gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
jak poprosić o podwyżkę
backWróć do wszystkich artykułów
Styl życia
 • #praca
 • #podwyżka

Jak umiejętnie poprosić o podwyżkę? Masz wybór!

Jeżeli uważasz, że Twoja praca nie jest odpowiednio wynagradzana – to czas, aby poprosić o podwyżkę. Oto triki, które wykorzystasz podczas negocjacji!

Nie tylko rozmowa o pracę bywa stresująca. Wiele osób podkreśla, że również proszenie o podwyżkę bywa niezwykle niekomfortową sytuacją. Dotyczy ona bowiem nie tylko naszej aktualnej sytuacji, ale ma także związek z naszą przyszłością. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, jak we właściwy sposób przygotować się do takiej rozmowy i w zaledwie kilku prostych krokach osiągnąć to, na czym szczególnie nam zależy. Jak więc prosić o podwyższenie wynagrodzenia?

W jakich sytuacjach prosić o podwyżkę?

Sama rozmowa dotycząca zarobków nie jest łatwa. Warto jednak wiedzieć, że znaczenie ma również to, kiedy zostanie przeprowadzona. Musimy pamiętać, że jeżeli wybierzemy niewłaściwy moment, to najprawdopodobniej nasza prośba zostanie odrzucona. Nie ma co się temu dziwić, jeżeli na przykład prosimy o wyższą wypłatę w momencie, gdy zupełnie niedawno przyjęliśmy się do firmy i nawet nie udowodniliśmy, że zasługujemy na powierzone nam stanowisko. W momentach kryzysu czy przestoju także powinniśmy zapomnieć o poruszaniu takiego tematu. Kiedy więc rozpocząć rozmowę?

Warto spróbować w momencie, kiedy zbliża się koniec roku, a my jesteśmy w stanie przedstawić podsumowanie, które wyraźnie wskazuje, że nasza praca wpłynęła pozytywnie na rozwój firmy. O podwyżkę bardzo często proszą osoby, które właśnie osiągnęły jakiś ważny cel – umożliwiły podpisanie opłacalnego kontraktu, znalazły nowego klienta czy zakończyły projekt z pochwałą. O zwiększenie dochodów warto też poprosić w chwili, kiedy zwalnia się inny pracownik, a my przejmujemy jego obowiązki. To samo tyczy się sytuacji, gdy szef proponuje nam dołączenie kolejnego projektu do realizowanych przez nas zadań.

Jak poprosić o podwyżkę?

Skoro wiesz już, w jakich sytuacjach warto poprosić o podwyżkę, czas dowiedzieć się, jak rozpocząć taką rozmowę oraz które argumenty mogą przekonać szefa do zwiększenia Twojego wynagrodzenia. Nie da się ukryć, że wielu pracodawców doskonale wie, jakie triki i chwyty retoryczne stosują ich podwładni, a które mogą mieć wpływ na ich decyzję. Dlatego zalecamy przede wszystkim kierować się szczerością i zrezygnowanie z ubarwiania rzeczywistości. Zarząd na pewno doceni, że prośba o podwyżkę jest podparta rzetelnymi argumentami. Do takiej rozmowy trzeba się również przygotować. Zastanów się, jakie pytania mogą zostać zadane. Spróbuj ułożyć odpowiedzi, które udowodnią, że wiesz, o czym mówisz. Przećwiczenie takiej sytuacji sprawi, że podczas rozmowy zachowasz większy spokój. O czym warto więc wspomnieć, jeżeli spotykasz się w cztery oczy z szefem lub osobą decyzyjną? 

Przedstaw Twoje działania wpływające pozytywnie na sytuację firmy

Jeżeli chcesz otrzymać wyższą pensję, musisz udowodnić, że dla firmy Twoja obecność w jej szeregach ma znaczenie. Żaden pracodawca nie zwiększy wypłaty osobie, z której pracy nie jest zadowolony (chyba że wymaga tego zmiana wysokości najniższej krajowej). Nie oczekuj również, że szef sam zaproponuje Ci podwyżkę. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, a jeżeli już, to dotyczą momentów, kiedy pracodawca chce zwiększyć zakres Twoich obowiązków lub próbuje zachęcić Cię do pozostania w firmie na dłużej. 

Dlatego jednym z ważniejszym elementów rozmowy o podwyżkę jest udowodnienie, że zasługujesz na nią. Możesz przedstawić swoje osiągnięcia z ostatnich kilku miesięcy albo też zaprezentować plan obowiązków na najbliższy czas. Jeżeli pracujesz z klientem, to możesz poprosić go o wydanie pozytywnej opinii i wskazanie, dlaczego firma dalej chce współpracować właśnie za Twoim pośrednictwem. Jednym zdaniem – przygotuj wszelkie dowody na to, że warto o Ciebie walczyć i zachęcić do pozostania na stanowisku poprzez wypłacenie wyższego wynagrodzenia. 

Zrezygnuj z wymuszania podwyżki, udowodnij, że na nią zasługujesz

Stawiając kogoś pod ścianą, raczej nie powinniśmy liczyć na możliwość uzyskania zaskakujących rezultatów. Może i jeżeli zagrozimy odejściem z pracy, to dostaniemy wyższe wynagrodzenie, ale czy zależy nam na nieprzyjemnej atmosferze w miejscu, w których spędzamy prawie 1/3 naszego życia? Staraj się prowadzić negocjacje, które udowodnią, że obie strony mogą na tym zyskać. Pracodawca dalej będzie obserwował Twoje doskonałe wyniki pracy, natomiast Ty docenisz dodatkową, wyższą wypłatę, która pozwoli Ci wyjechać na dłuższy urlop czy realizować swoje pasje. Nie warto stawiać ultimatum, jeżeli cenisz sobie dobre relacje w pracy. Warto także dać rozmówcy czas na zastanowienie i podjęcie decyzji, niekoniecznie oczekiwać odpowiedzi tego samego dnia.

Okaż się osobą, której inni mogą zaufać

Jeżeli podczas rozmowy zaczniesz porównywać się do swoich kolegów z pracy, jednocześnie umniejszając ich zasługi i udowadniając, że jesteś cenniejszym pracownikiem niż oni – szef może odebrać to jako dowód na to, że nie radzisz sobie z pracą w grupie. Musisz być osobą godną zaufania, która może ewentualnie poprowadzić zespół, ale jednocześnie zapewnisz, że pozostaniecie zgraną ekipą. Okaż innym szacunek, dzięki czemu pozytywnie zaskoczysz zarząd firmy. 

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór