Ziemniaki czy frytki? Ziemniaki to warzywo, które można przygotować na wiele różnych sposobów – najpopularniejsze są ziemniaki z wody, które pasują do wielu różnych dodatków. Jeśli jednak masz ochotę na coś wyrazistego i bardziej słonego, frytki są lepszym wyborem. To dla wielu osób ulubiony sposób przygotowania ziemniaków.  

Ziemniaki?  

Ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw na świecie. Są one powszechnie uprawiane jako żywność, ponieważ są łatwe w uprawie i mają wiele zastosowań kulinarnych. Ziemniaki są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, dzięki czemu są one dobrym wyborem dla każdego. Ziemniaki są jednym z najbardziej odżywczych warzyw, bogatych w witaminy, minerały oraz błonnik.  

Ziemniaki są zazwyczaj gotowane, ale mogą być również pieczone, smażone, gotowane na parze, konserwowane lub mrożone. Ziemniaki są często wykorzystywane jako dodatek do dań mięsnych, zup, sałatek oraz wielu innych potraw. Stanowią także składnik popularnych przekąsek, takich jak frytki czy chipsy. Przygotowuje się z nich również kluski, a oprócz tego placki ziemniaczane.  

Także w przemyśle wykorzystuje się ziemniaki do produkcji mąki ziemniaczanej, chipsów ziemniaczanych, a do tego innych przekąsek ziemniaczanych, takich jak szyszki czy kulki. Ziemniaki są wysoce wydajnym produktem żywnościowym, ponieważ można wyprodukować dzięki nim duże ilości pożywienia z niewielkich powierzchni.

A może frytki?  

Frytki są przyrządzane najczęściej z ziemniaków. Są one łatwe w przygotowaniu i mogą być dowolnie doprawione, a także pieczone lub smażone. Są one bogate w wiele składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały oraz błonnik. Jednakże największą zaletą frytek jest to, że są one smaczne i zaspokajające głód, jednocześnie nie wymagając wiele czasu na ich przygotowanie. Frytki mogą być podawane zarówno jako samodzielny posiłek lub jako dodatek do potraw pieczonych lub smażonych.  

Frytki najczęściej przygotowuje się z ziemniaków, jednak nie wszystkie ich odmiany nadają się na idealne, smaczne frytki. Wyróżnia się trzy zasadnicze typy kulinarne ziemniaków A, B i C oraz typy pośrednie.  

Typ A to typ sałatkowy, ziemniaki te cechują się małą zawartością skrobi, a ich miąższ jest twardy i wilgotny. Po ugotowaniu pozostaje on zwięzły i można go łatwo kroić. Typ A to takie odmiany ziemniaków jak Agata, Almera, Altesse, Annabelle, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Krasa, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Orchestra, Otolia, Riviera, Vineta, Vivaldi, Viviana czy Zenia.  

Typ B zwany jest ziemniakami ogólnoużytkowymi. Jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej spotykanym w sprzedaży typem ziemniaków. Charakteryzuje się on średnim poziomem twardości. Po usmażeniu skórka tych ziemniaków staje się chrupiąca i rumiana, a miąższ pulchny i wilgotny. Ziemniaki te są idealne na frytki, a także puree, kopytka czy babki ziemniaczane. Do typu B należą takie odmiany ziemniaków jak Agria, Arielle, Aruba, Asterix, Bondeville, Carrera, Cyprian, Ditta, Folva, Fresco, Gala, Gwiazda, Ignacy, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Latona, Lavinia, Lilly, Michalina, Oman, Raja, Red Lady, Ramos, Roko, Rosalind, Roxana, Sagitta, Sante, Satina, Stasia, Syrena, Victoria, Zagłoba.  

Typ C to natomiast mączyste ziemniaki o największej zawartości skrobi. Ich miękki miąższ szybko rozpada się podczas obróbki termicznej. Typ C to takie odmiany ziemniaków jak Agnes, Ametyst, Amora, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Etiuda, Etola, Eurostar, Ewelina, Fianna, Finezja, Gawin, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malage, Marlen, Mazur, Melody, Miłek, Mondial, Owacja, Tajfun, Tetyda, Veronie, VR 80.  

Jak przygotować frytki?  

Frytki mogą być zarówno pieczone, jak i smażone. Aby przygotować pieczone frytki z ziemniaków, potrzebował będziesz 2-3 duże ziemniaki (w zależności od tego, ile frytek chcesz przygotować), 1 łyżkę oleju, sól i pieprz do smaku oraz opcjonalnie inne przyprawy. Pamiętaj, że najlepiej wybrać odmianę ziemniaków typu B. Przygotowanie frytek pieczonych jest bardzo proste, można je opisać w 5 krokach:

1. Ziemniaki obierz i pokrój w słupki.

2. Umieść je na blasze do pieczenia i skrop je olejem.

3. Posyp solą i pieprzem oraz innymi przyprawami.

4. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza przez około 20-25 minut, aż będą chrupiące.

5. Wyjmij i podawaj.

Do przygotowania frytek smażonych będziesz potrzebował 1 kg ziemniaków, szklanki oleju oraz płaskiej łyżeczki soli. Będziesz potrzebować także dużą patelnię z grubym dnem oraz duże sitko, cedzak i bawełnianą ściereczkę. Ziemniaki najpierw należy obrać ze skórki, pokroić w słupki, a następnie umieścić w sitku i wypłukać pod zimną wodą. Później należy przełożyć je na suchą i czystą bawełnianą ściereczkę i osuszyć z wody. Kiedy już są osuszone, należy smażyć je na gorącym oleju. Frytki są gotowe, gdy są złociste i chrupiące. Frytki należy posolić od razu po zdjęciu ich z patelni przy pomocy cedzaka lub szczypiec. Można je podawać ze słonymi sosami lub tradycyjnie, z ketchupem lub z majonezem.