Urodziny, imieniny, rocznica ślubu, święta, sylwester... Okazji, które postanawiamy uczcić imprezą, jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Czasem nie potrzebujemy nawet wyjątkowych okoliczności, by zaprosić do siebie znajomych czy wspólnie z nimi wyjść gdzieś na miasto. To znakomita możliwość integracji i spędzenia ze sobą czasu. Nie da się jednak ukryć, że zorganizowanie imprezy bywa często sporym wyzwaniem dla gospodarzy. Poza ustaleniem menu czy atrakcji musimy się także zastanowić, ilu gości planujemy zaprosić. Czy lepiej wyprawić niewielką domówkę, czy może prawdziwe przyjęcie?

Mała domówka?

Domówka to bardzo popularny rodzaj imprezy, który znosi z nas ciężar w postaci wyboru lokalu, gdzie mielibyśmy się spotkać z przyjaciółmi. Jest to kwestia nierzadko problematyczna, szczególnie gdy chcemy się wybrać na takie spotkanie np. w okresie świątecznym, gdy większość restauracji czy barów posiada największe obłożenie, wobec czego rezerwacja miejsca stanowi czasem duże wyzwanie.

Niewielkie imprezy w stylu domówki są chętnie wybierane przez te osoby, które pewniej i bezpieczniej czują się w małym i zaufanym gronie. Zapraszając zaledwie kilku gości, możemy z powodzeniem urządzić przyjemną posiadówkę, podczas której nadrobimy zaległości z dawno niewidzianymi znajomymi. Domówka jest też zazwyczaj najlepszym wyjściem dla introwertyków, którzy najlepiej bawią się właśnie w towarzystwie dobrze im znanych osób, a obce miejsca czy nowi ludzie nierzadko wywołują dyskomfort.

To, co musimy mieć tutaj na uwadze, to fakt, że organizując domówkę, musimy posiadać do tego odpowiednie możliwości. Jeśli jednak lista gości ogranicza się do zaledwie paru osób, to nie powinno być większego problemu z wyprawieniem imprezy nawet w niedużej kawalerce. Łatwiej można też przygotować jedzenie, w dodatku mniejsze grono często sprzyja integracji oraz zacieśnianiu więzi.

Huczne imprezy z wieloma gośćmi

Oczywiście nie brakuje osób, które zdecydowanie bardziej preferują imprezy organizowane z większym rozmachem. Zazwyczaj wiąże się to z konkretną okazją, np. świętowaniem urodzin. W takim wypadku mamy tak naprawdę dwa wyjścia: wydarzenie może się odbyć w naszym domu lub gdzieś na mieście. Jeśli nasze mieszkanie nie należy do największych, to zdecydowanie lepszą opcją będzie zarezerwowanie jakiegoś lokalu.

Pamiętajmy, że spora liczba gości generuje zwykle większe koszty związane czy to z jedzeniem, czy chociażby z dekoracjami. O ile na spotkanie wybierzemy jakąś restaurację, to samo przygotowanie posiłku nie będzie spoczywało na naszych barkach, niemniej koszt ich przyrządzenia już tak. Powinniśmy zatem wcześniej dobrze ocenić swoje możliwości finansowe i określić, jaką ilość osób jesteśmy w stanie zaprosić, nie powodując tym samym zbyt dużej dziury w domowym budżecie.

Większe imprezy to udana propozycja dla osób o usposobieniu ekstrawertycznym, które uwielbiają często wychodzić z domu, a obecność nieznajomych nie stanowi dla nich żadnego problemu. Zdarza się też, że sama sytuacja wymaga od nas nieco innego podejścia do organizacji imprezy. Przykładowo spotkania świąteczne w środowisku zawodowym nierzadko odbywają się właśnie w wybranym lokalu, zwłaszcza gdy pracowników danej firmy jest dosyć dużo, a w siedzibie przedsiębiorstwa nie ma po prostu szansy na to, aby wszyscy mogli swobodnie się bawić. Ponadto podwładni doceniają, kiedy imprezy firmowe odbywają się poza nią, bo w ten sposób mogą zmienić otoczenie i poczuć, że to forma rozrywki i integracji, a nie jeden z obowiązków.

O czym pamiętać, organizując domówkę?

Jeżeli to domówka jest formą spotkania, którą planujesz zorganizować, pamiętaj o takich kwestiach jak:

• przemyślenie listy gości – ponieważ spotkania w domach czy mieszkaniach są dużo bardziej kameralne, zaproś te osoby, z którymi szczególnie dobrze się dogadujesz i wiesz, że cała grupa będzie dobrze się razem bawić;

• przygotuj menu – uwzględnij przy tym potencjalne gusta swoich gości;

• pomyśl na atrakcjami – może zechcecie obejrzeć wspólnie film, przeprowadzić domowe karaoke lub zagrać w jakąś ciekawą grę?

• jeżeli to impreza na szczególną okazję – zastanów się, czy nie warto odrobinę udekorować mieszkania np. balonami czy ozdobnymi napisami.

Jak zorganizować dużą imprezę?

Nawet gdy Twój dom posiada spory metraż, organizowanie w nim dużej imprezy może być dość niewygodne – wystarczy sobie wyobrazić, ile sprzątania czy zmywania naczyń będzie Cię czekało następnego dnia. Postaw więc zatem na jakiś lokal, uwzględniając takie kwestie jak:

• rezerwacja miejsca z wyprzedzeniem – szczególnie gdy restauracja lub pub są popularnymi miejscami, wobec czego zorganizowanie imprezy tuż przed terminem może być niemożliwe;

• dokładne ustalenie liczby gości – zaproś ich znacznie przed czasem, żeby mogli uwzględnić spotkanie w swoich planach i wstępnie określić, czy będą uczestniczyć w wydarzeniu. Dzięki temu będzie można przekazać obsłudze lokalu, ile miejsc i posiłków jest potrzebnych;

• zadbaj o transport – chcesz, aby na imprezie pojawiły się osoby spoza miasta? Upewnij się, że mogą swobodnie dojechać, a później wrócić do siebie.