Planując zimowy wyjazd, będziemy musieli dokonać wielu wyborów. Jednym z najważniejszych będzie ten dotyczący naszej aktywności podczas wypadu – czy lepiej zabrać ze sobą narty, czy może snowboard? Zarówno jedna, jak i druga opcja potrafi dostarczyć sporą dawkę rozrywki i dzisiaj wspólnie się zastanowimy, czy osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z takimi rzeczami, powinna postawić na snowboard, czy może narty. Zapraszamy do czytania!

Narty czy snowboard – na czym najłatwiej nauczyć się jeździć?

Kiedy wybieramy się na zimowy wyjazd i nie mieliśmy wcześniej do czynienia z zimowymi aktywnościami, takimi jak jazda na snowboardzie czy na nartach, naszym pierwszym pytaniem może to być to, na którym z tych sprzętów łatwiej będzie nam nauczyć się jeździć. To oczywiście dobry tok myślenia, jednak musimy być przygotowani na to, że niezależnie od podjętej decyzji, na początku naszej przygody z nartami lub snowboardem i tak czekają na nas upadki. Zanim nauczymy się, jak opanować sprzęt trzymany pod stopami, z całą pewnością nieraz stracimy równowagę czy nie zdążymy zahamować. To zupełnie naturalna kolej rzeczy przy nauce jazdy i nie powinniśmy się tym przejmować.

Czy w takim wypadku da się stwierdzić, co będzie łatwiejsze dla początkującego – narty czy snowboard? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć trudna, gdyż wiele zależy tutaj od naszych indywidualnych preferencji. Do zapanowania nad nartami będziemy potrzebowali lepszej koordynacji, gdyż jednocześnie będziemy musieli manewrować kijkami i samymi nartami. Nie oznacza to jednak, że snowboard jest prostszy pod tym względem. Jadąc na nim, nie będziemy musieli pilnować synchronizacji pracy wszystkich naszych kończyn, ale żeby utrzymać się na desce, będzie nam potrzebne spore poczucie równowagi. Dodatkowo dla niektórych może być problemem fakt, że nasze stopy są przymocowane do snowboardu, przez co nie będziemy mogli ich użyć do podparcia w trudnym momencie.

Pomimo różnych indywidualnych cech jazdy na snowboardzie i na nartach, większość instruktorów jest zdania, że jazda na nartach jest bardziej wymagająca. Oczywiście, tak jak zdążyliśmy już wspomnieć, jest to mocno indywidualna kwestia, jednak po kilku dniach nauki opanowywania deski będziemy mogli wykonać nawet nasze pierwsze sztuczki, czego trudno byłoby doświadczyć, wybierając narty.

Snowboard i narty – na czym możemy pojechać szybciej?

Kiedy opanujemy już podstawy jazdy na naszym nowym, zimowym środku transportu, na pewno będziemy chcieli przetestować swoje umiejętności podczas nieco szybszej jazdy. Która z tych opcji lepiej się do tego nadaje – narty czy snowboard?

W tym wypadku przewagę mają narty – rekordy prędkości uzyskane za ich pomocą są znacznie wyższe, niż ma to miejsce w przypadku rekordów ustanowionych na snowboardzie. Pamiętajmy jednak o tym, że tego typu rankingi dotyczą profesjonalistów, którzy mają za sobą długie lata treningów. W przypadku amatora zimowych wypraw i aktywności różnica prędkości pomiędzy nartami a snowboardem będzie raczej niezauważalna. Warto tutaj dodać, że rozwijana prędkość to nie wszystko. Jazda na snowboardzie skupia się bardziej na pokonywaniu uskoków i ramp, natomiast szybkie zjazdy są bardziej w domenie narciarzy.

Co będzie nam potrzebne przy wypadzie na narty lub snowboard?

Jeśli ktoś dalej nie jest przekonany, czy lepszą dla niego opcją będą narty, czy snowboard, możemy przyjrzeć się wyposażeniu niezbędnemu do uprawiania obu tych aktywności.  

Pomimo widocznych różnic pomiędzy tymi obiema dyscyplinami, nasze wyposażenie będzie dosyć podobne, niezależnie od tego, czy wybierzemy się na narty, czy na snowboard. Podstawową różnicą będzie oczywiście używany sprzęt i akcesoria – narciarze będą potrzebowali nart, kijków i butów narciarskich, natomiast snowboardziści deski, wiązań i butów snowboardowych. Na tym jednak rozbieżności się kończą – zarówno na nartach, jak i snowboardzie przydadzą się takie rzeczy jak kask, odzież termiczna, grube skarpety czy rękawiczki ochronne. W związku z tym nie musimy się martwić, że koszty lub ilość wyposażenia przeważy nad naszym wyborem – do obu aktywności będziemy potrzebowali zbliżonych przedmiotów, których ceny także będą porównywalne.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że cały sprzęt narciarski i snowboardowy może zostać wypożyczony. To bardzo często spotykana praktyka, która pozwala nie wozić ze sobą wszystkich swoich akcesoriów. Jeśli postawimy na wypożyczenie ekwipunku podczas naszego pierwszego wypadu na narty lub snowboard, będziemy mogli sami przetestować, która opcja będzie dla nas ciekawsza w praktyce. Wiąże się to z pewnymi kosztami, jednak jeśli jeszcze nie mamy pewności, która z tych dwóch dyscyplin lepiej przypadnie nam do gustu, to i tak poniesione przez nas wydatki będą mniejsze niż w przypadku nietrafionej decyzji.

Niezależnie od tego, czy ostatecznie wybierzemy narty, czy snowboard, obie te opcje będą w stanie dostarczyć nam masę emocji i skutecznie podnieść poziom adrenaliny. Zimowej jazdy powinien koniecznie spróbować każdy amator silnych wrażeń!