gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
kobieta ustawiająca kamerkę do streamowania - jaka kamerka do streamowania jest najlepsza
backWróć do wszystkich artykułów
Technologie
 • #technologie
 • #kamerka
 • #streaming
 • #internet

Jaką kamerkę do streamowania wybrać?

Chcesz rozpocząć streamowanie i nie wiesz, jaka kamerka internetowa zapewni najlepszą jakość? Sprawdź, na co zwrócić uwagę – masz wybór!

Jaka kamerka? Na pewno nie najtańsza

Czasy, w których po odpaleniu kamerki internetowej naszym oczom ukazywała się trudna do zniesienia pikseloza, już dawno odeszły. Coraz więcej ludzi pracuje zdalnie i udostępnia treści do internetu, a co za tym idzie, kamerki internetowe musiały dostosować się do tych wyzwań. Jaka kamerka będzie dla nas właściwym wyborem, jeśli chcemy zacząć streamowanie? Na jakie parametry tych niewielkich urządzeń powinniśmy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? 

Ceny kamerek internetowych zaczynają się już od około 20 złotych i mówimy tu o nowych urządzeniach. Fakt, dobra jakość nie zawsze idzie w parze z ceną, jednak przy tak minimalnym wkładzie ciężko oczekiwać, że najtańsza kamerka okaże się rozsądnym wyborem. Jeśli jesteśmy użytkownikami laptopa, najprawdopodobniej nasza stockowa kamera lepiej się sprawdzi niż urządzenie z dolnej półki cenowej, warto więc dołożyć więcej i cieszyć się lepszą jakością obrazu wysyłanego do internetu. 

Jakie parametry musi mieć dobra kamerka internetowa?

Jest kilka kluczowych rzeczy, które pozwolą nam wskazać, czy kamerka internetowa, którą sobie upatrzyliśmy, pozwoli nam na streamowanie obrazu w dobrej jakości. Jakie?

Rozdzielczość 

To podstawowy parametr każdego urządzenia z wbudowaną matrycą fotograficzną. Czasy rozpikselowanego, brzydkiego obrazu dawno już odeszły w niepamięć dzięki producentom oferującym kamerki internetowe z rozdzielczością HD, Full HD i nawet większą. Obecnie standardem jest 1280x720 pikseli, co jest zdecydowanie satysfakcjonującą jakością dla większości użytkowników.

Jeśli naszym celem ma być jednak streamowanie, warto poszukać urządzenia oferującego przesyłanie obrazu o większej rozdzielczości, na przykład 1920x1080. Jeśli nasz budżet nam na to pozwala, możemy poszukać kamerki oferującej jeszcze wyższą rozdzielczość, ale musimy pamiętać, że to nie wszystko, gdyż dwie kamerki oferujące identyczny format nagrywania mogą się od siebie różnić jakością. To podobna zasada jak przy aparatach - nie zawsze więcej megapikseli oznacza lepsze zdjęcia. O tym, jaka kamerka oferuje lepszą jakość przy podobnych parametrach, dowiemy się z nagranych nią filmów wrzuconych do internetu. 

Klatki na sekundę, czyli odświeżanie obrazu

Żeby zapewnić dobry jakościowo obraz płynący z kamerki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką oferuje ona częstotliwość odświeżania. Minimalna wartość to 30 klatek na sekundę, ale żeby zapewnić odbiorcom naszego streamingu jak najlepsze doznania, warto zdecydować się na kamerkę o lepszej częstotliwości. 

Autofocus 

Kamerki internetowe z automatyczną regulacją ostrości to wspaniałe udogodnienie dla kogoś, kto prowadzi streamingi. Nikt nie jest w stanie usiedzieć przez długi czas w jednej pozycji, dlatego kamerka powinna regulować ostrość w zależności od tego, w jakiej odległości i pozycji się przed nią znajdujemy. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych dla naszych odbiorców zakłóceń w przesyłanym przez nas obrazie. 

Mikrofon

Dobrej jakości kamerka internetowa powinna posiadać wbudowany mikrofon. Oczywiście, jeśli dźwięk na naszym streamingu odgrywa kluczową rolę, lepiej jest postawić na dedykowane urządzenie do jego rejestracji. Jeśli jednak nie jest dla nas aż tak istotny, jakość dźwięku wychwytywanego przez kamerkę powinna być dla nas zadowalająca. Wbudowany mikrofon może nam pomóc chociażby przy streamowaniu gier, kiedy jesteśmy zbyt zajęci, żeby cały czas odpowiednio ustawiać przed sobą zewnętrzny mikrofon.

Łączność

Przy rozważaniu, jaka kamerka będzie idealna, by sprostać naszym potrzebom, powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób połączy się ona z naszym komputerem. Standardem jest połączenie USB, ale osoby bez odpowiedniej liczby gniazdek mogą zdecydować się na kamerki oferujące łączność HDMI czy RJ-45, gdyż takie również występują w ofercie producentów. 

Design 

O ile przy wyborze kamerki internetowej jej design to kwestia bardzo indywidualna, warto przyjrzeć się wyglądowi urządzenia od strony ergonomii. Niektórzy producenci oferują mocowanie swoich kamerek na klipsy, inni preferują niewielkie statywy – od nas zależy, jaka kamerka spełnia lepiej nasze oczekiwania. 

Podsumowanie

Wybór kamerki internetowej do streamowania nie jest najcięższym zadaniem – te urządzenia nie należą do najdroższych, a na rynku możemy znaleźć ich mnóstwo. Mimo tego powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych parametrach, na które warto zwrócić uwagę, takich jak rozdzielczość czy odświeżanie obrazu. Jak przy każdym wyborze urządzenia, warto również sprawdzić w internecie, jaka kamerka zapewni nam najlepszy obraz. Streamerzy i youtuberzy używają ich na swoich nagraniach, co może być dobrą wskazówką co do wyboru kamerki – wystarczy spojrzeć, jaką jakość obrazu oferują.   

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór