Czytanie książek dla wielu osób jest idealnym sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Zdarza się, że uciekamy od rzeczywistości zwłaszcza do świata, jaki przedstawiony jest na papierowych stronach. Aktualnie rynek książkowy oferuje nam tak wiele ciekawych pozycji, że trudno jest nam nadążyć za nowymi premierami. Warto też dodać, że nie każdy czytelnik sięga po książki w tej samej formie – są osoby, dla których akceptowalny jest jedynie ebook, podczas gdy dla innych tradycyjna, papierowa pozycja nie ma sobie równych.  

Dlaczego czytamy książki?

Można wymienić wiele powodów, które sprawiają, że tak chętnie sięgamy po książki. Każdego z nas motywuje do czytania zupełnie co innego. Wiele będzie zależało od tego, jakie książki są dla nas szczególnie interesujące. Niektóre z nich pomagają nam się kształcić i rozwijać, podczas gdy inne dostarczają przede wszystkim rozrywki. To także najprostszy sposób na to, aby rozwijać wyobraźnię oraz poszerzać zasób słownictwa. Nie bez powodu osoby oczytane uważane są za inteligentnych rozmówców, którzy mają coś do powiedzenia. Można więc sięgać po książki z różnych powodów, ale nie ulega wątpliwości, że czytanie jest po prostu czynnością, która sprawia nam przyjemność.

Papierowa książka czy ebook?

Tutaj pojawia się jednak pytanie dosyć ważne dla wielu czytelników – czy lepiej wybrać czytnik ebooków, czy też może poszerzać zasób biblioteczki i papierowych pozycji? Można zauważyć, że wśród osób czytających często pojawiają się skrajne opinie co do tego, w jakiej formie najlepiej wybierać książki. Poszczególne warianty mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Postaramy się podpowiedzieć, jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań, co znacząco może pomóc w podjęciu decyzji podczas zakupu kolejnej pozycji książkowej.

Dlaczego warto wybierać ebooki?

Czytnik ebooków to niewielkie urządzenie, które zmieści się w plecaku czy torebce. Możemy zawsze mieć je przy sobie, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. To niezwykle ważne zwłaszcza w podróży. Zamiast zabierać ze sobą całą torbę książek, wystarczy, że spakujemy jedynie czytnik. Dzięki niemu możemy mieć dostęp do ogromnych zasobów. Działa to trochę jak wirtualna biblioteka. Poszczególne pozycje możemy wypożyczać (zwłaszcza jeżeli korzystamy z miesięcznych subskrypcji), jak też kupować na własność. Nierzadko jest to bardzo opłacalna opcja, która pozwala nam zaoszczędzić na kupowaniu nowych pozycji. Robienie notatek z czytanej książki jest niezwykle proste. Umożliwia nam to samo urządzenie. Dane fragmenty możemy zaznaczać, dodawać do nich komentarze, a następnie przesyłać dalej bądź zachować dla siebie.  

Jakie wady ma ebook?

Ebook to elektroniczna książka, którą możemy postawić najwyżej na wirtualnej półce. Nie zasili naszej realnej biblioteczki, nie zachwyci swoją okładką osób, które spojrzą na naszą półkę. Ebooka nie można wziąć do ręki w dowolnym momencie i przekartkować, jednocześnie doceniając przyjemne uczucie przesuwania palcami po papierowych stronach. Nie można też zapominać o sytuacjach, w których to nasza książka nie będzie dostępna, ponieważ urządzenie, na którym chcemy ją przeczytać, po prostu się rozładuje. Nie każdy czytnik posiada też dodatkowe funkcję, które ułatwiają czytanie w gorszych warunkach oświetleniowych.

Dlaczego warto wybierać tradycyjne książki?

Tradycyjne książki goszczą w naszych domach nie od dzisiaj. Warto natomiast podkreślić, że dzisiaj dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy. Stale wydawane są nowe pozycje, a niektóre książki wychodzą też w nowych okładkach czy tłumaczeniach. Po prostu lubimy widok regałów i półek pełnych ulubionych publikacji, do których chętnie wracamy. Potrafią prezentować się wprost doskonale! Niektóre okładki czy grzbiety mają widoczne tłoczenia, ale przede wszystkim zachwycają designem i stylem.  

Papierową książkę możemy też pożyczyć czy podarować drugiej osobie w prezencie. Możemy też zapisać dedykację na pierwszej stronie, dzięki czemu dana pozycja stanie się wyjątkowa. Warto wspomnieć też o albumach wypełnionych po brzegi pięknymi zdjęciami czy grafikami. Te potrafią kosztować krocie, jednak ich przeglądanie potrafi wprawić czytelnika w zachwyt!

Jakie wady mają tradycyjne książki?

Papierowe książki może i zachwycają swoim wyglądem, ale bywają też bardzo nieporęczne. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której to pragniemy skończyć lekturę w drodze do pracy, na przykład w momencie, kiedy przemieszczamy się komunikacją miejską. A jeżeli czytana przez nas książka ma więcej niż 500 stron? Długie trzymanie jej w dłoniach na pewno nie można określić jako komfortowe. Papierowe książki mają też tendencję do niszczenia się. Nie jest trudno zagiąć czy naderwać stronę, czy też pozostawić na jasnych kartkach odciski palców. Niezależnie jednak, jaki sposób czytania wybierzemy, to warto docenić przede wszystkim wykonywaną czynność, a nie jej formę. Zarówno ebook, jak i papierowa książka dostarczy nam dokładnie tych samych wrażeń.