Nauka języków obcych to zdecydowanie jedna z najlepszych inwestycji, jakie może poczynić każdy z nas. Może ona pomóc nie tylko w komunikacji w obcym kraju, ale także stanowi świetny trening intelektualny. Musimy jednak pamiętać o tym, że przez globalizację niektóre języki stały się bardziej popularne i zna je więcej osób – może w tym wypadku warto postawić na jakiś bardziej egzotyczny język, który pomoże nam się wyróżnić na rynku pracy i w życiu prywatnym? Dzisiaj nieco przybliżymy tę kwestię, więc zapraszamy do czytania!

Nauka egzotycznego języka – czy warto?

Zanim zajmiemy się samym aspektem nauki egzotycznego języka, warto przez chwilę zastanowić się nad powodami, dla których ktoś chciałby poznawać jakiś dialekt daleki od natywnego. Pierwszym z nich jest zdecydowanie chęć wyróżnienia się na rynku pracy. 

Chęć posiadania unikalnej wiedzy to bardzo dobry powód do nauki egzotycznego języka w czasach globalizacji. W dzisiejszym świecie, języki takie jak angielski czy hiszpański zna bardzo dużo osób i ich znajomość z całą pewnością zapewni nam profity, jednak nie zagwarantuje nam miejsca w wąskim gronie specjalistów. Zupełnie inaczej będzie w sytuacji, kiedy poznamy języki takie jak chiński czy japoński. Chociaż to w dalszym ciągu popularne języki, którymi na co dzień posługuje się duża grupa osób, to w naszych kręgach kulturowych i geograficznych są one praktycznie niespotykane. Tym samym, nauka któregoś z tych języków może zapewnić nam unikalne stanowisko pracy, lub ułatwić nam pracę w międzynarodowym przedsiębiorstwie, które łączy wielu ludzi różnych narodowości.

Czy warto się uczyć języków egzotycznych? Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni język. Jako język egzotyczny uznajemy przeważnie te popularne dialekty, które są używane w zupełnie innych miejscach świata, ale musimy pamiętać, że to niejedyne języki egzotyczne, jakie można spotkać. Istnieje spora część języków, którymi posługuje się zaledwie garstka ludzi i ich poznanie może nie przynieść nam odpowiednich profitów. Jakie są więc języki, które powinien rozważyć każdy, kogo interesuje nauka egzotycznego języka?

Języki egzotyczne – jakie warto poznać?

W dzisiejszym zestawieniu uwzględniliśmy te języki, które w naszej szerokości geograficznej uznaje się za egzotyczne. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu są one stosunkowo popularne w skali świata i właśnie to sprawia, że ich poznanie może okazać się tak cenne i wartościowe.

Japoński

Język japoński to jeden z najpopularniejszych wyborów dla każdego, kogo interesuje nauka egzotycznego języka. Widać to nawet po dostępności kursów językowych – coraz częściej pojawiają się takie zajęcia, które umożliwiają poznanie języka z kraju kwitnącej wiśni. Czy to oznacza, że japoński jest prosty do nauki? Niekoniecznie.

Każda osoba z naszej szerokości geograficznej, która będzie chciała nauczyć się japońskiego, na samym początku będzie musiała się zmierzyć z innym alfabetem. Jest to dosyć zrozumiałe w przypadku języka egzotycznego, jednak Japończycy w codziennym życiu używają aż trzech alfabetów – kanji, katakana i hiragana. Najbardziej skomplikowanym z nich jest kanji, zawierający w sobie ponad 60 tysięcy znaków. Oczywiście nie trzeba go poznawać w całości, jednak w dalszym ciągu może się to okazać problematyczne.

Chiński

Kolejny popularny wybór w tym krótkim zestawieniu. Mandaryński staje się coraz bardziej popularny na całym świecie, wraz z ekspansją chińskich usług i produktów. To zdecydowanie jeden z najbardziej przyszłościowych języków i zdecydowanie powinna o nim pomyśleć każda osoba, która marzy o nauce egzotycznego języka, ale nie wie, który z nich wybrać.

Chiński stawia przed każdym z nas podobny problem co japoński, mianowicie inny alfabet, oparty o znaki. Do płynnego czytania należy opanować przynajmniej 1500 znaków chińskiego alfabetu, co może się okazać wręcz zniechęcające. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że chiński jest dużo prostszy pod wieloma względami, niż języki europejskie – nie ma w nim odmian czasowników, czasów, czy przedimków.

Hindi

Chociaż tym posługuje się na co dzień niecałe pół miliarda osób, nie jest on wymieniany jako jeden z najpopularniejszych języków egzotycznych do nauki. Jeśli więc ktoś uważa, że japoński czy chiński są zbyt mało egzotyczne, warto zwrócić uwagę na język hindi.

Hindi jest oficjalnym językiem Indii, gdzie posługuje się nim około 40 procent mieszkańców. Używa się w nim alfabetu sylabowego, gdzie każdy znak odpowiada jednej sylabie. Dla Europejczyka przyzwyczajonego do alfabetu głoskowego może to stanowić problem, jednak z całą pewnością będzie nieco łatwiejsze do opanowania niż chociażby alfabet chiński.

Fiński

Na sam koniec zostawiliśmy znacznie bliższy nam język, jednak na tyle obcy, że można go uznać za język egzotyczny. Język fiński i posługujący się nim specjaliści są coraz bardziej potrzebni w całej Europie, więc jego poznanie może przynieść wiele korzyści.

Czy język fiński jest trudny? W tym wypadku nie mamy problemu z alfabetem, gdyż Finowie, podobnie jak my, posługują się alfabetem łacińskim. Największą trudnością w fińskim jest skomplikowana gramatyka – znajdziemy tam aż 15 przypadków!