Spływ kajakowy to świetny sposób na ciekawe spędzanie czasu i aktywność, którą zdecydowanie warto rozważyć w kontekście letnich wycieczek. Pływanie kajakiem nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, natomiast Polska obfituje w wiele różnych tras, które świetnie nadają się do wybrania przez osoby początkujące. To co najmniej dwa powody, by spróbować samodzielnie. Jak się do tego zabrać i jak wybrać trasę, której pokonanie da nam niezapomniane wrażenia?

Pływanie kajakiem – jak się odpowiednio przygotować?

Pływanie kajakiem jest jedną z najciekawszych aktywności, którą mogą wybrać osoby lubiące bliski kontakt z przyrodą w niecodziennym wydaniu. Trudno wyobrazić sobie inne zajęcie dające aż tak dużą możliwość obcowania ze środowiskiem naturalnym. Wiele rzek w naszym kraju jest niemal zupełnie niedotknięta ręką człowieka, co daje nam wspaniałą okazję do poznania Polski z zupełnie innej strony i dotarcie do takich miejsc, które byłyby niedostępne za pomocą innych środków transportu.

Zanim jednak wybierzemy się na nasz pierwszy spływ kajakowy, warto wziąć pod uwagę konieczność dobrego przygotowania. Chociaż kajaki nie wymagają od nas żadnych specjalnych umiejętności, powinniśmy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, które pomoże nam pokonać naszą pierwszą trasę w odpowiednim komforcie.

Podstawową kwestią jest tutaj wybór właściwej odzieży. Musi być ona nie tylko odporna na działanie wody, ale także odpowiednio lekka i przewiewna, gdyż najlepszą porą na spływ kajakowy będzie ciepły i słoneczny dzień. Najlepszym wyjściem będzie więc założenie kostiumu kąpielowego pod spód i uzupełnienie go za pomocą cienkiej koszulki oraz spodenek. Obowiązkowo pamiętajmy też o nakryciu głowy i zabraniu ze sobą kremu z filtrem, gdyż spływ może potrwać kilka godzin, co narazi nas na mocną ekspozycję na słońce.

Spływ kajakowy – gdzie się wybrać?

W Polsce jest bardzo wiele ciekawych tras kajakowych, które mogą wybrać osoby o różnym poziomie zaawansowania. Które z nich są szczególnie ciekawe z punktu widzenia osób początkujących? Oto nasze propozycje!

Spływ kajakowy – Czarna Hańcza, czyli jedna z najciekawszych tras na Suwalszczyźnie

Spływ Czarną Hańczą to zdecydowanie jeden z kierunków, które może obrać każdy fan spływów kajakowych w naszym kraju. Ta rzeka jest lewym dopływem Niemna i liczy sobie około 110 kilometrów w obrębie naszych granic. To wystarczająca trasa na trzy do pięciu dni, która będzie odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych amatorów kajakarstwa.

Przeważnie trasę kajakową Czarną Hańcza zaczyna się od niezwykle malowniczego jeziora Wigry. To jedno z najsłynniejszych jezior w naszym kraju, które zdecydowanie warto odwiedzić, nawet jeśli nie wybieramy się na spływ kajakowy, natomiast ta aktywność uczyni go jeszcze bardziej interesującym. Następnie możemy wybrać jeden z dwóch wariantów trasy: zachodnią oraz wschodnią. To stosunkowo prosta trasa, którą możemy przepłynąć bez żadnych problemów, nawet jeśli nie mieliśmy wcześniej żadnego doświadczenia z kajakarstwem. Jedyne, na co trzeba uważać, to gałęzie, które mogą zablokować naszą trasę.

Spływ kajakiem Pilicą – Spała

Tym razem propozycja dla mieszkańców Polski centralnej. Spała to piękna, niewielka miejscowość położona w województwie łódzkim, która słynie z niezwykle malowniczych okolic Spalskiego Parku Krajobrazowego. Możemy wybrać wiele wariantów trasy kajakiem o różnych długościach – najszybsze spływy zajmą zaledwie parę godzin, dzięki czemu bez żadnych problemów będą mogli pokonać je także początkujący kajakarze.

Ogromną zaletą spływów kajakowych w Spale jest niesamowity krajobraz. Podczas spływu będziemy płynąć tuż obok różnych, niewielkich, spokojnych miejscowości i z całą pewnością będziemy mogli oderwać się od codzienności przynajmniej na moment.

Drawa – czyli kajaki... i poligon wojskowy

Drawa to jedna z ważniejszych rzek w województwie zachodniopomorskim. Spływ kajakowy tą trasą może dostarczyć wielu ciekawych przeżyć, głównie ze względu na niespotykane krajobrazy po drodze. Nie chodzi tutaj tylko o piękną przyrodę, ale także... poligon wojskowy, przez który przepływa rzeka.

Teren poligonu może być odwiedzany przez kajakowiczów bez żadnych problemów pod warunkiem, że aktualnie nie odbywają się tam ćwiczenia. Warto pamiętać także o tym, że trasa jest zamknięta od lutego do lipca ze względu na znajdujący się tam Park Narodowy i przerwę w jego działaniu. W związku z tym, zanim się tam wybierzemy, warto zwrócić uwagę na harmonogram otwarcia.

Wisła, czyli maksimum możliwości

Wisła jest główną rzeką w naszym kraju, którą docenią z całą pewnością też kajakarze. Jej podstawową zaletą jest fakt, że stwarza dużo możliwości. Na całej długości Wisły znajdziemy bardzo wiele różnych odcinków, które powinny usatysfakcjonować zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych kajakarzy. Jednym z najbardziej popularnych odcinków jest fragment od Kazimierza Dolnego do Warszawy, której pokonanie powinno zająć od trzech do pięciu dni.