gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
Lustrzanka czy bezlusterkowiec są w stanie wykonać dobre jakościowo zdjęcia, nie oznacza to jednak, że niczym się nie różnią.
backWróć do wszystkich artykułów
Styl życia
 • #apart
 • #lustrzanka
 • #fotografia

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Masz wybór!

Marzysz o prostym i przyjemnym wykonywaniu fenomenalnych zdjęć? Zobacz, co nada się do tego lepiej – lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Czasy w fotografii znacznie się zmieniły – obecnie każdy z nas ma przyzwoity aparat w smartfonie, co z całą pewnością pomaga nam w uwiecznianiu interesujących nas momentów. Jednakże aparaty smartfonowe siłą rzeczy będą gorsze niż urządzenia powstałe specjalnie do wykonywania zdjęć, takie jak aparat fotograficzny typu lustrzanka czy bezlusterkowiec. Który z nich będzie dla nas lepszym wyborem, jeśli poszukujemy profesjonalnego i niezawodnego sprzętu do wykonywania zdjęć? Dzisiaj przyjrzymy się, jakie wady i zalety mają bezlusterkowiec oraz lustrzanka i do jakich zdjęć będą się nadawały.

Aparat fotograficzny – lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Na samym początku warto powiedzieć jedno – zarówno lustrzanka, jak i bezlusterkowiec dobrej jakości są w stanie wykonać świetne zdjęcia, nie oznacza to jednak, że są to dwa identyczne urządzenia. Świat fotografii jest na tyle bogaty i rozbudowany, że trudno będzie zwrócić uwagę na wszystkie aspekty użytkowania aparatu takiego jak lustrzanka czy bezlusterkowiec, jednak już podstawowe informacje powinny znacznie pomóc nam w wyborze. Zastanówmy się więc może na samym początku, czym w ogóle jest lustrzanka i bezlusterkowiec oraz czym różnią się oba te typy aparatów pod względem swojej konstrukcji.

Lustrzanka, jak wskazuje sama jej nazwa, ma wbudowany specjalny system luster. Służą one temu, by światło wpadające do aparatu przez obiektyw zostało skierowane także do wizjera, co ma za zadanie pomóc w wykadrowaniu ujęcia. Bezlusterkowiec nie ma w sobie luster i to jest podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma typami aparatu. Brak systemu opartego o odbijanie światła sprawia, że aparaty bez luster mogą być znacznie mniejsze i lżejsze niż swoje lusterkowe odpowiedniki, jednak elektroniczny wizjer może działać gorzej, gdy zabraknie mu właściwej ilości oświetlenia.

Różne działanie wizjera to oczywiście podstawowa różnica w działaniu obu tych typów aparatów, ale przekłada się ona na cały proces korzystania z urządzenia. Zastanówmy się więc, jakie wady i zalety mają odpowiednio lustrzanka i bezlusterkowiec, a także który z tych aparatów będzie lepszym wyborem dla Ciebie.

Lustrzanka – wady i zalety tego aparatu

Lustrzanka stanowi synonim dobrego aparatu. Wiele osób, które nie mają na co dzień do czynienia z fotografią, czasami używa nazwy lustrzanka do określania każdego profesjonalnie wyglądającego aparatu. Oczywiście zdjęcia wykonane przez aparat lusterkowy są świetnej jakości, ale podobnej mogą być także fotografie, które wykona aparat bez systemu luster.

Jakie są więc zalety lustrzanek względem aparatów bez luster? Przede wszystkim jest to fakt, że są one w stanie dłużej pracować na baterii. Wynika to z bardzo prostego powodu – bezlusterkowiec potrzebuje więcej energii, by zasilić elektroniczny wizjer. Lustrzanka nie musi tego robić, gdyż wizjer jest oświetlany światłem z obiektywu, przekazywanym przez lustra.

Z racji na obecne w swoim wnętrzu lusterka, lustrzanka jest także w stanie zaoferować nam lepszy auto-focus. Dzieje się tak dlatego, że światło z obiektywu kierowane jest także na czujnik auto-focusu, co sprawia, że może on być dokładniejszy i szybszy. Warto wspomnieć także o tym, że ze względu na popularność lustrzanek dobierzemy do nich prawdopodobnie większą liczbę obiektywów. Oczywiście zależy to od marki i modelu sprzętu, jaki wybierzemy, jednak do lustrzanek jest przeważnie większy wybór.

Bezlusterkowiec – jakie ma wady i zalety?

Pierwsza zaleta, jaką oferuje nam bezlusterkowiec względem lustrzanki, jest to, że może być on znacznie lżejszy. Ten z pozoru błahy punkt mocno zyskuje na znaczeniu wtedy, kiedy wybieramy się w miejsce, gdzie będziemy cały czas robić zdjęcia. Mniejsza waga bezlusterkowca sprawi, że będzie to dla nas znacznie bardziej komfortowe, niż miałoby to miejsce w wypadku lustrzanki.

Bezlusterkowiec jest w stanie zaoferować nam wiele systemów, które powinni docenić wszyscy, którzy dopiero zaczynają przygodę z robieniem zdjęć. Elektroniczny auto-focus chociażby nie jest może idealny względem auto-focusu opartego o lustra, jednak może skupiać się na więcej niż jednym punkcie, czego nie potrafi lustrzanka. Podobnie ma się sytuacja, kiedy chodzi o kręcenie filmów. Dla prawdziwych purystów w świecie fotografii do filmowania jest kamera, a nie aparat, i jest w tym stwierdzeniu nieco racji, jednak jeśli zależy nam jednym wielofunkcyjnym urządzeniu, które zarówno wykona zdjęcie dobrej jakości, jak i nakręci ładnie wyglądający film, bezlusterkowiec może okazać się lepszy.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Masz wybór!

Nie można stwierdzić, który z tych dwóch typów aparatów jest jednoznacznie lepszy, gdyż zarówno lustrzanka, jak i bezlusterkowiec są w stanie zaoferować nam sporo funkcji i świetne jakościowo zdjęcia. Nie oznacza to jednak, że są to dwa identyczne urządzenia. Lustrzanka z reguły będzie większa i cięższa, ale też dłużej wytrzyma na baterii i łatwiej można dobrać do niej akcesoria. Bezlusterkowiec natomiast oferuje sporo różnych funkcji i jest kompaktowy, ale jego elektronika może czasami zawodzić.

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór