Dzięki rozwojowi technologii ludzie nie muszą już więcej marzyć o możliwości wzbicia się w powietrze – obecnie mamy samoloty, awionetki i helikoptery, które mogą pomóc zrealizować czyjeś marzenie o podziwianiu ziemi z perspektywy lotu ptaka. Szczególnie ciekawą opcją wydają się te ostatnie, czyli helikoptery – ich specyficzny styl lotu może dostarczyć wielu niezapomnianych przeżyć. Co warto wiedzieć o takiej przygodzie, zanim zafundujemy sobie lub komuś lot helikopterem?

Lot helikopterem – dlaczego warto tego spróbować?

Obecnie wielu prywatnych właścicieli pojazdów latających udostępnia je dla klientów, dzięki czemu każdy z nas może wsiąść do małego samolotu czy innego środka transportu lotniczego. W związku z tym osoby, które marzą o wzniesieniu się w powietrze i o podziwianiu okolicznych widoków z niecodziennej perspektywy, będą mieli do wyboru kilka opcji. Mogą zdecydować się na awionetkę, lot helikopterem czy ekskluzywny samolot biznesowy private jet. Dlaczego spośród tych wszystkich możliwości najbardziej kuszący może być właśnie helikopter?

Lot helikopterem jest stosunkowo łatwy w organizacji. Te niewielkie maszyny latające, w przeciwieństwie do samolotów, nie potrzebują ogromnej ilości miejsca do każdego startu i lądowania. Dzięki temu każda osoba, która chciałaby spróbować, jakie wrażenia daje lot w powietrzu, będzie mogła znaleźć w swojej okolicy miejsce, które organizuje przeloty tymi maszynami. Duże znaczenie ma tutaj także fakt, że do użycia helikoptera nie muszą panować tak idealne warunki pogodowe, jak ma to miejsce w przypadku samolotów. Warto jednak mieć na względzie to, że lot helikopterem jest ciekawą opcją nie tylko ze względów praktycznych. Dlaczego?

Jest to związane z unikalnymi wrażeniami w powietrzu, jakie daje nam lot helikopterem. Śmigłowiec jest stosunkowo nieduży i zupełnie inaczej zachowuje się w powietrzu niż większa maszyna, co może być dużą zaletą dla tych, którzy poszukują naprawdę niezapomnianych przeżyć. Niektóre placówki udostępniające helikoptery w celach rozrywkowych umożliwiają nawet dopasowanie różnych parametrów lotu do naszych potrzeb. Niekiedy będzie można ustalić nawet niecodzienne miejsce lądowania, chociażby takie jak prywatny plac czy dach budynku, co uczyni przelot śmigłowcem jeszcze bardziej wyjątkowym wydarzeniem.

Czy lot helikopterem jest bezpieczny?

Zapewne wiele osób marzy o możliwości lotu helikopterem tak mocno, że nie będą się mogli jej doczekać, jednak u innych mogą wystąpić pewne obawy. To zupełnie zrozumiałe – podziwianie widoków z perspektywy lotu ptaka dostarcza bardzo intensywnych wrażeń. Czy rzeczywiście jest się o co obawiać i jak wygląda kwestia bezpieczeństwa podczas przelotu śmigłowcem nad naszą okolicą?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że helikopterem podczas przelotu będzie kierował doświadczony i odpowiedzialny pilot, dla którego z całą pewnością nie będzie to pierwszy lot tego typu. To do niego zależy też ostateczna decyzja odnośnie do wszystkich szczegółów lotu. Jeśli przykładowo ustalimy, że chcielibyśmy zakończyć lot na naszym prywatnym placu, to zgoda na takie zakończenie lotu będzie musiała wynikać prosto od pilota.  

Podobnie wygląda sprawa z uzgodnieniem terminu naszej przygody. Musimy być przygotowani na to, że jeśli w dany dzień na dworze będą panowały niewłaściwe warunki pogodowe, pilot może przełożyć lot o kilka godzin lub nawet dni. Z całą pewnością taka sytuacja nie będzie dla nas zbyt przyjemna, jednak pamiętajmy, że wszystko to dzieje się w trosce o nasze bezpieczeństwo.

Ostatnią kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa, jest stan samych helikopterów. Śmigłowce udostępniane przez różne firmy czy osoby prywatne przechodzą odpowiednie przeglądy i badania techniczne, które pomagają im zachować odpowiednią kondycję, więc jeśli ktoś obawia się o swój lot helikopterem ze strony sprawności sprzętu, raczej nie ma powodu do zmartwień.

Przelot śmigłowcem – jak się na niego odpowiednio przygotować?

Lot helikopterem to bez wątpienia wyjątkowe i unikalne wydarzenie. Czy w związku z tym do tej przygody należy się jakoś specjalnie przygotować? Raczej nie – wszystkie niezbędne wskazówki i instrukcje dostaniemy na miejscu. Zanim jednak wsiądziemy do kabiny, możemy pomyśleć o kwestii odpowiedniego ubioru, który będzie mógł nam nieco umilić naszą powietrzną trasę.

Jak się ubrać na lot helikopterem? Przede wszystkim wygodnie – brak odpowiedniego komfortu podczas lotu może wywołać u nas zdenerwowanie i skutecznie popsuć część wrażeń związanych z lotem. Nie potrzebujemy żadnego specjalnego wyposażenia, takiego jak znane z różnych filmów i seriali słuchawki wygłuszające – je również otrzymamy tuż przed rozpoczęciem lotu.

Przelot śmigłowcem to jedna z najciekawszych form spędzania wolnego czasu, na które mogą postawić miłośnicy nietypowych wrażeń. Każdy, kto chociaż trochę marzy o poznaniu uczucia, jakie towarzyszy nam podczas startu i lądowania helikoptera, powinien się na to zdecydować, gdyż będzie to wspomnienie, które zostanie z nami na długie lata.