Granie w gry komputerowe czy konsolowe już od dawna jest bardzo popularną rozrywką. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż przenoszenie się w piękne, wirtualne światy i wypełnianie w nich różnych ról to bardzo rozwijające i odprężające zajęcie. Podobnie jak w przypadku innych hobby każdy gracz ma dostęp do całego arsenału produktów, które mają za zadanie uprzyjemnić mu rozgrywkę. Na które gadżety warto postawić, jeśli uwielbiamy gaming?

Na jakie akcesoria do komputera czy konsoli powinien postawić gracz?

Na samym wstępie należy sobie wyraźnie powiedzieć, że każda i każdy z nas jest inny, niezależnie od tego, czy łączy nas wspólna pasja, taka jak chociażby granie w gry. Z tego powodu bezcenne urządzenia ułatwiające rozgrywkę niektórym z nas, innym mogą absolutnie nie przypaść do gustu. Warto mieć to na względzie i przy wyborze akcesoriów zawsze stawiać na swoje własne preferencje.

Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie podać przykładów paru sprzętów, które powinien docenić praktycznie każdy, kto spędza w wirtualnych światach sporo czasu. Na jakie konkretne przedmioty warto postawić, jeśli chcemy jak najbardziej umilić sobie nasze zajęcie?

Monitor gamingowy – zupełna podstawa dla każdego gamera

Ten punkt dotyczy w większości graczy pecetowych, jednak właściciele konsol także powinni pamiętać o odpowiedniej jakości obrazu, kiedy oddają się wirtualnym rozgrywkom. To właśnie za pomocą naszego monitora jesteśmy w stanie zobaczyć obraz generowany przez grę i trudno nie zauważyć jego wpływu na jakość naszej rozgrywki.

Jaki więc powinien być dobry monitor gamingowy? Przede wszystkim powinna cechować go odpowiednia częstotliwość odświeżania obrazu. Ten parametr wyraża się w hercach i najlepsze monitory mogą dysponować odświeżaniem obrazu nawet ponad sto czterdzieści herców. Co to oznacza? Mówiąc najbardziej ogólnie, wyświetlana na nich treść może się zmienić ponad sto czterdzieści razy w przeciągu trwania jednej sekundy.

Im większa częstotliwość odświeżania obrazu, tym bardziej płynny i wyraźny on będzie. Właśnie z tego powodu ten parametr powinien mieć kluczowe znaczenie przy wyborze monitora przez gracza, szczególnie jeśli ogrywane przez niego tytuły gier to gry akcji, zwłaszcza w trybie wieloosobowym.

Nie warto jednak lekceważyć innych parametrów monitora, takich jak jego rozdzielczość, rodzaj wykonania matrycy czy sam rozmiar. Wszystkie te cechy mają wpływ na jakość odbieranych przez nas gier, więc jeśli zawsze chcemy grać w odpowiednio wysokiej jakości, monitor specjalnie przystosowany do tego celu to podstawa.

Mysz i klawiatura dla graczy – czy to ma sens?

Kolejne akcesoria, które mogą przypaść do gustu każdemu graczowi, to odpowiednia myszka i klawiatura. Sporo osób może się w tym momencie zastanowić, czy ich zakup rzeczywiście ma sens – tego typu sprzęty nierzadko są stosunkowo drogie i teoretycznie dokładnie te same zadania możemy wykonać na znacznie tańszych urządzeniach. No cóż – to zależy.

Wyższa cena myszek i klawiatur gamingowych wynika częściowo z ich lepszego dostosowania do potrzeb graczy. Przykładowo – myszki dedykowane graczom zazwyczaj mają znacznie większy DPI, co pozwala im na szybsze przemieszczanie kursora pomiędzy różnymi opcjami. Dla osób grających w szybkie i dynamiczne gry może się to okazać niezwykle istotnym parametrem. Innym przykładem mogą być myszki dla graczy, które oferują znacznie więcej przycisków niż standardowe kontrolery. Za ich pomocą znacznie łatwiej można grać chociażby w gry sieciowe, gdzie nasza postać może dysponować dużą ilością umiejętności, które możemy wygodnie przypisać do określonych przycisków.

Reasumując ten wątek, gamingowa mysz i klawiatura nie są obowiązkowymi elementami wyposażenia każdego gracza, jednak ich posiadanie może znacznie ułatwić rozgrywkę. Jeśli ogrywamy takie gry, gdzie mogłoby to mieć znaczenie – możemy spokojnie postawić na zakup dedykowanych urządzeń peryferyjnych do naszego komputera.

Słuchawki czy może głośniki – która opcja będzie lepsza dla gracza?

Mamy już monitor i kontroler, więc nie może nam teraz zabraknąć urządzenia do obsługi dźwięków, czyli głośników lub słuchawek. Która z tych opcji będzie lepsza dla gracza? W większości wypadków będą to słuchawki. Dlaczego?

Słuchawki dla graczy mają przeważnie wbudowany mikrofon. Jego jakość może być całkiem dobra i pozwolić na sprawną komunikację pomiędzy członkami drużyny w rozgrywkach sieciowych. To znacznie wygodniejszy sposób na rozmowę z przyjaciółmi podczas gry, gdyż nasze głośniki mogłyby tworzyć u nich nieprzyjemny pogłos.

Dodatkowo słuchawki mogą pomóc usłyszeć nam dźwięk w przestrzeni. Przykładem, kiedy może się to okazać przydatne, może być gra, gdzie przeciwnik może próbować zajść nas od tyłu. Korzystając ze słuchawek, usłyszymy jego kroki tuż za nami, co pomoże nam wyjść cało z tej opresji. Dźwięk przestrzenny jest także możliwy do uzyskania na głośnikach, wymaga to od nas jednak nieco większej inwestycji i odpowiedniego projektu umiejscowienia ich w pokoju. Słuchawki pozwolą nam cieszyć się tym efektem przy znacznie mniejszym wysiłku.