Motocykle i skutery posiadają cechy wspólne, jednak bardzo się różnią. Warto przeanalizować to, co je najbardziej łączy, a także ich różnice, aby móc podjąć właściwy wybór. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzują się motocykle i skutery.  

Motocykl  

Motocykl  to pojazd mechaniczny, który zawiera dwa koła, silnik spalinowy oraz kierownicę. Motocykle mogą być używane do celów rekreacyjnych, turystycznych lub do celów transportowych. Według ,,Prawa o ruchu drogowym” motocykle to pojazdy samochodowe zaopatrzone w silniki spalinowe, dwukołowe lub z bocznym wózkiem – wielośladowe. Określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Motocykle są między sobą bardzo zróżnicowane, mamy do wyboru między innymi choppery, ścigacze czy motocykle turystyczne, co pozwala na dobranie odpowiedniego pojazdu do naszych potrzeb oraz stylu jazdy.  

Motocykle dysponują znacznie stabilniejszym zawieszeniem, a także wytrzymalszą ramą. Wraz z większymi kołami dają one gwarancję lepszego, pewniejszego prowadzenia. Ponadto pozycja na motocyklu znacznie bardziej wiąże kierowcę z maszyną, ponieważ podnóżki dają solidne oparcie stopom, a dodatkowo nogami można objąć zbiornik paliwa.  

Wiele osób decyduje się na motocykle jako środek transportu, ponieważ są one bardzo wygodne, a także zapewniają szybką i zwrotną jazdę. Motocykle są także znacznie mniej skomplikowane niż samochody, a do tego lżejsze, co oznacza, że mogą być łatwiejsze w użytkowaniu oraz w naprawie. Na motocyklu można jeździć znacznie szybciej niż na skuterze, co wiąże się z większą mocą jego silnika. Jednakże, aby prowadzić motocykl, konieczne jest posiadanie prawa jazdy.  

Skuter

Skuter jest to mały pojazd mechaniczny, często używany do przemieszczania się po drogach publicznych. Skutery są zazwyczaj zasilane benzyną lub elektrycznie, najczęściej mają dwa lub trzy koła. Stanowią rodzaj motoroweru lub motocykla, który prowadzi się bez obejmowanie go nogami, silnik i zbiornik paliwa najczęściej umieszczone są pod siedziskiem.  

Skutery posiadają stałe osłony nóg, obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie, a zamiast podnóżków podesty oferujące oparcie całej stopie. W większości nowoczesnych konstrukcji stosowana jest bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów, która pozwala na sprawne ruszanie i wygodną jazdę.
Przekładnia bezstopniowa wykorzystywana w skuterach zapewnia płynność jazdy oraz dobrą dynamikę podczas ruszania, ale jej działanie wiąże się ze stratami podczas przekazywania napędu. Owiewki skutera lepiej chronią kierowcę przed czynnikami atmosferycznymi.
Skutery najczęściej używane są w miastach, zwłaszcza w krajach azjatyckich, jako alternatywa dla samochodów, która zajmuje znacznie mniej miejsca na drogach. Dzięki niewielkim rozmiarom skutery łatwo także zaparkować w centrum miasta. Dodatkowo od osób prowadzących skutery nie wymaga się prawa jazdy. 

Poza tym jest jeszcze jedna ważna kwestia: każdy turysta, który pojawi się w Tajlandii, Indonezji, Chinach czy Indiach, szybko doceni możliwość stosunkowo łatwego poruszania się po obcych drogach, a jeszcze bardziej doceni możliwość trzymania w lewej dłoni telefonu z włączoną nawigacją GPS – przecież jedziesz wynajętym sprzętem, który nie musi mieć specjalnego uchwytu.
Silniki skuterów nie spalają niewiele paliwa, dzięki czemu ich koszty utrzymania są stosunkowo niskie. Wadą skuterów może być jednak to, że nie osiągają dużych prędkości, dlatego też nie nadają się na zbyt długie trasy.  

Podobieństwa i różnice między motocyklami i skuterami  

Zarówno motocykle, jak i skutery posiadają silnik oraz są jednośladami. Dodatkowo oba te pojazdy są bardzo praktyczne w poruszaniu się po miastach. Dużo łatwiej znaleźć miejsce parkingowe dla skutera lub motocykla niż samochodu. Dzięki motocyklom i skuterom znacznie łatwiej ominąć korki i przedostać się przez zatłoczone drogi miast w godzinach szczytu. Oba te pojazdy łączy także kilka wad, takich jak np. brak osłony od deszczu, wiatru czy śniegu.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę finanse, skuter zdecydowanie jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym. Jest tańszy zarówno w momencie  kupna, jak i w eksploatacji. Skuter spala mniej paliwa, jest urządzeniem prostszym pod względem konstrukcji. Motocykl sprawdza się świetnie natomiast podczas długich tras, możemy dzięki niemu przemieszczać się na znacznie dłuższych dystansach.

Wybór pomiędzy motocyklem a skuterem jest przede wszystkim zależny od tego, w jakich warunkach chcemy z niego korzystać. Jeśli potrzebujemy pojazdu do szybkiego i bezpiecznego poruszania się po mieście, to najlepszym wyborem jest skuter. Jeśli natomiast marzą nam się dłuższe podróże, a przy tym nie obawiamy się dużych prędkości, to bezsprzecznie wygrywają motocykle.
W obu wypadkach musimy liczyć się z niedogodnościami związanymi z brakiem zewnętrznej ochrony w postaci dachu oraz ścian, które mogłyby ochronić nas przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Ponadto śliska nawierzchnia po deszczu stanowi spore zagrożenie dla kierowców motocykli oraz skuterów, gdyż znacznie zwiększa ryzyko poślizgu.