Polskie piosenki czy zagraniczne? Polska piosenka potrafi oddać uczucia i myśli mieszkańców kraju, jednakże większą popularnością cieszą się zagraniczne piosenki. Jakie są wady i zalety polskich i zagranicznych piosenek? Czy powinniśmy ograniczać się do polskiej piosenki, czy wybierać tylko zagraniczne utwory?  

Zalety i wady polskich piosenek  

Do zalet polskich piosenek należy przede wszystkim ich dostępność, ponieważ są one łatwo dostępne w wielu różnych formatach, w tym w Internecie, w sklepach muzycznych oraz w różnych innych źródłach. Także wyjście na koncert polskich artystów powoduje mniej problemów, związanych np. z podróżą lub rezerwacją biletów i zazwyczaj jest znacznie tańsze, niż wybranie się na koncert zagranicznego artysty.  

Polska piosenka na przestrzeni lat ewoluowała, obecnie obejmuje ona wiele różnych gatunków muzycznych, w tym pop, rock, hip-hop, folk, jazz i wiele innych. Można także znaleźć muzykę inspirowaną kulturą słowiańską, właściwą dla Polski, a do tego ciekawe interpretacje tekstów polskich poetów.  

Ponadto polskie piosenki są uniwersalne. Mogą ich słuchać z przyjemnością zarówno starsi, jak i młodsi słuchacze, dzięki czemu można słuchać ich w wielu różnych sytuacjach. Nie można sobie wyobrazić polskiego wesela lub innej ważnej imprezy bez polskiej muzyki.  

Dzięki warstwie tekstowej stworzonej w języku polskim, piosenki te są często wyraziste i wzruszające, dzięki czemu są w stanie wywoływać silne emocje. Za pomocą odpowiednich utworów możemy przekazać swoje uczucia, szczególnie te, które sami mielibyśmy problem ubrać w odpowiednie słowa.  

Polska piosenka to również wyraz kultury i historii naszego narodu, co pozwala słuchaczom zbliżyć się do jego korzeni. Piosenki mogą być interpretacjami ważnych tekstów kultury, a oprócz tego ukazywać współczesną Polskę, taką jaka ona jest, niekoniecznie w pozytywnym świetle.  

Natomiast do wad polskich piosenek należy ich brak popularności na świecie, spowodowany przede wszystkim tym, iż większość polskich piosenek jest wykonywana w języku polskim, co znacząco utrudniona ich popularyzację poza granicami kraju. Z tego powodu większość wytwórni muzycznych nie angażuje się w reklamę oraz dystrybucję polskich piosenek na rynkach zagranicznych, co skutkuje ich niedostateczną promocją. To błędne koło powoduje, że piosenki polskie bardzo rzadko mają szansę wybicia się na rynkach zagranicznych, najczęściej zdarza się to podczas wielkich konkursów piosenki takich jak np. Eurowizja.  

Zalety i wady zagranicznych piosenek  

Do zalet zagranicznych piosenek należy natomiast dostarczanie przez nie nowych gatunków muzycznych oraz fascynujących odniesień kulturowych. Dzięki muzyce możemy poznawać inne kraje. Piosenki zagraniczne zawierają ważne przesłania i pomagają nam poznać ludzi z innych kultur.  

Zagraniczne piosenki niewątpliwie pomagają nam uczyć się nowych języków, jednakże czy powinniśmy to robić za ich pomocą? Piosenki często charakteryzują się wieloma skrótami językowymi, nagrane są potocznym językiem, a nie literackim, którego często uczymy się na kursach.  

Piosenki zagraniczne mogą motywować nas do nauki nowych umiejętności i zdobywania nowych doświadczeń, a także zwiększają naszą świadomość językową i kulturową. Mogą one zachęcić nas do poznania innych krajów nie tylko przez ich muzykę, a nawet zachęcić do ich odwiedzenia.  

Do wad zagranicznych piosenek możemy zaliczyć to, że wiele osób nie lubi, kiedy nie rozumie tego, czego słucha, a nie wszystkie piosenki są zrozumiałe dla osób z wyłącznie podstawową znajomością danego języka. Dodatkowo płyty i koncerty zagranicznych wykonawców są często bardzo drogie, co zniechęca potencjalnych nabywców. Warto również zauważyć, że promocja zagranicznych artystów często skupia się tylko na wybranych, część pozostaje nam nieznana, nawet jeżeli osiąga sukcesy w swoim rodzimym kraju. Szczególnie promowane są na rynku piosenki w języku angielskim.  

Czy warto uczyć się języka z zagranicznych utworów?  

Nauka języka obcego poprzez słuchanie zagranicznych piosenek jest łatwą oraz przyjemną metodą uczenia się. Uczy ona zarówno poprawnej wymowy, rozumienia tekstu ze słuchu, jak i pozwala poznać wiele nowych słówek. Słowom towarzyszy rytm i melodia, która znacznie ułatwia zapamiętywanie. Ponadto poruszane aspekty i słowa w utworach odnoszą się do wielu różnorodnych zagadnień. Piosenki zawierają autentyczny i naturalny język, dzięki któremu możemy wzbogacić nasze umiejętności rozmowy w danym języku.  

Możemy uczyć się poprzez muzykę za pomocą przesłuchania danej piosenki kilka razy, zapisując to, co usłyszeliśmy, a następnie porównując z oryginalnym tekstem. Takie ćwiczenie doskonale szlifuje rozumienie ze słuchu. Jeżeli nie mamy na tyle czasu lub możliwości zapisania tekstu, możemy śledzić tekst piosenki podczas słuchania. Warto później sprawdzić tłumaczenie danych słów oraz fraz, których nie zrozumieliśmy.  

Możesz także śpiewać. Piosenki uczą różnych akcentów, a jeżeli wybierzemy swój ulubiony, możemy za pomocą nich nauczyć się właściwego dla niego słownictwa i gramatyki. Jeżeli będziemy śpiewać wybrane piosenki, polepszy się nasz własny akcent, ponieważ wszystkie jego aspekty, takie jak jakość głosu, intonacja, mowa łączona oraz wymowa, stanowią integralne części każdej piosenki.  

To, jakie piosenki powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od poziomu zaawansowania w nauce języka obcego. Na poziomie początkującym wskazane są łatwe piosenki, które bez problemu da się powtórzyć. Najlepszym wyborem na początek będzie pop, ponieważ często wykonawcy w tym gatunku śpiewają wyraźnie, skupiając się na warstwie tekstowej danego utworu. Słuchanie zagranicznych piosenek to niezliczony zbiór nowych słówek, świetne ćwiczenie słuchu i możliwość zdobycia wiedzy, która pozostaje w pamięci na bardzo długo.