Samodzielne przyrządzanie posiłków a dieta pudełkowa to dylemat, który w ostatnich czasach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i powraca niczym bumerang. Co wybrać? Dla wielu osób gotowanie może być sposobem na rozwijanie ich umiejętności, a także formą relaksu i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie ulega wątpliwości, że wielu z nas po prostu uwielbia gotować, a wymyślanie nowych potraw czy też testowanie nieznanych dotąd przepisów sprawia ogromną przyjemność. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o tym, że istnieje także druga grupa osób, które zwyczajnie nie mają czasu na codzienne przygotowanie posiłków, a gotowanie po prostu nie sprawia im przyjemności. Zatem jakie rozwiązanie wybrać: pudełka czy swoją kreatywność w kuchni? Masz wybór!

Gotowanie czy dieta pudełkowa?

Zarówno w przypadku samodzielnego przygotowywania potraw, jak i diety pudełkowej można znaleźć głosy za i przeciw. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto mieć świadomość, że każdy z nas posiada inną sytuację życiową. Styl życia, tryb i rodzaj pracy, a także obecność bliskich lub bycie singlem mogą mieć decydujący wpływ na to, w jaki sposób przebiega codzienne przygotowywanie posiłków. To właśnie sprawia, że nie powinniśmy od razu oceniać decyzji podejmowanych przez wybrane osoby w sposób jednakowy.  

Są osoby, dla których codzienne gotowanie, przygotowywanie nowych, ciekawych potraw jest oczywistością i nie wyobrażają sobie dnia bez świeżego i samodzielnie przygotowanego posiłku. Jednocześnie istnieją osoby, które po prostu nie lubią bądź nie potrafią gotować, a stworzenie zdrowego i zbilansowanego menu na każdy dzień stanowi dla nich wyzwanie. Co w takim razie wybrać?

Samodzielne gotowanie – jego zalety i wady

Jakie są zalety samodzielnego przygotowywania potraw? Oprócz tego, że ta czynność po prostu sprawia wielu osobom przyjemność, warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Gotując i samodzielnie komponując dania, wiemy, co pojawia się na naszym talerzu. Jest to szczególnie istotne, jeśli zależy nam na tym, aby nasze dania posiadały odpowiednie walory smakowe, jak i były wzbogacone w konkretne substancje. Sami możemy decydować o tym, jak doprawione będą nasze posiłki, czy będą to pikantne, ostre propozycje czy wręcz przeciwnie – delikatne i subtelne.  

Samodzielne gotowanie to także sposób na spełnianie naszych kulinarnych zachcianek. W wolnej chwili możemy przygotować to, na co akurat mamy ochotę. Wystarczy sprawdzić, czy wszystkie składniki niezbędne do przygotowania konkretnego dania znajdują się w zasięgu ręki czy też czeka nas szybka wycieczka do supermarketu.  

Właśnie w tym miejscu mogą pojawić się pierwsze schody. Samodzielne przyrządzanie potraw wiąże się z tym, że musimy z wyprzedzeniem planować swoje posiłki, aby móc zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Do tego dochodzi jeszcze sam aspekt zakupów – nie zawsze mamy na to czas i chęci, a wizyta w zatłoczonym supermarkecie często może okazać się niekomfortowa.  

Kolejny element, który może okazać się problematyczny w przypadku samodzielnego gotowania, to sprzęt kuchenny, jakim dysponujemy. Choć w zasadzie w każdej kuchni znajdziemy piekarnik, płytę indukcyjną czy kuchnię elektryczną, przyrządzenie bardziej wymyślnych czy też wykwintnych potraw będzie wymagać od nas urządzenia z bardziej zaawansowanymi funkcjami.  

Czy warto wybrać catering?

Choć dieta pudełkowa przez niektóre osoby bywa traktowana jako fanaberia czy też przejaw lenistwa, w rzeczywistości posiada wiele zalet i przede wszystkim może ułatwić nam planowanie i przygotowywanie posiłków. Dlaczego warto wybrać dietę pudełkową? Przede wszystkim nie musisz martwić się o to, że w danym dniu nie zdążysz przygotować obiadu. Co więcej, dzięki cateringowi dietetycznemu nie musisz wydawać dużych kwot na zakupy spożywcze, gdyż świeże posiłki są już dla Ciebie przygotowane!

Trudno nie zgodzić się z faktem, że dieta pudełkowa to po prostu oszczędność Twojego czasu. Warto pamiętać, że ze względu na pracę czy tryb życia nie każdy z nas ma czas na samodzielne przygotowywanie wartościowych posiłków każdego dnia. Jednocześnie każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby jeść smacznie i zdrowo. I właśnie w tym miejscu pojawia się dieta pudełkowa. Posiłki są przygotowane w oparciu o Twoje preferencje i dostarczają Ci taką ilość kalorii, jaka jest niezbędna w Twoim przypadku. Decydując się na dietę pudełkową, nie marnujesz jedzenia. Poszczególne dania są przygotowywane w taki sposób, aby nic nie zostawało na później. Co bardzo ważne, dieta pudełkowa jest naprawdę smaczna. Firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym dbają o to, aby ich klienci byli zadowoleni z posiłków i aby sprawiały one im przyjemność.

Czy dieta pudełkowa jest droga?

To częste pytanie, a czasami również zarzut, jaki pojawia się w przypadku diety pudełkowej. Jak jest w rzeczywistości? Porównując koszty diety pudełkowej a samodzielnego gotowania, warto wziąć pod uwagę kwoty, jakie przeznaczasz na zrobienie codziennych bądź też cotygodniowych zakupów. Oprócz tego warto uwzględnić czas, jaki poświęcamy na przygotowanie śniadania, obiadu czy kolacji, a do tego ilość prądu, gazu czy wody, jaką zużywamy w trakcie gotowania.  

Warto pamiętać, że zarówno samodzielne gotowanie, jak i dieta pudełkowa mają swoje wady i zalety. Najważniejsze to wybrać rozwiązanie, z którego będziemy w pełni zadowoleni!