Trudno wyobrazić sobie lepszy pomysł na posiłek dla grupy przyjaciół w letni dzień niż soczyste mięso i warzywa prosto z rusztu. Żeby jednak móc je przyrządzić, niezbędny jest odpowiedni grill. Chociaż do sezonu jest jeszcze sporo czasu, warto przyjrzeć się jego wyborowi już teraz. Dzisiaj nieco w tym pomożemy i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy będzie grill gazowy, czy grill węglowy. Jeśli chcesz poznać wady i zalety obu tych rozwiązań – zapraszamy do lektury!

O czym warto pamiętać przed sezonem grillowym? Parę słów ogólnych

Zapach rewelacyjnych potraw przyrządzanych na ruszcie to jedna z cech charakterystycznych dla krajobrazu w naszym kraju w trakcie lata. To właśnie wtedy przyjaciele najchętniej zbierają się w ogrodach, wspólnie przyrządzając posiłek i ciesząc się swoim towarzystwem. Jaki grill najlepiej nada się dla nas, jeśli nie możemy się już doczekać sezonu na wyborne mięso czy chrupkie pieczywo?

Na samym początku warto pamiętać, że chociaż to, czy postawimy na grill gazowy, czy grill węglowy, ma kolosalne znaczenie, nie możemy zapominać też o innych cechach naszego rusztu. Przykładem może być tutaj jego rozmiar, gdyż nawet najlepszy grill na nic nam się nie przyda, jeśli będzie zbyt mały, by móc nakarmić wszystkich zgromadzonych u nas gości.

Jeśli chodzi o typy grillów, najczęściej spotykane są te gazowe oraz węglowe. Te drugie to najbardziej klasyczne rozwiązanie – pod rusztem należy rozpalić brykiet, który mocno się rozgrzewa i swoim żarem przygotowuje nasze potrawy. Grill gazowy natomiast przypomina nieco w działaniu zwykłą kuchenkę. Jest zasilany gazem i do jego włączenia należy jedynie odkręcić właściwy kurek.

Na rynku można znaleźć także grille elektryczne. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich typów nadają się do używania w pomieszczeniach. Nie będziemy się dzisiaj nimi zajmować, gdyż jest to nieco inny typ urządzeń niż pozostałe dwa, przeznaczony raczej do użytku typowo domowego.

Co łatwiej obsłużyć – grill gazowy czy węglowy?

Przy wyborze grilla warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, a pierwszą z nich z całą pewnością będzie łatwość obsługi danego typu. Grill gazowy ma na tym polu gigantyczną przewagę w porównaniu do węglowej wersji urządzenia. Dlaczego?

Tak jak zdążyliśmy już wspomnieć, do jego obsługi wystarczy jedynie przekręcić kurek. W przypadku grilli węglowych będzie należało zmierzyć się z ich rozpalaniem, które wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać i przede wszystkim zabiera sporo czasu. Zanim brykiet, który umieścimy pod rusztem, się przepali i zmieni w żar, upłynie trochę czasu, który przy grillu gazowym moglibyśmy spędzić już na przygotowywaniu swojej ulubionej pieczeni, karkówki czy kiełbaski.

Istotne różnice znajdziemy także w konserwacji obu tych typów urządzeń. Grill węglowy należy bardzo długo i dokładnie czyścić, gdyż zebrany tam nagar powstały przy spalaniu sprawi, że będzie to bardzo trudne. Grill gazowy wygrywa także na tym polu – zdecydowanie łatwiej będzie doprowadzić go do blasku po skończonym przyjęciu.

Na jakim grillu trudniej będzie przypalić potrawy?

Obsługa grilla to nie tylko jego rozpalanie i konserwacja – przejdźmy więc do samego przyrządzania potraw. Na którym grillu łatwiej będzie uzyskać perfekcyjny poziom wypieczenia steku czy zachować idealną chrupkość świeżych warzyw – węglowym czy grillu gazowym?

Po raz kolejny należy tu przyznać punkt dla gazowej wersji tego urządzenia. Ze względu na prostotę ustawiania i kontroli temperatury na grillu gazowym, bez problemu będziemy mogli dopilnować, by nie stała się ona zbyt wysoka i tym samym niebezpieczna dla naszych dań. Grill węglowy radzi sobie w tym aspekcie zdecydowanie gorzej i czasami wystarczy jedynie chwila nieuwagi, by nasza ulubiona potrawa stanęła w płomieniach.

Smak – czy jest różnica pomiędzy daniami z grilla gazowego i węglowego?

Smak to kolejna w hierarchii ważności kwestia, która weźmiemy pod uwagę przy wyborze właściwego grilla dla siebie. Oczywiście jest to mocno subiektywna sprawa i trudno będzie tutaj udzielić jakiejś uniwersalnej podpowiedzi. Dla niektórych grillowanie nie będzie mogło się odbyć bez charakterystycznej woni dymu, która nadaje potrawom zupełnie innego charakteru. Oczywiście faktem jest, że przy grillu gazowym nie będziemy mogli uświadczyć tej specyficznej nuty, ale zdecydowanie nie można powiedzieć, że smak potraw z tego urządzenia w ogóle nie będzie się kojarzył z grillowaniem.

Ogromną częścią smaku dań z grilla jest woń spalanych tłuszczy, marynat i sosów. Można to znaleźć również w przypadku grilla gazowego, gdyż jego konstrukcja sprawia, że trafiają one na osłony palników, co skutkuje znaczną poprawą smaku przyrządzanych dań względem domowych kuchenek.

Jaki grill będzie lepszy? Podsumowanie

Trudno wskazać, czy lepszy będzie grill gazowy, czy węglowy – każdy z nich ma swoje plusy. W przypadku urządzeń na gaz zdecydowanie należy docenić łatwość i komfort obsługi. Nie każdy jednak będzie w stanie docenić dania z grilla bez dymu, nawet za koszt większych trudności z jego rozpalaniem i utrzymaniem w czystości.