gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
mężczyzna grający w gry komputerowe - jaki monitor do gier
backWróć do wszystkich artykułów
Technologie
 • #technologie
 • #gry
 • #monitor
 • #komputery

Jaki monitor do gier 60hz czy 144hz?

Monitor do gier musi spełnić wiele specyficznych parametrów, byśmy mogli cieszyć się elektroniczną rozrywką. Sprawdź, jak znaleźć idealny monitor!

Jaki monitor do gier wybrać? To zależy!

Niezależnie od tego, jak dobry mamy komputer i do czego go wykorzystujemy, nie zdałby się nam za wiele gdyby nie monitor, czyli podstawowe narzędzie przy naszym kontakcie właśnie z komputerem. Wszystkie przeliczone dane byłyby z naszego punktu widzenia bezużyteczne, gdyby nie urządzenie, na jakim możemy wyświetlić wyniki tych działań, niezależnie czy są to tabelki arkusza kalkulacyjnego, czy horda nowych przeciwników w grze. Właśnie dlatego dobry monitor to podstawa przy tworzeniu swojego stanowiska gamingowego, jednak jego wybór może nie należeć do najprostszych. Jakie są kluczowe parametry każdego panelu, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę oraz jaki monitor do gier wybrać, żeby odpowiedział w pełni na nasze oczekiwania?

Rozdzielczość 

Rozdzielczość to podstawowy parametr, jeśli chodzi o wybór monitora. To właśnie od niej zależy, ile pikseli znajdzie się na naszej matrycy, co w jasny sposób odpowiada również jakości obrazu. Obecnie standardem są rozdzielczości o formacie 16:9, czyli panoramiczne, oferujące zazwyczaj rozdzielczość HD. To bardzo dobry wybór dla osób, które grają w szybkie, dynamiczne tytuły, takie jak FPS czy gry wyścigowe. 

Drugim popularnym wśród graczy rozwiązaniem jest format 21:9, czyli monitory ultrapanoramiczne. Ich największą zaletą jest zwiększenie obszaru roboczego, bez podnoszenia wysokości samego monitora. Przyda nam się to szczególnie w przypadku tytułów takich jak strategie czy MOBA, gdyż w tych grach sporo się dzieje, a żeby ogarnąć wzrokiem wszystkie nasze jednostki i interfejs, trzeba się trochę natrudzić. 

Jak widać oba popularne formaty rozdzielczości mają swoje zastosowania, ten parametr można więc dobrać pod względem swoich preferencji i kwestii tego, w jakie tytuły zdarza się nam grać najwięcej.

Jaki monitor do gier – odświeżanie, czyli 60hz vs 144hz

To jeden z najważniejszych parametrów, jeśli chodzi o monitory gamingowe. Czym właściwie jest odświeżanie obrazu? Każdy ruchomy obraz na ekranie naszego monitora, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z grą czy z filmem, jest po prostu sekwencją wyświetlanych po sobie obrazów. To właśnie częstotliwość odświeżania decyduje o tym, kiedy obraz się zmienia, będąc zastępowanym przez następny.

Na monitorach z mniejszą prędkością odświeżania, takich jak choćby standardowe 60 herców, obraz zmieni się 60 razy w ciągu sekundy. Analogicznie, w przypadku 120 lub 144 herców, możemy liczyć na kolejno 120 i 144 klatki na sekundę. Różnica w wyświetlanym w ten sposób obrazie jest całkiem spora, gdyż mimo tego że nasz mózg nie jest w stanie wyłapać dokładnej ilości klatek, z jaką mamy do czynienia, sama płynność rzeczy widocznych na monitorze ulegnie znacznej poprawie wraz z ilością herców.

W tym wypadku nie ma żadnej mowy o preferencjach, gdyż dla gracza większa częstotliwość odświeżania zawsze będzie lepszym wyborem. Na rynku znajdziemy nawet monitory oferujące nam odświeżanie na poziomie ponad dwustu herców, jednak jeśli chcielibyśmy się na nie zdecydować, konieczne będzie bardzo głębokie sięgnięcie do portfela, ponieważ póki co jedynie najlepsze i najdroższe panele są w stanie zaoferować takie parametry. 

Przekątna ekranu

Jeśli chodzi o ten parametr, to nie ma tutaj jasnej recepty na wybór najlepszego monitora. Jedni mogą woleć większe monitory, które ustawione w odpowiedni sposób dadzą nam kinową immersję świata gry, drudzy docenią wygodę mniejszych paneli. Jedyne, o czym należy tutaj pamiętać, to fakt, że różne rodzaje formatu i rozdzielczości lepiej współpracują z większymi matrycami. Jeśli gramy dużo w gry strategiczne i chcemy postawić na monitor z formatem 21:9, lepiej jest wybrać większą matrycę, która będzie dobrze z nim korespondowała. Wybór za dużej matrycy przy mniejszej rozdzielczości może poskutkować niewystarczającą ostrością wyświetlanego obrazu.

Jesteś w ⅔ tekstu.

Matryca – IPS, VA czy TN?

Typ matrycy, czyli serca całego monitora, może okazać się kluczowy pod kątem tego, jaki monitor do gier wybrać. Każda z wyżej wymienionych matryc ma swoje wady i zalety, tym sposobem wyróżniamy:

 • IPS – czyli matrycę o najlepszym odwzorowaniu kolorów, cechująca się jednak wyższym czasem reakcji;
 • TN – to najczęstszy wybór w monitorach dla graczy ze względu na najlepszy czas reakcji, jednak kąty widzenia czy kolory mogą być gorsze niż w matrycy IPS;
 • VA – matryca kompromisowa względem dwóch poprzednich, oferująca bardzo dobre odwzorowanie głębokiej czerni.

Jak widać, rodzaj matrycy również może być określony pod kątem naszych preferencji. Jeśli zależy nam na jak najszybszej odpowiedzi monitora w każdej sytuacji, co może mieć ogromne znaczenie w FPSach czy grach wyścigowych, lepszym wyborem będzie matryca TN. Natomiast jeśli ogrywamy choćby RPG z otwartym, fantastycznym światem pełnym żywych kolorów, to IPS zapewni nam lepsze doznania. Osoby lubiące mroczne klimaty i sporo czerni na ekranie mogą zerknąć w kierunku matryc VA, które zapewnią najlepsze odwzorowanie ciemnych barw. 

Jaki monitor do gier – podsumowanie

 Wybór monitora do gier nie jest taki prosty, a wiele będzie zależało od naszych preferencji, zasobności portfela i pozostałego sprzętu komputerowego. Wymienione wyżej parametry monitorów to zaledwie podstawowe wyróżniki paneli. Szukając idealnego monitora, napotkamy także na takie oferujące nam choćby technologię HDR czy zakrzywione krawędzie. Warto więc dobrze przemyśleć, do czego monitor będzie nam potrzebny oraz jakimi innymi parametrami – poza tymi podstawowymi – powinien się cechować dobry monitor do gier, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. 

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór