Każdy z pewnością przyzna, że wysokiej jakości sen to podstawa codziennego funkcjonowania. Jeżeli nie uda nam się wyspać, szybko odczujemy tego skutki. Tutaj znaczenie ma nie tylko liczba przespanych godzin, ale także sam komfort spania. Czy łóżko wodne jest lepsze od klasycznego? Czym różnią się oba te warianty? Podpowiadamy!

Jak ważny jest sen?

Każdy, kto miał okazję nie przespać porządnie nawet jednej nocy, doskonale wie, jak duży wpływ ma to na dalszą część dnia. Brak odpowiedniej higieny snu sprawia, że nie czujemy się zbyt dobrze. Często ziewamy, mamy problem z koncentracją, a dodatkowo stajemy się mniej produktywni. Właśnie dlatego tak wiele mówi się o tym, że dobry sen ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Liczba przesypianych godzin powinna być dostosowana do naszego wieku, ale też wykonywanej pracy.  

Dlatego starajmy się, aby każdego dnia przesypiać dokładnie tyle samo godzin. Co więcej, nie pomijajmy też weekendów. Wielogodzinne spotkania ze znajomymi do białego rana także nie są zalecane, ponieważ negatywnie wpływają na higienę snu. Co jeszcze możemy zrobić, aby na co dzień czuć się po prostu wyśmienicie?

O co należy zadbać, jeżeli liczymy na dobry sen?

Aby zapewnić sobie najlepszą jakość snu, musimy zadbać o kilka czynników, które będą miały wpływ na to, jak się wysypiamy. Kluczowa zasada to stworzenie odpowiednich warunków sprzyjających wypoczynkowi. Co to oznacza? Na przykład w miarę możliwości powinniśmy ograniczyć światło, które może nas pobudzać. Stąd też są osoby, które przed snem zakładają na oczy specjalne, zacieniające opaski. Tutaj równie dobrze sprawdzają się też zaciemniające zasłony ograniczające wpadanie światła przez okna i pozwalające na drzemkę w czasie dnia.

Zadbajmy o to, aby pościel była możliwie świeża i pachnąca. Do prania możemy dolać odrobinę olejku lawendowego, który ma zapach sprzyjający rozluźnieniu. Unikajmy sztucznych materiałów, takich jak poliester. Zarówno piżama, jak i poszewki mogą być szyte na przykład z bawełny. Kluczowe będzie też wietrzenie pomieszczenia jeszcze przed snem, także podczas chłodniejszych pór roku. Nieco niższa temperatura ma pozytywny wpływ na szybsze usypianie.  

Jakie łóżko wybrać?

Nie można też zapominać o roli łóżka oraz znajdującego się na nim materaca. To właśnie one mogą mieć bardzo duży wpływ na to, czy rano wstaniemy wypoczęci, czy też może zaczniemy dzień od narzekania. Warto zwrócić uwagę między innymi na rozmiar tego mebla. Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby, to powinno mieć ono przynajmniej 140 cm szerokości, chociaż częściej zalecanym wariantem jest 180 cm lub więcej. Oczywiste jest, że nie każda sypialnia daje nam możliwość postawienia dużego łóżka, ale pamiętajmy, że czasami lepiej zrezygnować z dodatkowej szafki na rzecz dobrej jakości snu. Nie zaleca się również regularnego spania na rozkładanych kanapach, ponieważ ich materace nie zostały stworzone do częstego użytkowania.

Przy zakupie pod uwagę dobrze jest też brać wymagania wszystkich użytkowników. Powierzchnia nie może być ani zbyt miękka, ani zbyt twarda, ponieważ w takim przypadku nie będziemy mogli odpowiednio się wyspać.  

Jeżeli chodzi natomiast o materace, to dostępny wybór wywołuje u niektórych konsumentów mętlik w głowie. Różne materiały, z których są tworzone, mogą wykazywać nieco inne właściwości. Pamiętać należy także, że aby materac służył nam dobrze przez wiele lat, to nie można zapominać o jego poprawnej pielęgnacji. Czy jednak dobrym wyborem będzie na przykład łóżko wodne?

Łóżko wodne – zalety i wady tego rozwiązania

Jeżeli chodzi o łóżko wodne, to wcale nie jest to szczególnie popularny model. Głównie ze względu na jego cenę, ponieważ nie jest ona zbyt przystępna. Wiele osób obawia się również, że łóżko może zostać uszkodzone podczas użytkowania, a w efekcie dojdzie do zalania pomieszczenia. Jest to natomiast mało prawdopodobne, a to głównie dlatego, że producenci tych mebli wykorzystują wysokiej jakości materiały, a dodatkowo zapewniają użytkownikom wieloletnią gwarancję.  

Jak widać, łóżko wodne nie ma zbyt wielu wad. Można natomiast wymienić kilka zalet, które bywają niezwykle zachęcające do zakupu tego mebla. Przede wszystkim podczas leżenia na łóżku wodnym możemy się wyciszyć i zrelaksować. To zaleta delikatnego falowania, które może kojarzy się nam na przykład z wakacjami. Wypełnione wodą wnętrze sprawia, że nie mamy potrzeby częstej zmiany pozycji, ponieważ czujemy, jak łóżko dopasowuje się do naszego ciała.  

Rozważyć można także wariant z hydromasażem, dzięki któremu przed snem zapewnimy sobie dodatkowy sposób na relaks, który przyspieszy proces zasypiania. Kolejnym, równie ważny aspektem jest fakt, że takie łóżko będzie lepszym wyborem zwłaszcza dla alergików, którzy mają problem z materacami zbierającymi duże ilości kurzu. Nie można też zapominać o uldze, jaką odczuje nasz kręgosłup już po pierwszej nocy!