gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
Fotel gamingowy czy fotel ergonomiczny
backWróć do wszystkich artykułów
Technologie
 • #gaming
 • #gry
 • #komputery
 • #technologie
 • #fotele
 • #ergonomia

Fotel gamingowy czy ergonomiczny? Masz wybór!

Na rynku mamy dostępnych wiele modeli foteli. Część z nich lepiej nada się pracy w biurze, część będzie lepsza do gier. Zobacz, jak wybrać najlepszy!

Pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na nasze życie, chociażby przenosząc pracę części z nas do domu. Przy urządzaniu domowego stanowiska pracy wiele czynników ma znaczenie. Musimy wybrać odpowiedni dla siebie komputer, który pozwoli nam wykonywać efektywnie naszą pracę, czy też dobrać właściwe akcesoria komputerowe typu słuchawki (możesz sprawdzić, jakie słuchawki wybrać w naszym artykule). Kluczowy jednak może okazać się wybór fotela – to właśnie on będzie najbardziej wpływał na to, jak komfortowa będzie nasza praca. W dzisiejszym artykule pomożemy osobom, które zmagają się z wyborem właściwego fotela. Jaki będzie lepszy – fotel gamingowy czy może fotel ergonomiczny? 

Fotel gamingowy, fotel ergonomiczny – spędzamy na nim wiele godzin, nie warto więc oszczędzać

Na samym wstępie należy poruszyć ważną kwestię – niezależnie czy zdecydujemy się na fotel gamingowy czy fotel ergonomiczny, nie możemy na nich oszczędzać, zwłaszcza jeśli pracujemy z domu. Wiąże się to z tym, że na wybranym przez nas fotelu będziemy spędzać większą część dnia – wybierając najtańszą możliwą opcję, najprawdopodobniej nie będzie ona w stanie zapewnić optymalnych warunków, jakich potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania nasz kręgosłup. Nie możemy tego lekceważyć, gdyż to właśnie brak ergonomicznego stanowiska pracy jest jednym z głównych powodów, przez które ludzie obecnie mają problemy z postawą i kręgosłupem. Jeśli więc chcemy tego uniknąć – postawmy na najbardziej optymalny dla nas fotel.

Jaki jednak wybrać? Czy lepszy będzie dla nas fotel gamingowy, z założenia służący do grania w gry, czy może fotel ergonomiczny, który zgodnie z teorią powinien idealnie wpasować się w wykonywaną przez nas pracę? Odpowiedź, jak często w takich przypadkach, brzmi – to zależy. Przyjrzyjmy się więc kolejno, czym dokładnie jest fotel gamingowy i fotel ergonomiczny oraz na jakie aspekty tych siedzisk powinniśmy zwrócić największą uwagę przy wyborze idealnego fotela.

Fotel gamingowy – dla pasjonatów elektronicznej rozrywki, choć nie tylko

Fotel gamingowy to siedzisko, które powstało z myślą o graczach. Widać to w zasadzie w każdym aspekcie tych mebli. Z jednej strony fotel gamingowy oferuje nam bardzo unikalny design. Większość mebli tego typu jest skonstruowana w niebanalnym kształcie i wykończona masą różnych przeszyć i kontrastowych wstawek. Ten rodzaj foteli często przypomina bardziej siedziska znane ze sportowych supersamochodów niż typowe narzędzie do pracy biurowej. Jednakże nie możemy zapominać o jednej rzeczy – gracze także potrzebują komfortu na odpowiednim poziomie. Co to oznacza? 

Fotel gamingowy zazwyczaj posiada niesamowite możliwości regulacji, które umożliwiają dowolne manewrowanie oparciem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet położyć się na fotelu gamingowym po uprzednim opuszczeniu jego oparcia do odpowiedniego pułapu. Dla graczy ważna jest precyzja i stabilność, nie dziwi więc fakt, że spora część tego rodzaju siedzisk jest wyposażona w systemy zapobiegające upadkom i przesunięciom fotela, nawet w sytuacjach, kiedy graczy ponoszą emocje związane z elektroniczną rozrywką.

Fotel ergonomiczny – szyty na miarę do pracy w biurze

Pierwszym aspektem, na jaki zwrócimy uwagę, porównując fotel ergonomiczny z wcześniej opisywanym fotelem gamingowym, jest jego wygląd. Nie znajdziemy tutaj ekstrawagancji w kształcie czy materiale wykonania, gdyż fotel ergonomiczny został zaprojektowany z myślą o pracy i biurach, więc stylistyka przypominająca siedzenie w sportowym aucie niezbyt dobrze wpasowałaby się w większość korporacyjnych standardów. Jeśli potrzebujesz fotela do swojej firmy, klasyczna stylistyka, jaką może zaoferować nam fotel ergonomiczny, będzie przeważnie lepszym wyborem. Musimy jednak pamiętać, że często możemy znaleźć też fotel gamingowy o bardziej stonowanym wyglądzie i to, że na ogół jest inaczej, nie oznacza, że fotele dla graczy nie wpasują się w standardy naszego biura.

Fotel ergonomiczny pozwoli nam też na mniejszą liczbę regulacji i dostosowania go pod swoje potrzeby, niż ma to miejsce w fotelach do gier. Wiąże się to z tym, że pracownicy biurowi zazwyczaj wykonują swoją pracę w jednej pozycji, bez żadnych ekstrawagancji. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że fotel ergonomiczny pozwoli nam na utrzymywanie optymalnej pozycji ciała przez długi czas, za co zdecydowanie podziękuje nam nasz kręgosłup.

Fotel gamingowy czy fotel ergonomiczny? Podsumowanie

Jak widać, największą różnicą pomiędzy siedziskiem, jakim jest fotel gamingowy a fotel ergonomiczny, jest ich design. Meble stworzone z myślą o fanach elektronicznej rozrywki są zazwyczaj mniej stonowane i występują w wielu odmianach kolorystycznych. Fotel ergonomiczny natomiast wygląda na jego tle dosyć zwyczajnie, przez co bez problemu dostosuje się do każdego rodzaju pomieszczeń.

To, na jaki fotel się zdecydujemy, to niezwykle indywidualna sprawa. Najlepiej jest wybrać taki, na którym będzie nam po prostu wygodnie, jeśli jednak nie mamy możliwości tego sprawdzić, musimy uwierzyć na słowo zapewnieniom producenta. Zarówno fotel gamingowy z powodzeniem nada się do pracy, tak samo jak fotel ergonomiczny nada się do grania w gry – w zależności od czynności, jakie wykonujemy przy komputerze, możemy dopasować idealny dla siebie fotel.

Sprawdź także jaki monitor do gier wybrać!

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór