Fotografia towarzyszy nam praktycznie każdego dnia. Oglądamy zdjęcia w gazetach, ale także w social mediach. Sami staramy się uchwycić kadry podczas ważnych dla nas wydarzeń. Tutaj jednak pojawia się dosyć istotne pytanie – jaki aparat wybrać, jeżeli nie jesteśmy profesjonalistami? Czy lustrzanka to dobry pomysł na początek, czy może jednak postawić na bezlusterkowiec bądź wysokiej jakości obiektyw w smartfonie?

Fotografia – pasja, którą warto rozwijać

Jeżeli chodzi o zainteresowanie fotografią, to nie słabnie ono od wielu lat. Można nawet powiedzieć, że w ostatnim czasie cieszy się szczególną popularnością. Głównie ze względu na dostęp do coraz to lepszych i nowszych sprzętów, przy pomocy których możemy uchwycić moment na naszych własnych zasadach. Doskonałym przykładem będą tutaj aparaty, w jakie wyposażone są aktualnie telefony. Te nierzadko dorównują droższym sprzętom, z których korzystają już profesjonaliści.  

A dlaczego warto zainteresować się bliżej fotografią? Głównym powodem będzie tutaj kreatywny sposób spędzania wolnego czasu. Każde zdjęcie może być wyjątkowe. Liczy się nie tylko technika czy drogi aparat. Ważna jest przede wszystkim wyobraźnia i spojrzenie na świat w nieco inny sposób. Z czasem może się okazać, że fotografia stanie się po prostu naszym sposobem na życie, a to już będzie połączenie pasji i pracy, co często daje znakomite rezultaty!  

Czym robić zdjęcia?

Wielu znanych fotografów twierdzi, że nie jest istotne, jakim sprzętem robimy zdjęcia. Najważniejsze jest to, jakie mamy podejście oraz czy jesteśmy chętni do zgłębiania wiedzy z zakresu fotografii. W dużej mierze jest to prawda, ponieważ dobry fotograf poradzi sobie nawet wtedy, gdy ma do dyspozycji aparat nie najwyższej jakości.

Dlatego, jeżeli jeszcze nie wiesz, czy robienie zdjęć to zajęcie odpowiednie dla Ciebie, koniecznie zacznij od uchwycenia kilku kadrów przy pomocy niezbyt zaawansowanego sprzętu. Może być to na przykład aparat znajdujący się w Twoim telefonie. Nie inwestuj początkowo w profesjonalne lustrzanki i zestaw obiektywów.  

Możesz również spróbować zabawy z polaroidem czy aparatami na klisze, chociaż tutaj sam zakup kliszy jest z roku na rok coraz droższy. Ważne, aby przekonać się, czy rzeczywiście odczuwamy przyjemność z możliwości uwieczniania na dysku bądź papierze wspomnień w formie obrazu.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Osoby zastanawiające się nad zakupem nowego sprzętu często dostają podpowiedzi od bliskich, które związane są właśnie z tym tematem. Wśród propozycji niezwykle często pojawia się lustrzanka, ale też bezlusterkowiec. Który sprzęt będzie lepszym rozwiązaniem zwłaszcza na początek?

Lustrzanka to zdecydowanie najbardziej zaawansowany sprzęt, którym posługuje się wielu profesjonalistów. Oczywiście przeciętny użytkownik również da sobie z nim radę, jednak nie zawsze w pełni wykorzysta jego możliwości. Warto więc podkreślić, jaka jest w tym przypadku przewaga bezlusterkowca.  

Tutejszy wizjer jest elektroniczny, co oznacza, że w rzeczywistym czasie przetwarza cyfrowo obraz. Dzięki temu możemy podejrzeć, jak będzie prezentowało się nasze zdjęcie. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale nie jedyne. Bezlusterkowiec jest też doskonałym wyborem, jeżeli szukamy idealnego, niewielkiego aparatu odpowiedniego na podróż. Nie jest jednak tak zaawansowany, jak sama lustrzanka, co może być sporą wadą.  

Trzy rzeczy, o których warto pamiętać, gdy kupujesz nowy aparat

Jeżeli planujesz kupić nowy aparat, koniecznie musisz pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym prawdopodobnie znajdziesz swój wymarzony sprzęt. Na pewno nie do końca działa tutaj zasada, że najdroższy aparat będzie tym najlepszym. Łatwo można zauważyć, że każdy fotograf, zarówno amator, jak i profesjonalista, posiada swoje ulubione modele i pasujące do nich obiektywy. Czasami wybory te ograniczają się na przykład tylko do jednej marki bądź rodzaju aparatu (na przykład bezlusterkowca).

Sam sprzęt należy dobrać do naszych preferencji względem wykonywanych zdjęć. Możemy postawić na przykład na aparaty z obiektywami typowo portretowymi, jak i tymi, które będą odpowiednie przy reportażu. Są też osoby, które wolą zdjęcia makro, dlatego też będą inwestować właśnie w takie szkła.  

Co jest natomiast szczególnie ważne, jeżeli chcemy zostać profesjonalistami w tej dziedzinie, musimy spodziewać się niemałych wydatków. Będą one związane przede wszystkim z zakupem sprzętów, obiektywów, ale też innych dodatków. Na przykład przy zdjęciach studyjnych wykorzystuje się także profesjonalne lampy, blendy czy statywy na rozwijane tła. Warto też pamiętać o tym, że zdjęcia wysokiej jakości zajmują na dysku niemało miejsca, stąd też zaleca się zakup przenośnych dysków zewnętrznych o dużej pojemności. To kolejny wydatek, który będziemy ponosić regularnie, jeżeli chcemy archiwizować wykonane wcześniej zdjęcia. Tyczy się to również drukowania fotografii zarówno w domu, jak i w profesjonalnych studiach.