gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór

Interesuje Cię medytacja, ale nie wiesz, jak zacząć medytować? Poznaj nasze praktyczne wskazówki.

Czym jest medytacja?

Pora rozwiać wątpliwości. Medytacja to zdecydowanie coś więcej niż tylko siedzenie w bezruchu ze skrzyżowanymi nogami przez określoną ilość czasu. To przede wszystkim trening naszego umysłu, który dzięki regularnym praktykom pozwala nam na pozbycie się natłoku myśli i łączy w sobie zarówno elementy skupienia, jak i relaksacji. Praktykowanie medytacji jest szczególnie przydatne w obecnych czasach. Życie w ciągłym napięciu, stres czy nieustanne przetwarzanie informacji oraz bodźców, które docierają do nas różnymi kanałami, potrafią sprawić, że nasz umysł staje się przemęczony i potrzebuje wytchnienia. W tym miejscu z pomocą przychodzi medytacja.

Czym w takim razie jest medytacja? Oprócz wymienionych powyżej cech, praktyka medytacji wpływa również korzystnie na to, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem oraz na poprawę pamięci.

Medytacja – dla kogo?

Czy istnieją specjalne wskazania do medytacji? Nie! Medytować może każdy, kto ma na to ochotę, przede wszystkim dlatego, że medytacja nie wymaga od nas ani posiadania specjalnego sprzętu czy wyposażenia, ani, co bardzo ważne, specjalnych umiejętności. Medytować możemy wszędzie i w różnych okolicznościach. Medytacja to bardzo dobry sposób na odstresowanie się, zrelaksowanie czy znalezienie wewnętrznej harmonii. Pozwala nam na zdystansowanie się od niektórych spraw oraz nabranie nowej perspektywy. 

Oprócz tego technika relaksacyjna, jaką jest medytacja, sprawdzi się bardzo dobrze u tych z osób, które zmagają się z bezsennością lub posiadają problemy z zaśnięciem i przed snem potrzebują wyciszenia.

Jak medytować?

Bez wątpienia istnieją osoby, które kilkukrotnie próbowały rozpocząć medytację, jednak po kilku nieudanych (według nich) próbach rezygnowały z tej czynności. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami. Medytować możesz na siedząco lub stojąco – przede wszystkim pamiętaj, aby przyjmowana przez Ciebie pozycja była wygodna dla Twojego ciała oraz abyś mógł w swobodny sposób oddychać. 

Pora oraz długość medytacji również zależne są od Twoich preferencji, potrzeb lub czasu. Dla jednych osób bardziej efektywna będzie medytacja rano, z kolei dla innych – tuż przed zaśnięciem. Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, z powodzeniem możesz medytować także w ciągu dnia. 

Długość medytacji to również kwestia indywidualna. Danej osobie może wystarczyć tylko kilka minut medytacji dziennie, pod warunkiem, że będzie ona wykonywana w sposób regularny. Osoby początkujące mogą rozpoczynać medytację nawet od 1 minuty dziennie, skupiając się przede wszystkim na swoim oddechu.

Metody medytacji – którą wybrać?

Istnieje wiele technik medytacji i każda z nich może posiadać inne zalety. Aby znaleźć metodę medytacji, która okaże się najlepsza dla nas, warto wypróbować kilka odmiennych technik. Pamiętaj: to, że dany rodzaj medytacji sprawdza się świetnie u Twojej przyjaciółki czy siostry, nie oznacza, że Tobie przyniesie takie same korzyści. Każdy z nas posiada odmienne preferencje i potrzeby.

Rodzaje medytacji

Rodzaje medytacji możemy podzielić pod względem skupiania uwagi. W takim przypadku wyróżniamy:

 • skupioną uwagę – skupianie uwagi na jednym obiekcie, np. oddechu, konkretnej części ciała czy zewnętrznym obiekcie;
 • przestrzenną uwagę – uwagi nie skupia się na żadnym z obiektów, natomiast pozostajemy otwarci na nasze doświadczenia bez ich oceny;
 • bezwysiłkową obecność – nasza uwaga nie skupia się na niczym konkretnym, może towarzyszyć jej poczucie ciszy, pustki czy też ciągłości. Przykładem takiej medytacji może być na przykład medytacja samopoznania czy bezwysiłkowej uważności.

Oprócz tego można wyróżnić pozostałe techniki medytacji, a najpopularniejsze z nich to:

 • medytacja Zen;
 • medytacja Vipassana;
 • Metta – Medytacja Miłującej Dobroci;
 • medytacja samopoznawania;
 • medytacja i ćwiczenia Qigong.

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem regularnej praktyki medytacji, pamiętaj, że jest to czynność, dzięki której poprawie może ulec zarówno Twoje samopoczucie, a także to, w jaki sposób radzisz sobie z lękiem i stresem. 

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór