Dobierając sprzęty, które znajdą się w kuchni, często zwracamy uwagę głównie na ich cenę. Zapominamy jednak, jak ważna jest funkcjonalność tego pomieszczenia, a co za tym idzie – dobór urządzeń dopasowanych przede wszystkim do naszych potrzeb. Z tego artykułu dowiesz się natomiast, czy lepszym wyborem będzie lodówka do zabudowy, czy wariant wolnostojący. Przekonasz się także, jakie są główne wady i zalety obu tych sprzętów.  

Aranżacja kuchni – o czym warto pamiętać?

Może się wydawać, że planowanie rozkładu mebli i sprzętu we wnętrzach to niezwykle proste i przyjemne zadanie. Jednak każdy, kto przynajmniej raz tworzył projekt kuchni, doskonale wie, że jest to niezwykle trudne, pracochłonne i wymaga od nas przynajmniej podstawowej wiedzy dotyczącej tego, jak stworzyć trójkąt roboczy.

W kuchni znajduje się wiele urządzeń, które muszą być rozmieszczone w takiej odległości, aby korzystanie z nich nie przyprawiło nas o zawrót głowy. Lodówki nie stawiamy przy kaloryferze, a kuchenki gazowej blisko okna, ponieważ przeciąg mógłby doprowadzić do zdmuchnięcia płomienia. Staramy się również, aby między kuchenką i lodówką nie zabrakło blatu roboczego, na którym to będziemy szykować posiłki.  

W kuchni ważna jest też wentylacja, czyli odprowadzanie brzydkich zapachów. Do przechowywania najlepiej sprawdzają się niekoniecznie szafki, ile szuflady, a już zwłaszcza te typu cargo.  

Podczas aranżowania wnętrza warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy rzeczywiście będzie to funkcjonalne pomieszczenie. Niektórych błędów nie jesteśmy w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka, a jednak lepiej się przed nimi uchronić.  

Jakich sprzętów nie może zabraknąć w kuchni?

Nie tylko rozmieszczenie sprzętów w kuchni jest ważne, ale również wybór urządzeń wysokiej jakości. Warto zapłacić nieco więcej, jeżeli zależy nam, aby kuchenka czy lodówka podziałały więcej niż kilka lat. To samo tyczy się również mniejszego AGD, czyli czajników, blenderów, tosterów czy mikserów.  

Podstawę stanowi jednak kuchenka z piekarnikiem lub płyta gazowa bądź indukcyjna, a także lodówka. To właśnie na tej ostatniej chcemy się dzisiaj skupić. Jaki jej wariant będzie najlepszym wyborem? Czy lepiej sprawdzi się lodówka do zabudowy czy wariant wolnostojący?

Wybierz idealną lodówkę dopasowaną do potrzeb domowników

Przed zakupem lodówki warto zastanowić się, jakie są najważniejsze potrzeby wszystkich domowników. Czy zamrażalnik odgrywa istotną rolę, czy też jest może tylko dodatkiem? Niektóre modele lodówek posiadają także wbudowane kostkarki, a nawet dozowniki wody. Nie brakuje również wariantów z interaktywnymi ekranami czy kamerami wewnątrz.  

Jakie wady i zalety ma lodówka do zabudowy?

Niezwykle częstym wyborem jest lodówka do zabudowy. Ten model sprawdzi się doskonale w tych kuchniach, których właściciele zwracają uwagę na najmniejsze detale, a co za tym idzie: chcą, aby ich lodówka pasowała idealnie do wnętrza. Oznacza to, że z łatwością ukryjemy ją za frontem spójnym z innymi elementami wyposażenia, a już zwłaszcza zabudowy meblowej. To niewątpliwie ogromna zaleta.  

Musimy jednak pamiętać o tym, że liczy się to z dodatkowymi kosztami. O ile nie wybieramy gotowych paneli, to fronty wykona w tym przypadku stolarz. Taka estetyka warta jest jednak swojej ceny. Należy też zwrócić szczególną uwagę na to, czy w przypadku danej lodówki została zastosowana właściwa wentylacja, co pomoże nam uniknąć sytuacji, w której sprzęt ulegnie uszkodzeniu.

Jakie wady i zalety ma lodówka wolnostojąca?

Lodówka wolnostojąca to wariant, który znajdziemy właściwie w każdym sklepie sprzedającym tego rodzaju sprzęty. Dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych, ale odmienne mogą być także jej rozmiary. Tutaj wybór jest tak bogaty, że często trudno jest podjąć decyzję. Co więcej, lodówka wolnostojąca może kosztować naprawdę niewiele, co będzie głównym argumentem dla niektórych konsumentów.  

Taki sprzęt możemy też przenieść w dowolnym momencie, ponieważ nie jest on częścią zabudowy meblowej. Taki wariant polubią więc osoby, które lubią zmiany w mieszkaniu lub często się przeprowadzają.  

A jakie są wady takiego rozwiązania? Tutaj będzie to właśnie estetyka, która nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Tańsze lodówki raczej nie zaskakują stylowym designem. Bardzo często są to klasyczne modele w kolorze srebrnym. Problemem może być sytuacja, w której to pozostałe sprzęty są na przykład w kolorze czarnym, co oznacza, że lodówka nie będzie spójna z aranżacją kuchni.

Nie da się jednak ukryć, że zarówno lodówka wolnostojąca, jak i lodówka do zabudowy mogą posiadać wiele ciekawych rozwiązań technologicznych. Nie pomijajmy ich podczas zakupu. W końcu jest to sprzęt, z którego korzystamy praktycznie codziennie, a który jest dla nas niemałą inwestycją.