Wyścigi na torze czy po bezdrożach? Wszystko zależy od Ciebie. Wyścigi na torze są zazwyczaj bardziej bezpieczne i przewidywalne, ponieważ tor jest znany już od momentu zdecydowania się na dane miejsce. Zawody off road mogą być znacznie bardziej ekscytujące, ponieważ są bardzo nieprzewidywalne, jednak najczęściej wymagają one znacznie bardziej zaawansowanych umiejętności jazdy i ogromnej odwagi.  

Wyścigi na torze

Wyścigi na torze to jedna z najbardziej popularnych form sportu motorowego. Wyścigi na torze stanowią często okazję do testowania nowych technologii motoryzacyjnych, w tym silników, układów hamulcowych oraz opon. Wyścigi na torze są również używane do określenia prędkości osiąganych przez różne samochody lub motocykle. Wyniki wyścigów są także wykorzystywane do ustalania, jakie czynniki wpływają na szybkość danego pojazdu.  

Tory wyścigowe są zwykle odpowiednio oznaczone, aby umożliwić bezpieczne prowadzenie pojazdu. Oznaczenia obejmują wyznaczenie linii toru, punktów zwrotnych, progów, zakrętów, linii hamowania i innych elementów. Wyścigi na torze są zazwyczaj prowadzone zgodnie z określonymi zasadami, najważniejszą z nich jest ta, że wszyscy zawodnicy muszą przestrzegać wyznaczonego toru jazdy.  

Jak jeździć po torze wyścigowym?  

1. Zajmij odpowiednią pozycję za kierownicą – oparcie fotela powinno być wyprostowane i wspierać całe plecy, nadgarstki powinny znajdować się na szczycie kierownicy, a ręce być lekko ugięte w łokciach. Warto także ustawić odpowiednią wysokość siedziska i sprawdzić, czy możliwe jest dosięgnięcie pedałów hamulca lub sprzęgła.  

2. Ręce na godzinie 9 i 3 – podczas wchodzenia w zakręty nie przesuwaj rąk po obwodzie kierownicy i nie krzyżuj ich.  

3. Poznaj optymalny tor jazdy – unikaj hamowania na zakręcie. Prędkość wejścia w zakręt powinna być niższa niż prędkość wyjścia z zakrętu.  

4. Wykorzystuj całość toru – pamiętaj, że to w całości Twoje miejsce, nie bój się wyjeżdżać poza linie.

5. Uważaj na przyspieszenie – przyspieszaj płynnie, by koła nie utraciły swojej przyczepności.  

6. Patrz przed siebie.  

7. Pamiętaj o prawach fizyki – dostosuj do nich swoją prędkość.  

Wyścigi po bezdrożach – czym jest off road?  

Wyścigi po bezdrożach to wyścigi samochodowe po nieutwardzonych drogach, na których często trzeba pokonywać przeszkody terenowe. Inaczej zwane są off road. Zawody takie są bardzo popularne w Ameryce Południowej i Europie, a także w Azji. Wyścigi po bezdrożach są zazwyczaj podzielone na kategorie, w zależności od poziomu trudności. Zawodnicy tworzą zespoły, które biorą udział w zawodach, aby zdobyć puchar lub nagrodę. Jazda off road może obejmować różne rodzaje samochodów, w tym samochody terenowe, pojazdy 4x4, dostawczaki, quady i motocykle.

Wyścigi po bezdrożach wymagają od kierowców dużej wprawy i zręczności, ponieważ trasa może być bardzo wymagająca, a przeszkody mogą być bardzo niebezpieczne. Jest to popularna forma rozrywki, która pozwala na doświadczenie jazdy samochodem poza utwardzonymi drogami, w trudnym terenie. Jazda off road pomaga doskonale się odstresować, zapomnieć o trudnościach dnia codziennego i cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami. Off road może dostarczyć ogromnej adrenaliny, satysfakcji, ale także przyjemności z przejażdżki samochodem w dzikim terenie. Auta przystosowane do jazdy po bezdrożach sprawiają, że możemy jeździć bezpiecznie w trudnym terenie.

Rodzaje off roadu

W zależności od terenu, po którym się jeździ, wyróżnia się kilka odmian off roadu:  

• off road przeprawowy – odcinki tras takiego wyścigu podzielone są na kilka klas takich jak turystyczna, adventure i extreme;

• rock crawling – wspinanie się samochodem po skałkach;

• cross country – rajdy szybkościowe;

• turystyka off roadu – podróżowanie samochodem terenowym bezdrożami lub po wytyczonych szlakach.

W off roadzie wyróżnia się pięć ogólnych terenów, od których zależy poziom trudności rajdu i wybór odpowiedniego samochodu. Są to tereny szosowe, szutrowe, piaskowe, błotne, kamieniste, wodne i leśne.  

Samochody do jazdy off road

Aby bez większego problemu przemieszczać się po nieutwardzonym terenie, należy odpowiednio dobrać samochód. W off roadzie wykorzystuje się auta terenowe z napędem na cztery koła, ponieważ to właśnie duża moc przekazywana na opony jest niezwykle istotna podczas przebywania wymagających tras. Duże opony z napędem 4x4 w połączeniu z wysokim zawieszeniem pozwalają bez utrudnień pokonać najróżniejsze przeszkody. Przystosowane do wypraw po bezdrożach pojazdy to specjalnie wyprodukowane w tym celu samochody terenowe lub podrasowane auta seryjne.  

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie specjalnie przystosowanego do off roadu samochodu, porozmawiaj z bardziej doświadczonymi fanami tej aktywności, którzy będą w stanie Ci pomóc w wyborze odpowiedniego samochodu. Wybierając samochód, skup się na doborze trwałego, komfortowego modelu, o przystępnej cenie i łatwej dostępności. Jeżeli prócz jazdy w terenie auto chcesz wykorzystywać do codziennych celów, najlepszym wyborem będzie SUV.