styl pracy i drogę bez nagłych przyspieszeń i zahamowań. Jeśli zmusimy je do gwałtownych zrywów, będziemy mogli zapomnieć o ich oszczędności.

Rodzaj napędu a środowisko

W naszych rozważaniach na temat tego, czy lepszy będzie diesel czy benzyna, nie może zabraknąć kwestii związanych z ekologią. W tym wypadku odpowiedź na pytanie o większą emisyjność jest bardzo prosta – samochody z silnikiem diesla przeważnie produkują znacznie więcej zanieczyszczeń dla środowiska niż silniki na benzynę.

Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj wyłącznie o stan naszej planety. Wysoki poziom zanieczyszczeń produkowanych przez silniki diesla został dostrzeżony przez władze różnych krajów i miast, przez co poruszanie się samochodem z silnikiem diesla może być znacznie utrudnione. Dieslem nie wjedziemy przykładowo do centrów dużych miast, co może być dla kogoś przeszkodą nie do ominięcia.

Troska o środowisko spowodowała, że już samochody z silnikami diesla niedługo będą musiały zniknąć z produkcji. Może być to dodatkowym plusem dla aut benzynowych, w których coraz częściej znajdziemy rozwiązania mające na celu zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla do atmosfery.

Jazda benzyną i dieslem – czym się różni?

Na sam koniec zostawiliśmy jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze rodzaju napędu, czyli sam styl jazdy benzyny i diesla. Które silniki wypadają lepiej pod tym kątem? Benzyna z całą pewnością cechuje się wyższą kulturą pracy. Przy tych silnikach nie doświadczymy stukotu podczas jazdy czy wibracji kabiny – są to cechy charakterystyczne dla silników diesla. Z drugiej jednak strony bardzo często diesle mogą się cechować lepszą dynamiką, przynajmniej te, które są wyposażone w turbosprężarkę.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym wyborem będzie diesel, czy benzyna. Jeśli jeździmy niewiele (do około 20 tysięcy kilometrów rocznie) i głównie po mieście, zdecydowanie lepszym wyborem będzie tańsza i mniej awaryjna benzyna. Jeśli jednak często ruszamy na długie trasy, podczas których chcielibyśmy się cieszyć jak najniższym spalaniem paliwa, to silnik diesla może być dla nas świetną opcją.