Korzystanie z takiego urządzenia jak komputer stało się podstawą naszego codziennego dnia. Niezależnie od wieku, zawodu czy ulubionych sposobów spędzania czasu, zazwyczaj w tle pojawia się właśnie to urządzenie. Jednak przed zakupem sprzętu musimy podjąć wiele decyzji dotyczących nie tylko jego pomniejszych parametrów, ale także rodzaju. Czy lepiej zainwestować w komputer stacjonarny, czy może laptop? Podpowiadamy!  

Kiedy korzystamy z komputera?  

Większość z nas z komputera korzysta praktycznie codziennie. Wiele prac opiera się właśnie na korzystaniu z tego rodzaju sprzętów, które ułatwiają nam wykonywanie podstawowych czynności. Ale komputery pojawiają się też w naszym domowym zaciszu. Możemy wykorzystywać je do surfowania po internecie, oglądania filmów, grania czy na przykład odczytywania zdjęć znajdujących się na pamięciach przenośnych. Możliwości jest naprawdę wiele! Ale czy wiesz, w jaki sprzęt warto zainwestować?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem komputera?  

Dostępnych w sklepach komputerów jest tak wiele, że podjęcie decyzji wydaje się niezwykle trudne. Nie ma co się temu dziwić. Przeróżne parametry sprzętu sprawiają, że lepiej zadziała on na przykład podczas grania, podczas gdy na inne czynniki zwrócimy uwagę, jeżeli zależy nam na obróbce graficznej.  

To, na co większość użytkowników zwraca uwagę, to przede wszystkim procesor, wbudowana pamięć RAM, dysk twardy czy karta graficzna. Warto też kupować komputery polecanych i sprawdzonych marek oraz sprawdzić, jak długo trzyma bateria na jednym ładowaniu, jeżeli mówimy o laptopie.

Co kupić –  komputer stacjonarny czy laptop?

Dodatkowo na samym wstępie musimy zdecydować, czy wolimy komputer stacjonarny, czy może laptop. Ten drugi jest zazwyczaj znacznie mniejszy, a dodatkowo jest sprzętem mobilnym, co oznacza, że możemy zabrać go ze sobą w dowolne miejsce. Jednak jego parametry bywają nieco inne, często niedostateczne, jeżeli zależy nam na korzystaniu z nieco bardziej złożonych aplikacji. Jakie są więc wady i zalety obu tych sprzętów?

Laptop –  wady i zalety  

Kupując laptopa, najpewniej zależy nam przede wszystkim na jego najważniejszej zalecie, czyli mobilności. Oznacza to, że laptopa możemy używać w praktycznie dowolnym miejscu, o ile tylko zadbamy o ładowanie jego baterii. Dlatego tak często spotykamy osoby, które korzystają z laptopów w miejscach publicznych. Takie urządzenie zabierzemy też na spotkanie z klientem. Ale to nie wszystko, ponieważ nawet przenoszenie go w przestrzeni domowej staje się znacznie prostsze i przyjemniejsze.

Możemy znaleźć laptopy zarówno o klasycznej, większej przekątnej ekranu, jak i te, które rozmiarami przypominają nawet tablet. Dostępne są urządzenia, w których możemy odpiąć klawiaturę, co oznacza, że mamy dwa sprzęty w jednym.

Istotną wadą laptopów są jednak ich ceny. Urządzenia o lepszych parametrach kosztują naprawdę sporo, co odstrasza wielu konsumentów. Ponadto zdarza się, że na przestrzeni czasu bateria traci swoje właściwości i musi być ładowana znacznie częściej. Co jeszcze jest istotną wadą laptopów? Problematyczna bywa wymiana poszczególnych części.  

Komputer stacjonarny – wady i zalety  

Komputer stacjonarny to sprzęt, który cieszy się równie dużą popularnością. Znajdziemy go nie tylko w wielu domach, ale przede wszystkim firmach. Mimo jego większych gabarytów wciąż jest urządzeniem bardzo pożądanym. Sprawdzi się w gabinecie lub wyznaczonym kąciku biurowym. Należy postawić go na stabilnym podłożu.

Ogromną zaletą komputerów stacjonarnych jest możliwość stworzenia sprzętu dopasowanego w pełni pod nasze wymagania. Są osoby, które samodzielnie składają tego rodzaju urządzenia, wybierając takie części, jakie będą im potrzebne, to jest karty graficzne, procesory, karty główne czy pamięć RAM. W ten sposób możemy stworzyć sprzęt możliwie jak najlepiej dopasowany do tego, w jaki sposób będzie on wykorzystywany. Wymiana podzespołów także jest prostsza, dlatego nie zawsze trzeba w tym przypadku udawać się do serwisu.  

A co z drobnymi naprawami? Niektórzy użytkownicy podejmują się ich samodzielnie, ponieważ rozkręcenie komputera stacjonarnego także jest prostsze i bardzo przystępne. W przypadku takiego komputera w dowolnej chwili możemy też wymienić takie dodatki, jak klawiatura czy ekran, co w przypadku laptopa nie jest dostępne.  

Mimo że cena bywa tutaj szczególnie przystępna, to jednak wariant stacjonarny również posiada swoje wady. Najważniejszą jest bez wątpienia rozmiar. Musimy wygospodarować miejsce, które już na stałe zostanie zajęte przez sprzęt. Jego przenoszenie okazuje się problematyczne. Dodatkowo, jeżeli zdarzy się sytuacja, w której wystąpi problem z dostawą prądu, nie będziemy mogli skorzystać z naszego urządzenia.