Jazda dużym samochodem terenowym jest w stanie dostarczyć masę emocji, jednak prawdziwi koneserzy bezdroży i trudnych tras powinni przynajmniej raz spróbować jazdy monster truckiem. Czym są te wielkie maszyny, jak się je prowadzi i dlaczego warto postawić właśnie na nie, kiedy będziemy chcieli skosztować nieco adrenaliny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, więc zapraszamy do lektury!

Czym jest monster truck?

W większości wypadków jazda samochodem kojarzy nam się z codziennymi obowiązkami, takimi jak rutynowe pokonywanie drogi do pracy. Nie można jednak zapominać o tym, że istnieje wiele różnorodnych pojazdów, które są w stanie dostarczyć swoim kierowcom masę emocji. Można zaliczyć do nich potężne auta sportowe z dużymi silnikami, ale także pojazdy przeznaczone do pokonywania trudnego terenu. Wśród nich zdecydowanie wyróżniają się monster trucki – czym są te ogromne maszyny?

Monster truckiem nazywamy specjalnie zmodyfikowany samochód, najczęściej będący połączeniem samochodu terenowego i pick-upa. Całość konstrukcji utrzymuje w ryzach wzmocniona rama, odporna na najsilniejsze wstrząsy. Najbardziej charakterystyczną cechą monster trucków są jednak ich koła, które rzucają się w oczy ze względu na rozmiar. Przeciętna opona używana w monster truckach może sobie liczyć nawet półtora metra wysokości.

Chociaż sama sylwetka monster trucka robi kolosalne wrażenie, nie możemy zapominać, że wraz z nią muszą iść w parze konkretne osiągi, by taki samochód mógł sprawnie pokonywać terenowe przeszkody. Z tego powodu rzadko znajdziemy monster truckach silniki benzynowe o pojemności mniejszej niż osiem litrów, które mogą dysponować mocą w okolicach tysiąca koni mechanicznych.

Dlaczego jazda monster truckiem wywołuje tak wielkie emocje?

Dla osób mniej zorientowanych w motoryzacyjnym świecie jazda monster truckiem może kojarzyć się z pokonywaniem trasy klasyczną terenówką, z tym że o większych rozmiarach. To spory błąd, gdyż te samochody to coś zupełnie innego niż większość pojazdów, jakie spotykamy na naszych drogach i to nie tylko pod względem mocy i rozmiaru, ale przede wszystkim możliwości. Wsiadając do monster trucka, można poczuć zupełnie inne emocje niż przy jeździe jakimkolwiek innym środkiem transportu.

Chociaż ich rozmiary tego zupełnie nie sugerują, monster trucki są niesamowicie zwinne i szybkie. Są w stanie robić spektakularne wywrotki, jeździć bokiem na dwóch kołach czy nawet wyskakiwać z ramp, pokonując przy tym pokaźne odległości. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednio wzmocnionej konstrukcji ramy, która wytrzyma nawet największe przeciążenia podczas trasy.

Jazda monster truckiem może dostarczyć także emocji nieco innego rodzaju. Mianowicie za jego pomocą można bez problemu... przejechać po innym samochodzie. Ta cecha monster trucków jest niezwykle często wykorzystywana na różnych pokazach, gdzie wprawieni kierowcy taranują po kolei całe rzędy osobowych aut, często wykonując przy tym ciekawe akrobacje.

Test olbrzymiego monster trucka dla każdego?

Jeśli powyższy opis do kogoś przemawia, w jego głowie z całą pewnością pojawi się pytanie, czy każdy może spróbować swoich sił, wsiadając do monster trucka. Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak i wcale nie trzeba do tego modyfikować na własną rękę swojego pojazdu.

W naszym kraju monster trucki nie są tak popularne jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, jednak bez problemu będziemy mogli znaleźć tor, na którym będziemy mogli się przetestować. Co więcej, często można skorzystać z opcji podarowania komuś specjalnego vouchera, który pozwoli mu usiąść za kierownicą tego ogromnego samochodu. Całe wydarzenie jest oczywiście realizowane pod okiem doświadczonego instruktora, który dobiera wszystkie parametry trasy oraz jazdy tak, by zapewnić nam niezbędne bezpieczeństwo, nie tracąc przy tym ani odrobiny emocji obecnych podczas pokonywania trasy monster truckiem.

Monster truck – jak się przygotować do swojej pierwszej trasy?

W naszych warunkach raczej nie będziemy mieli możliwości przetestowania olbrzymich opon monster trucka na karoserii jakiegoś mniejszego samochodu, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że taki przejazd nie wywoła w nas skoku adrenaliny. Sterując tym pojazdem, będziemy mogli pokonywać przeszkody czy nawet spróbować swoich pierwszych trików, oczywiście pod okiem instruktora. Czy do takiej jazdy należy się jakoś specjalnie przygotować?

Za kierownicą monster trucka mogą zazwyczaj usiąść dorosłe osoby, które posiadają kategorię prawa jazdy B, jednak nie jest to reguła – z racji na to, że tego typu rajdy zazwyczaj odbywają się na zamkniętych torach, organizator może nie wymagać od nas żadnych uprawnień. Przed naszą przejażdżką musimy pamiętać, że do monster trucka warto zabrać ze sobą ubrania, których nie będzie szkoda nam zniszczyć czy pobrudzić, gdyż trasy są najczęściej pełne pyłu i kurzu wzniecanego przez wielkie opony.

Niezależnie od tego, czy chcemy obdarować kogoś tą możliwością lub sami wsiąść do monster trucka – może być to jeden z najciekawszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu dla fana motoryzacji. Na korzyść tej atrakcji wpływa także niewygórowana cena, która nie powinna się okazać przeszkodą dla nikogo, kto chciałby chociaż raz poprowadzić tak wielką maszynę.