Każdy, kto chciałby zafundować sobie lub swoim przyjaciołom aktywność pełną niesamowitych wrażeń, która zaowocuje niezapomnianymi przeżyciami, może postawić na lot szybowcem. Czym różni się on od lotu za pomocą innych środków transportu lotniczego, takich jak helikoptery czy awionetki i dlaczego zdecydowanie warto go spróbować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Lot szybowcem – czym różni się od lotu samolotem?

Lot szybowcem to pełna wrażeń aktywność, którą możemy spróbować samemu lub podarować naszym znajomym i przyjaciołom w formie vouchera. Dlaczego jest to tak kusząca propozycja nawet dla tych, którzy nie mają miłych skojarzeń z lataniem? Szybowiec to pojazd latający pozbawiony napędu. Oznacza to, że utrzymuje się on w locie, wykorzystując ruch prądów powietrznych, co jest w stanie zagwarantować nam zupełnie inne wrażenia niż jakikolwiek inny samolot czy helikopter.

Pierwsza różnica pomiędzy lotem samolotem a lotem szybowcem będzie czekała na nas podczas startu maszyny. Ze względu na to, że szybowiec nie posiada silnika, nie jest w stanie samodzielnie wzbić się w powietrze i potrzebuje do tego pomocy samolotu silnikowego lub specjalnej wyciągarki. Kiedy znajdziemy się w powietrzu, również będziemy mogli odczuć, że nasz lot daje inne doznania niż potężny samolot pasażerski – jest niewielki, zwrotny i zupełnie inaczej odczuwa się prędkość z jego wnętrza.

Wyciągarka czy samolot – która opcja jest lepsza na lot szybowcem?

Decydując się na lot szybowcem, możemy wybrać jeden z dwóch wariantów, jeśli chodzi o znalezienie się w przestworzach – wyciągarkę lub pomoc innego samolotu. Która z tych opcji jest lepsza dla kogoś, kto szuka niepowtarzalnych i wyjątkowych wrażeń?

Wszystko zależy od tego, czego dokładnie oczekuje taka osoba. Rozpoczęcie lotu szybowcem wraz z innym samolotem może zagwarantować nam więcej czasu spędzonego w powietrzu. Zanim pomagający nam samolot zdąży się odpowiednio rozpędzić, by szybowiec mógł się od niego odczepić w bezpieczny sposób, minie trochę czasu, który możemy poświęcić na podziwianie widoków, wykonywanie zdjęć czy rozmowę z pilotem o tajnikach jego fachu.

W przypadku skorzystania z wyciągarki lot szybowcem potrwa zdecydowanie krócej. Nasza maszyna znacznie szybciej będzie mogła znaleźć się w powietrzu, co niestety skróci czas całej przygody. Jednakże – coś za coś. Wyciągarka jest w stanie zapewnić nam dodatkowe i bardzo mocne wrażenia, gdyż sam proces wysyłania szybowca w powietrze przypomina nieco jego wystrzelenie z procy. Dzięki temu już w kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund znajdziemy się na odpowiedniej wysokości, co z całą pewnością będzie mogło dostarczyć nam solidnej dawki adrenaliny.

Pamiętajmy o tym, że wybór pomiędzy wyciągarką a samolotem będzie na nas czekał jedynie wtedy, kiedy udostępni go właściciel szybowca lub obiektu, na którym będziemy go używać. W niektórych miejscach lotnisko dysponuje tylko jedną metodą pozwalającą na loty szybowcem.

Lot szybowcem a bezpieczeństwo – czy jest się czego obawiać?

Ze względu na to, jak wiele wrażeń jest w stanie zapewnić lot szybowcem, niektórzy mogą się zacząć zastanawiać nad bezpieczeństwem związanym z tą aktywnością. Czy swobodne szybowanie po niebie nie jest ryzykownym sposobem na spędzanie wolnego czasu?

Musimy pamiętać o tym, że dla organizatora lotu szybowcem nasze bezpieczeństwo i komfort będzie miało kluczowe znaczenie. Przykładowo, jeśli będziemy już posiadali bilet na skorzystanie z szybowca, jednak warunki pogodowe okażą się zbyt ryzykowne, by móc wykonać lot, pilot może podjąć decyzję o przełożeniu godziny czy nawet dnia startu. Nie powinniśmy być w takiej chwili zawiedzeni czy źli – chociaż przełożenie tak wyczekiwanego wydarzenia jak lot szybowcem może nas nieco rozczarować, z całą pewnością będziemy mogli przeżyć naszą przygodę w bezpieczniejszych i bardziej pewnych warunkach.

Weźmy pod uwagę także to, że piloci odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo przechodzą specjalistyczne szkolenie lotnicze i posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i licencje, które umożliwiają im latanie. Absolutnie nie musimy się więc obawiać, że naszym szybowcem będzie sterował ktoś niekompetentny. Podobnie wygląda sytuacja w kwestii sprawności samych maszyn – czuwa nad nimi Urząd Lotnictwa Cywilnego, który regularnie kontroluje ich stan techniczny.

Czy na lot szybowcem należy się specjalnie przygotować?

Lot szybowcem może być dla nas naprawdę niezapomnianym przeżyciem, które jak najszybciej będziemy chcieli powtórzyć. Zanim jednak tak się stanie, musimy się odpowiednio przygotować na nasz pierwszy lot.

Podstawa to odpowiedni ubiór – dostosowany do warunków pogodowych i właściwie komfortowy. Jeśli zjawimy się na lotnisku niewygodnie ubrani, nasza przygoda może zostawić nam nieco mniej miłych wspomnień i warto mieć to na uwadze. Poza ubiorem w zasadzie nie mamy się czym martwić – wszystkie niezbędne instrukcje i resztę wyposażenia zaczniemy tuż przed startem naszego pierwszego lotu szybowcem.