Nie brakuje osób, które nie wyobrażają sobie letnich wakacji czy też po prostu urlopu, spędzanego z dala od morza lub oceanu. Wielu z nas kocha wodę w każdej postaci i stara się, by przynajmniej kilka dni w roku spędzić w pobliżu jakiegoś większego zbiornika. Nic zatem dziwnego, że wszelkie rejsy po nieznanych wodach cieszą się tak dużą popularnością i pozostają jedną z najbardziej rozchwytywanych atrakcji w zagranicznych kurortach. Jedną z propozycji, która budzi duże zainteresowanie, jest rejs katamaranem. Czy rzeczywiście warto odkrywać wodny świat właśnie na jego pokładzie?

Czym właściwie jest katamaran?

Dla kompletnego laika, katamaran nie będzie się absolutnie niczym różnił od klasycznych jachtów czy też innych jednostek wodnych, za sprawą których możliwa jest organizacja rekreacyjnych rejsów. Rzeczywiście podobieństwa są tutaj spore, niemniej warto nieco bliżej przyjrzeć się budowie katamaranu – może to być świetna ciekawostka, którą kiedyś podzielisz się ze znajomymi.

Katamaran w przeciwieństwie do jachtu posiada dwa kadłuby, toteż często bywa on określany jako dwukadłubowiec. W związku z tym jest on także szerszy, a co za tym idzie, pomieści liczebniejszą załogę. Szeroki pokład ma zdecydowanie więcej zalet, które wiążą się bezpośrednio z komfortem osób przebywających na katamaranie. Przede wszystkim jest on całkiem odporny na bujanie i przesuwanie się po nim przedmiotów – jeżeli więc do tej pory czuliśmy się na wodzie raczej niepewnie, to tutaj zyskamy większe poczucie bezpieczeństwa.

Katamarany mogą poruszać się bardzo szybko i chociaż nie sprawdzą się w bardzo trudnych warunkach pogodowych, to jednak świetnie sobie radzą w większości sytuacji. Ze względu na nieduże zanurzenie mogą łatwo wpływać do zatok i bardziej skomplikowanych miejsc. Ich sterowanie jest niezwykle pewne i daje sporo możliwości, a przy tym pomaga uniknąć zbędnego trzęsienia, które mogłoby się pojawić, gdybyśmy postawili na tradycyjnych jacht.

Jak wygląda rejs katamaranem?

Na to pytanie właściwie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wiele zależy od miejsca, jak i od oferty biura podróży, na które się zdecydujemy. Zazwyczaj jednak rejsy trwają kilka dni, np. pełny tydzień. To, co jest wyjątkowe w takiej atrakcji, to fakt, że wynajęty przez nas pokój – a właściwie kabina – podróżuje razem z nami. Możemy zatem odwiedzać różne zakątki, a jednocześnie nie ma potrzeby nieustannego przenoszenia bagażu, co bywa mocno uciążliwe.

W zależności od konkretnego katamaranu, dostępne kabiny są zazwyczaj 2-, 4- i 6-osobowe. Może to być zatem świetna propozycja na wspólny urlop dla grupy znajomych. Jeżeli zgromadzi się was odpowiednio dużo, możecie nawet zarezerwować katamaran niemal wyłącznie dla siebie, wykluczając oczywiście obsługę, która zatroszczy się o bezpieczeństwo podczas trasy.

W ciągu kolejnych dni trwania rejsu prawdopodobnie będziemy się zatrzymywać w niektórych zatokach, co pozwoli nacieszyć oko nowymi krajobrazami. Za basen stale będzie służyć nam morze lub ocean. Na katamaranie nie zabraknie sprzętu do nurkowania, wobec czego podczas kąpieli możemy odkrywać także podwodny świat. Nierzadko nie trzeba nawet zanurzać się pod powierzchnię wody – takie stworzenia jak delfiny będziemy mogli zobaczyć nawet wówczas, gdy będziemy wygodnie przesiadywać na pokładzie.

Największe zalety rejsu katamaranem

Katamaran to przede wszystkim bardzo bezpieczny i sprawdzony sposób na rejs po wybranych wodach. Z racji swojej budowy i zastosowanych rozwiązań nie przechyla się i zapewnia duży poziom stabilności – nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by spacerować po jego pokładzie w trakcie żeglugi. W związku z tym nawet osoby, które do tej pory były raczej zestresowane perspektywą wypłynięcia na pełne morze, mogą poczuć się komfortowo i wygodnie.

Kabiny sypialniane zwykle oferują też wysoki standard. Ponieważ brakuje tu bujania charakterystycznego czy to dla klasycznych jachtów, czy to innych jednostek wodnych, w trakcie odpoczynku może nawet zapomnimy o tym, że znajdujemy się na oceanie. Znajdziemy tu wygodne łóżka i miejsce do przechowywania rzeczy osobistych, wobec czego niczego nam nie zabraknie – w tym oczywiście jedzenia.

Rejs katamaranem to świetny wybór dla osób, które pragną odwiedzić egzotyczne miejsca, wykąpać się w morzu i wygrzać na słońcu, ale bez obecności tłumów. Katamaran gwarantuje nam sporą prywatność – jeżeli w planie wycieczki będzie zacumowanie w jakiejś zatoce lub przy plaży, prawdopodobnie będą to punkty mniej uczęszczane przez turystów. Nie musimy zresztą wcale przechodzić na ląd, aby się zrelaksować. Na pokładzie zwykle mieści się strefa wypoczynkowa, gdzie wieczorami, wraz ze znajomymi, możecie podziwiać widoki, zachwycać się naturą i popijać koktajle w cudownej atmosferze.

Nie da się zatem ukryć, że rejs katamaranem może stać się doskonałym kompromisem pomiędzy błogim lenistwem a odwiedzaniem niezwykłych zakątków. To połączenie wycieczki krajoznawczej i wygodnego zakwaterowania, które pozwoli nam wypocząć, a przy tym nacieszyć oko niesamowitymi krajobrazami.