Malowanie wałkiem oraz malowanie natryskowe to sposoby malowania ścian. Jednakże który z nich warto wybrać? Jeżeli pomieszczenie jest małe i łatwo dostępne, warto zdecydować się na tradycyjne malowanie wałkiem, jednakże malowanie natryskowe jest bardziej efektywne, jeżeli mamy zaplanowanie malowanie ścian o dużej powierzchni.  

Malowanie wałkiem  

Malowanie wałkiem zapewnia równomierne i gładkie wykończenie. Wałkiem można malować ściany, sufity, meble i inne płaskie powierzchnie. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj wałka i farby, a także wiedzieć, jak je prawidłowo łączyć. Wałki dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, które można wybrać w zależności od potrzeb.  

Jeżeli chcesz uzyskać gładką powierzchnię, ważne jest, abyś zaczął malować od narożnika i innych trudno dostępnych miejsc, a później malował od góry do dołu ściany. Wałek należy namoczyć w farbie i następnie równomiernie rozprowadzić ją na powierzchni. Po nałożeniu farby warto ją wyrównać, aby uzyskać jednolity wygląd. Poszczególne pasy farby należy łączyć „mokro na mokro” i nie powinno się przerywać malowania raz rozpoczętej powierzchni. Podczas łączenia pasów pomocnym narzędziem może być pędzel. Po wyschnięciu całość pomalowanej ściany można przetrzeć miękką ściereczką, aby pozbyć się ewentualnych smug.  

Malowanie ścian wałkiem nie wymaga specjalnego przeszkolenia i umiejętności, ale warto przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy malować miejsca trudno dostępne i krawędzie czy narożniki. Podczas tego przydatny będzie wąski i mały wałek. Z kolei przy dużych powierzchniach warto sięgnąć po większe wałki – przynajmniej 18-25 cm.  

Zalety i wady malowania wałkiem

Malowanie wałkiem posiada wiele zalet, wśród których można wymienić takie cechy jak:

• Szybkość i wygoda – malowanie wałkiem jest szybkie i wygodne, wymaga tylko odpowiedniego przygotowania powierzchni.

• Oszczędność czasu i energii – malowanie wałkiem jest proste, nie zajmuje także wiele czasu.

• Oszczędność farby – malowanie wałkiem pozwala oszczędzić farbę, ponieważ precyzyjniejsze malowanie ścian pozwala uniknąć jej nadmiernego zużycia.

• Niski koszt narzędzi – wałek jest stosunkowo tani i nie wymaga wielu akcesoriów.

• Malowanie za pomocą wałka nie wymaga wprawy.

• Równomierne pokrycie gładkich powierzchni.

• Dobra wydajność, szczególnie na małych powierzchniach.

Niestety przy malowaniu wałkiem często występują smugi lub nierówności, które mogą tworzyć nieestetyczny wygląd powierzchni. Występuje to szczególnie w przypadku, gdy rozpoczynamy malowanie ścian wcześniej używanym wałkiem, który nie został prawidłowo oczyszczony. Ponadto malowanie wałkiem wymaga wielu powtórzeń, aby uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię. Wśród wad malowania wałkiem można także wymienić utrudnione malowanie chropowatych powierzchni, trudne kontrolowanie grubości warstw farby, a do tego konieczność malowania całej powierzchni w razie konieczności poprawek.  

Malowanie natryskowe  

Malowanie natryskowe to technika, która polega na nakładaniu farby na powierzchnię za pomocą pistoletu do malowania. Opiera się ona na zastosowaniu pistoletu do malowania do nanoszenia wzorów i grafik na ściany. Malowanie natryskowe polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem na przygotowaną powierzchnię. Strumień farby jest przy tym rozproszony i ma ona postać drobnych kropelek (aerozol).

Do tego typu malowania potrzebny jest pistolet natryskowy, w którym substancja do malowania (farba, bejca, lakier) rozbijana jest na drobne kropelki pod wpływem sprężonego powietrza. Farba wydostaje się dyszą przez niewielkie otwory, umieszczone na środku (strumień okrągły) lub po bokach (strumień płaski).

Malowanie natryskowe jest szczególnie przydatne w przypadku wzorów, które są trudne do ręcznego rysowania lub malowania. Technika ta jest szeroko stosowana w wielu dziedzinach, w tym w projektowaniu wnętrz i dekoracji.  

Malowanie natryskowe ścian to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują sposobu na uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu ścian w swoim domu lub biurze. Malowanie natryskowe posiada wiele zalet, w tym:

• Szybkość i łatwość aplikacji – proces malowania natryskowego jest bardzo szybki i łatwy.

• Niezwykły efekt – natryskowe malowanie ścian może wygenerować wiele różnych wzorów, które są trwałe, a jednocześnie niezwykle dekoracyjne.

• Łatwa aplikacja – proces malowania natryskowego jest łatwy w aplikacji.

• Łatwe czyszczenie – ściany można łatwo wyczyścić za pomocą suchych ściereczek, co znacząco ułatwia ich utrzymanie w czystości.

• Trwałość – natryskowe malowanie ścian jest bardzo trwałe, a także odporne na zarysowania.

Pomimo wielu zalet, jakie posiada malowanie natryskowe, malowanie z użyciem pistoletu do malowania jest bardzo drogie. Może to być trudne do zaakceptowania dla osób, dla których cena stanowi główną wadę, ponieważ szukają one tańszych alternatyw.  

Dodatkowo malowanie natryskowe wymaga wysokiej precyzji i odpowiedniego sprzętu, co oznacza, że nie wszyscy są w stanie je wykonać. Aby używać pistoletu do malowania konieczne jest odpowiednie przeszkolenie. Malowanie natryskowe wymaga również wyższych wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Należy zadbać o odpowiednie wentylację i odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć narażenia na szkodliwe substancje chemiczne.