gift

Kliknij i odbierz niespodziankę na

maszwybór
backWróć do wszystkich artykułów
zalety i wady mieszkania w centrum i na przedmieściach
backWróć do wszystkich artykułów
Styl życia
 • #mieszkanie
 • #przedmieścia
 • #miasto

Mieszkanie bliżej centrum czy na przedmieściach? Masz wybór!

Chcesz mieszkać blisko centrum miasta? A może kusi Cię perspektywa posiadania domu na przedmieściach? Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań!

Znalezienie idealnych czterech kątów to marzenie wielu z nas. Jednocześnie realizacja tego planu nie jest czymś, co dla każdego będzie oznaczało dokładnie to samo – są osoby, które lepiej czują się w przytulnym, małym lokum, natomiast dla niektórych wybudowanie dużego domu i posiadanie ogródka to priorytet. W tym artykule spróbujemy przybliżyć zalety zarówno mieszkania blisko centrum miasta, jak i na przedmieściach. Sprawdź, który wariant będzie dla Ciebie lepszy!

Posiadanie własnych czterech kątów

Zakup mieszkania bądź domu to inwestycja na całe życie. Posiadanie nieruchomości sprawia również, że mamy stabilniejszą sytuację finansową i dodatkowe zabezpieczenie. Nie da się jednak ukryć, że jest to ogromny wydatek, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Jednym z rozwiązań jest wzięcie kredytu na takich zasadach, które nie wpłyną zbyt obciążająco na nasze codzienne życie. Drugą opcją jest wynajmowanie lokalu, chociaż w tym przypadku jest to raczej rozwiązanie krótkoterminowe, ponieważ inwestowane w mieszkanie czy dom pieniądze mogłyby posłużyć do spłaty zobowiązania względem banku.

Sytuacje są jednak różne, ale jedno jest pewne – potrzebujemy znaleźć swoje wymarzone cztery kąty. Na początku warto zastanowić się, jaka nieruchomość będzie dla nas najlepsza. Ważny jest nie tylko metraż, ale przede wszystkim lokalizacja. Na jej wybór wpływ powinno mieć kilka czynników – posiadanie własnego środka transportu, wykonywana praca oraz zlokalizowane w pobliżu obiekty, na których obecności nam zależy. Czy lepsze będzie więc mieszkanie w centrum miasta (lub blisko niego), czy może przedmieścia?

Mieszkanie w centrum lub w bliskim sąsiedztwie

Mieszkanie w dużym mieście lub takim średniej wielkości daje wielu osobom doskonałe perspektywy. Pamiętajmy jednak, że lokalizacja lokalizacji nierówna, dlatego inaczej będzie wyglądało mieszkanie w stolicy, a inaczej w jednym z większym miast danego województwa. Przy zakupie sprzedający bardzo często zaznacza, w jakiej odległości znajduje się centrum. To informacja, która dla wielu z nas jest szczególnie istotna, a już zwłaszcza jeżeli nie posiadamy własnego samochodu. Co więc powinno zachęcić nas do mieszkania blisko centrum miasta, a co jest szczególnie zniechęcające?

Zalety i wady mieszkania w mieście

Bez wątpienia mieszkanie w centrum miasta lub w niedalekiej odległości to możliwość korzystania z dobrze zaplanowanej komunikacji miejskiej. Zdarza się, że tuż po nosem mamy niejeden przystanek, z którego jesteśmy w stanie dostać się do praktycznie do każdej dzielnicy. Ilość dostępnych połączeń oraz liczba autobusów sprawia, że środki komunikacji podjeżdżają nawet co kilka minut. Bardzo często najważniejsze obiekty znajdują się tak blisko, że możemy przespacerować się do obranego celu podróży i nie tracić cennego czasu.

Ale mieszkanie w centrum ma też swoje wady. Jedną z nich są korki, które utrudniają poruszanie się po mieście własnym środkiem transportu. Drugą wadą jest bez wątpienia wyższa cena mieszkań, ponieważ każdy dodatkowy metr w nieruchomości to konieczność zaciągnięcia niemałej pożyczki. Ponadto w centrum większego lub mniejszego miasta pojawia się też problem z wyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza, co dla wielu osób może okazać się bardzo istotną kwestią pod względem samopoczucia.

Mieszkanie na przedmieściach

Coraz popularniejsze staje się natomiast mieszkanie na przedmieściach. Mówi się, że to tutaj możemy oczekiwać odrobiny ciszy i spokoju, a jednocześnie nie rezygnować z wielu aktywności związanych z życiem w mieście. Warto zauważyć, że chociaż w mieście kupujemy głównie mieszkania w bloku czy apartamenty, to na przedmieściach są to głównie większe lub mniejsze domki. Zdecydowanie rzadziej spotkamy budynki przypominające klasyczne bloki czy apartamentowce. Co może nas przekonać do mieszkania z dala od miastowego zgiełku?

Zalety i wady mieszkania na przedmieściach

W dzisiejszych czasach przedmieścia są coraz lepiej skomunikowane, a to oznacza, że jesteśmy w stanie dostać się do centrum nawet wtedy, gdy nie posiadamy własnego samochodu. Istnieje też szansa, że na posesji znajdzie się też kawałek zieleni, który pozwoli nam na miłe spędzanie wolnego czasu zwłaszcza wiosną czy latem. Powietrze jest czystsze i łatwiej o wybranie miejsca na spacery z dziećmi czy zwierzętami w przyjemnym otoczeniu natury.

Ale życie na przedmieściach nie zawsze jest sielankowe. Wspomniana wcześniej komunikacja, która dowiezie nas do miasta, nie zawsze wygląda idealnie. Mowa tutaj głównie o rzadziej przyjeżdżających autobusach oraz dłuższym czasie jazdy. Czasami musimy poświęcić nawet godzinę, aby dojechać do samego centrum. Utrzymanie domu i posesji też nie należy do najprostszych czynności. Przykładem może być ogrzewanie, które w dużej mierze pozostaje na naszej głowie. Gdy mieszkamy w bloku w mieście, to korzystamy z centralnego ogrzewania. Płacimy co prawda niemały czynsz, ale mamy pewność, że to administracja spółdzielni zajmie się remontem dachu bądź odmalowaniem klatki. Gdy mamy swój dom, to prace o zbliżonej formie wykonujemy sami lub opłacamy fachowców.

Na przedmieściach trudniej też o szkołę, która będzie usytuowana niedaleko miejsca naszego zamieszkania. Codzienne odwożenie dzieci na lekcje bywa dla wielu rodziców frustrujące i wymaga znacznie lepszej organizacji czasu oraz większych nakładów finansowych. 

backWróć do wszystkich artykułów

Zobacz podobne wpisy

 • droga do celu
  Podróże

  Droga do celu

  czytaj teraz

  Podejmowanie decyzji często ilustruje się skrzyżowaniem. Wyobrażamy sobie zwykle, że jedna z dróg zaprowadzi nas bezpośrednio do miejsca, do którego p...

 • Styl życia

  Idealny środek komunikacji

  czytaj teraz

  Jak dojeżdżać do pracy bez stresu? Jak uniknąć stania w korkach? Jak wprawić się w dobry nastrój przed pracą? Czy samochód na minuty się opłaca?

 • Podróże

  Wczasy wczasom nierówne

  czytaj teraz

  Pomysły na niezapomniane wakacje. Przegląd najczęściej wybieranych opcji na wczasy: all inclusive, wycieczka objazdowa, rejs, kamper, a może wyprawa k...

Odwiedź MaszWybór

I otwórz się na nowe doświadczenia
sprawdź
 • masz wybór

  Alternatywne opcje

 • Alternatywne opcje

  Niespodzianka za pełną rejestrację

 • Baza wiedzy Masz Wybór

  Baza wiedzy Masz Wybór