gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
kiedy pojechać na wakacje  - masz wybór
backWróć do wszystkich artykułów
Podróże
 • #wakacje
 • #podróże
 • #urlop
 • #wyjazd

Kiedy jechać na wakacje? Masz wybór!

Wyjazd na wakacje to idealny sposób na spędzenie urlopu. Sprawdź, jakie lokalizacje są najlepsze na odpoczynek za granicą lub w kraju.

Odpoczynek to ważny etap naszego życia. Im rzadziej znajdujemy czas na złapanie oddechu, tym mniejsza jest szansa na zwiększenie naszej produktywności. Właśnie dlatego wakacje są czymś, z czego nie należy rezygnować. Jednak w dorosłym życiu czasu na urlop mamy nieco mniej niż kiedyś, natomiast wolne terminy niekiedy trafiają się nawet zimą. Kiedy właściwie warto jechać na wakacje, aby wypocząć w prawidłowy sposób?

Długie wakacje czy krótki urlop?

Wyjazd na wakacje zazwyczaj zależny jest od tego, ile wolnych dni możemy uzyskać u naszego pracodawcy. Jest to zależne przede wszystkim od charakteru naszej pracy oraz wykonywanych obowiązków. Zdarza się bowiem i tak, że możemy skorzystać z tak zwanego modelu pracy zdalnej, przez co niekoniecznie musimy starać się o urlop. Warto jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju odpoczynek nie zawsze jest skuteczny. Sama zmiana miejsca, w którym będziemy przebywać, to czasami za mało. Nasze ciało i umysł powinny mieć okazję na prawdziwy relaks. 

Pojawia się też kolejne ważne pytanie: czy weekendowy wyjazd można uznać za wakacje? A może potrzeba dwóch tygodni lenistwa, żeby zregenerować się przed kolejnymi miesiącami pracy? Jest to sprawa w pełni indywidualna. Niektórym osobom bez wątpienia wystarczą krótkie, ale częste wyjazdy, podczas gdy innym więcej przyjemności sprawi błogi odpoczynek trwający minimum tydzień. Tutaj warto kierować się swoimi potrzebami. 

Jak zaplanować wyjazd na wakacje?

O tym, gdzie warto odpoczywać na wakacjach, toczą się obszerne dysputy. Jedni preferują aktywny wypoczynek w miejscu, które oferuje możliwość zobaczenia pięknej architektury, podczas gdy dla innych ważnym aspektem jest przede wszystkim pogoda, a przynajmniej gwarancja tego, że będzie ona dla nas odpowiednia. Ale co to oznacza? Niektóre osoby źle znoszą wysokie temperatury i to ich chcą w szczególności uniknąć. Są też wczasowicze, którzy pragną przywieźć z wakacji piękną, brązową opaleniznę. 

Gdzie więc jechać na wakacje? Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze oczekiwania, a następnie sprawdzić, w jakim okresie możliwy jest wyjazd. Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość posiadanych pieniędzy. Czasami wakacje w kraju bywają równie kosztowne co te za granicą. Wszystko zależy od tego, jaki kierunek obierzemy oraz którym środkiem transportu będziemy się przemieszczać. A gdzie najlepiej się zatrzymać? Najtańsze są hostele, ale w dobrych cenach znajdziemy też wieloosobowe apartamenty (jeżeli wyjeżdżamy większą grupą) czy rezerwacje prywatnych mieszkań. Droższą opcją zazwyczaj pozostaje hotel, chociaż i tutaj możemy natknąć się na promocyjne ceny w zależności od okresu w roku. 

Kiedy jechać na wakacje?

O tym, kiedy jechać na wakacje, nie zawsze możemy zdecydować sami. Gdy jednak mamy taką możliwość, to postarajmy się wybierać mądrze. Najwięcej osób decyduje się na wyjazd w okresie wakacyjnym, czyli między czerwcem a sierpniem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to sezon niezwykle ważny nie tylko w Polsce, ale też niektórych krajach. Wtedy ceny są najwyższe, ale mamy też większą gwarancję na trafienie słonecznej i ciepłej pogody. Dlatego przy wyborze terminu zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy chcemy odpoczywać w Polsce, czy za granicą. 

Odpoczynek w Polsce

Bardzo często letnie wakacje w Polsce spędzamy nad morzem lub na Mazurach. Obecność wody daje nam możliwość pływania i spędzania czasu przy ognisku, najczęściej na plaży. To jedna z ulubionych rozrywek, na którą decyduje się bardzo wiele osób. Pogoda często dopisuje, a ilość dostępnych rozrywek sprawia, że chcemy tak spędzać czas nawet co roku. Warto jednak mieć na uwadze, że nasz klimat lubi płatać figle, dlatego nikogo nie dziwi już kilka dni deszczu i chmur. 

Dla osób, które wolą raczej zwiedzanie, idealne pory roku to wiosna i jesień. Duże miasta oferują nam ciekawe muzea i inne miejscówki, w których na pewno nie będziemy się nudzić. Co więcej, miło jest usiąść w kawiarni lub restauracji, jeżeli pogoda za oknem nieco się pogorszy. Jeżeli lubimy bardzo aktywnie spędzać czas, to górskie wędrówki będą dla nas idealne. W te rejony zaleca się jeździć późną wiosną lub wczesną jesienią. Zimą takie spacery zarezerwowane są dla profesjonalistów. 

Odpoczynek za granicą

Spędzanie czasu w Polsce nie jest jedynym, słusznym rozwiązaniem. Wyjeżdżając za granicę, mamy możliwość poznać zupełnie inną kulturę niż naszą. Dlatego dobrze jest nie ograniczać się tylko do podróży po sąsiadujących z nami krajach. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy do danej destynacji możemy udać się bez wizy czy paszportu. W innym przypadku musisz rozpocząć przygotowania znacznie wcześniej i wypełnić odpowiednią papierologię. Dzięki dostępnym, różnym rodzajom transportu, znacznie łatwiej jest nam wyjechać poza granice. Autem, pociągiem, autokarem, statkiem czy samolotem – każda alternatywa jest tutaj dobra. 

Jeżeli w okresie zimowym zatęsknimy za piękną pogodą, dobrze jest rozważyć urlop w ciepłych krajach. Zanzibar, Malediwy czy Dominikana to bardzo często obierane kierunki. Jeżeli wybieramy się w te miejsca latem, to musimy mieć świadomość, że temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza będzie tutaj standardem. 

Poznawanie innych kontynentów może być bardzo ekscytujące. W ostatnim czasie to podróże po USA uznawane są za spełnienie marzeń dla wiele osób. Jednak na taki trip potrzebujemy zazwyczaj więcej niż tygodnia czy dwóch. Na taki rodzaj urlopu najczęściej mogą pozwolić sobie pracownicy zdalni. 

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór