Wielu z nas lubi poszukiwać możliwości, które pozwolą na poczucie prawdziwej adrenaliny lub też zapewnią duże emocje. Od takich uczuć łatwo się uzależnić, w związku z tym nie brakuje osób, które wciąż próbują nowych rzeczy i są stale otwarte na ciekawe doświadczenia. Lot paralotnią bez wątpienia do nich należy. To całkiem łatwo dostępna usługa, na którą możemy zdecydować się na własną rękę lub w towarzystwie kogoś bliskiego. A jedno jest pewne – widoki, jakie zauważymy w trakcie takiego lotu, bez wątpienia wyryją się w naszej pamięci.

Jak wygląda lot paralotnią?

Najpierw warto rozpocząć od podstawowej kwestii – czym właściwie jest paralotnia? To forma szybowca pozbawionego części mechanicznych. Jego nośnym elementem jest skrzydło w postaci miękkiej płachty i to właśnie do niej zamocowane są taśmy oraz linki, które pozwalają na lot dwóm osobom jednocześnie. Co istotne, jedną z tych osób zawsze jest opiekun, wobec czego, jeżeli zdecydowałeś się na taką aktywność z bliską osobą, nie będziecie mogli polecieć jednocześnie.

Całość rozpoczyna się oczywiście od teorii, w trakcie której instruktor przekaże Ci wszelkie wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób przygotować się do lotu. Omówione zostaną także zasady bezpieczeństwa, czyli to, co jest najważniejsze niezależnie od tego, co robimy. Nie musisz się obawiać – to właśnie opiekun będzie odpowiedzialny za odpowiednie zabezpieczenia w trakcie przygody.

Sam lot trwa zazwyczaj 10-15 minut. Sterowaniem paralotnią i jej pełną kontrolą w trakcie podniebnej podróży zajmuje się instruktor. Ty w tym czasie możesz skupić się na podziwianiu widoków i czerpaniu pełnej przyjemności z tego doświadczenia.

Czy lot paralotnią jest bezpieczny?

Nie jest niczym dziwnym, że wiele osób może mieć pewne obawy przed taką podróżą. Duża wysokość zawsze robi na nas ogromne wrażenie, nawet jeżeli na co dzień jesteśmy miłośnikami wycieczek w góry lub też zwyczajnie jesteśmy przyzwyczajeni do spoglądania na świat z góry.

Wobec tego dobrą wiadomością jest, że w rzeczywistości lot paralotnią jest niezwykle bezpieczny. Bardzo rzadko zdarzają się kraksy czy jakiekolwiek urazy, głównie dlatego, że przez cały czas towarzyszy nam wykwalifikowany instruktor i to on panuje nad szybowcem. Tylko doświadczony pilot może kierować paralotnią, a jeśli w dodatku przed wizytą upewnimy się, że miejsce, gdzie wykupiliśmy usługę jest godne zaufania i polecane, nie musimy się obawiać o to, że taka przygoda będzie miała jakieś negatywne skutki.

Jak się przygotować na lot paralotnią?

Mimo że o wszystkim zostaniemy poinformowani na miejscu, a kontrolę nad paralotnią będzie posiadał opiekun, nie zapominajmy o tym, że także i po naszej stronie leży wcześniejsza część przygotowań. Bardzo istotny jest m.in. ubiór. Powinien być dla nas wygodny i komfortowy, najlepiej taki, który nie krępuje ruchów. Dobrze zadbać o to, by nogawki i rękawy były długie. Nawet jeżeli pogoda dopisuje i panuje wysoka temperatura, możesz się zdziwić, kiedy w trakcie lotu poczujesz podmuchy chłodniejszego powietrza. Świetnym rozwiązaniem będzie również założenie okularów przeciwsłonecznych.

Czy trzeba posiadać specjalistyczne obuwie? Niezupełnie, choć z pewnością nie należy wybierać się na lot paralotnią, mając na sobie sandały. Zamiast tego warto postawić na buty sportowe, najlepiej takie, które dobrze stabilizuje kostkę i posiada amortyzującą podeszwę. Nie jest to obowiązek, jednak dzięki temu proces lądowania będzie zdecydowanie przyjemniejszy i łatwiejszy.

Przed rozpoczęciem lotu upewnijmy się, że mamy zasunięte kieszenie. Rzeczy osobiste zdecydowanie lepiej pozostawić na ziemi w bezpiecznym miejscu. Uwaga dla pań – koniecznie zwiążcie włosy, które w locie mogłyby przeszkadzać nie tylko wam, ale przede wszystkim instruktorowi, którego uwaga nie powinna być w żaden sposób rozproszona.

Zamów dobrą pogodę i wybierz się na paralotnię

Nikogo raczej nie zaskoczy fakt, że aby lot paralotnią w ogóle się odbył, konieczne są odpowiednie warunki pogodowe. W grę nie wchodzą opady czy bardzo silny wiatr. Najlepiej, aby niebo było bezchmurne i spokojne. Dlatego też dzień przed lotem dobrze będzie zadzwonić do miejsca, które planujesz odwiedzić w ramach atrakcji, i dopytać instruktora, czy wizyta jest aktualna. W razie potrzeby nie powinno być większych problemów z przełożeniem jej na inny termin.

Jeżeli sami niekoniecznie mamy ochotę sprawdzić się podczas lotu paralotnią, być może warto rozważyć to w kontekście prezentu dla kogoś bliskiego. To świetny pomysł, jeśli nasz partner, przyjaciółka czy rodzeństwo kochają podniebne przygody lub też po prostu lubią odrobinę adrenaliny i spore emocje. Warto w takim wypadku wybrać się na miejsce z nią i, jeżeli oczywiście pilot wyrazi na to zgodę, uwiecznić lot na pamiątkowych fotografiach czy też filmikach. Będzie to znakomita forma utrwalenia wspomnień i możliwość powracania do nich w dowolnym momencie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przebiegu lotu czy też tego, jak się na niego przygotować, możesz skontaktować się z pilotem. To opcja odpowiednia dla osób, które czują nieco zbyt duży dreszczyk emocji i potrzebują dodatkowych informacji, by skupić się wyłącznie na zabawie.