Muzyka jest wszechobecna w naszym życiu, towarzyszy nam od momentu, gdy wstajemy rano, włączając energiczną piosenkę, aby się obudzić. Wieczorem najczęściej słuchamy ulubionej muzyki, aby się wyciszyć, zrelaksować. Podcasty z kolei mogą dostarczyć nam wiele informacji o świecie, w jakim żyjemy, a także rozwijać nasze zainteresowania. Muzykę i podcasty łączy sposób, w jaki je przyswajamy: za pomocą słuchu, jednakże dzieli znacznie więcej rzeczy. Warto opisać zalety muzyki oraz podcastów, aby zdecydować, na co chcemy poświęcić swój wolny czas.  

Zalety słuchania muzyki  

Badania jednoznacznie pokazują, że słuchanie muzyki może poprawić nasze samopoczucie psychiczne, a także zmniejszyć stres. Przyjemność płynąca ze słuchania muzyki wykracza daleko poza daną chwilę, ponieważ bezpośrednio wpływa na poziom naszych hormonów, a do tego funkcje poznawcze. Badania sugerują, że trening muzyczny może podnieść IQ. Osoby wyłącznie słuchające muzyki mogą również mieć z tego powodu wiele korzyści.

• Muzyka może zwiększyć twórcze myślenie i koncentrację, a także wydajność i produktywność.

• Muzyka może poprawić samopoczucie, ponieważ słuchanie ulubionej muzyki może wywołać pozytywne emocje.

• Muzyka może pozytywnie wpłynąć na jakość naszego snu, a przy tym pomóc w zasypianiu.

• Muzyka może zwiększyć zdolność do pamiętania oraz zapamiętywania.

• Muzyka może przyczynić się do walki z depresją.

• Muzyka pomaga jeść mniej, a także znacznie bardziej cieszyć się posiłkami.

• Muzyka poprawia nastrój podczas jazdy, co może przyczynić się do bezpieczniejszych zachowań kierowcy podczas prowadzenia samochodu.

Z czego wynikają korzyści ze słuchania muzyki?

To, jakie korzyści pragniemy uzyskać ze słuchania muzyki, bezpośrednio związane jest z tym, jakiej muzyki słuchamy. Wybierając energiczną, głośną muzykę, możemy spodziewać się pobudzenia, natomiast wybierając spokojną, klasyczną – wyciszenia, ułatwionego zasypiania lub zwiększenia skupienia.  

Słuchanie muzyki może także rozwijać wyobraźnię, ponieważ pobudza ona prawą półkulę mózgową, która odpowiedzialna jest za twórcze myślenie. Ogromnym atutem muzyki w porównaniu do bardziej angażujących mediów takich jak podcasty czy wideo jest to, że można jej słuchać w tle, robiąc ważne, wymagające skupienia rzeczy, a także np. czytając książki.  

Zalety słuchania podcastów  

Podcasty to audycje, których możesz słuchać online w dowolnym miejscu oraz czasie. Tematy podcastów są różnorodne, jednak łączy je jedno: ogromna dawka wiedzy, którą podcasterzy często dzielą się ze słuchającymi. Podcastów można słuchać na laptopie, smartfonie lub pobrać je w postaci pliku mp3, aby móc odtworzyć w miejscu, gdzie nie ma się dostępu do Internetu.  

Zalety słuchania podcastów to przede wszystkim możliwość zdobycia darmowej wiedzy na interesujące słuchacza tematy, możliwość słuchania podcastu w dowolnym momencie i miejscu, np. podczas wykonywania czynności domowych, takich jak sprzątanie, gotowanie czy prasowanie. Dodatkowo, wybierając podcasty obcojęzyczne, można przy okazji szlifować znajomość wybranego języka obcego.  

Słuchając podcastów, można także poznać, co jego autor myśli o świecie, ponieważ podcasty mogą być twórcze, czyli tworzone przez autora, który pragnie podzielić się ze swoimi słuchaczami przemyśleniami na dowolny temat, od relacji damsko-męskich, przez popkulturę, politykę, nowe technologie i inne ważne dla niego dziedziny życia.  

Istnieje wiele rodzajów podcastów, dlatego każdy odbiorca może wybrać spośród nich to co dla niego jest najbardziej interesujące. Popularność podcastów wzrasta także z tego powodu, że są one całkowicie darmowe i dostępne na wielu platformach online.

Podcasty dla niektórych osób mogą być nawet lepsze od muzyki, ponieważ dostarczają słuchaczom szerszego wachlarza treści. Podcasty mogą być wykorzystywane do dzielenia się wiedzą, edukacji, informacji, komentowania bieżących wydarzeń, a nawet komedii i rozrywki. Muzyka jest bardziej osobista i może odzwierciedlać indywidualne nastroje, ale podcasty równie wiele możliwości w zaspokajaniu indywidualnych potrzeb.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje podcastów?  

Podcasty mogą posiadać różną formę, począwszy od bloga, po amatorską lub profesjonalną audycję radiową, a nawet kilkuodcinkową historię czytaną przez lektora. Obecnie największe zainteresowanie budzą podcasty pogadankowe, rozrywkowe, naukowe, lifestylowe, biznesowe, a także poświęcone nowym technologiom. Słuchaczom podcastów zależy często na rozwoju, więc wybierają audycje o charakterze edukacyjnym, mogącym wzbogacić ich wiedzę.  

Często o czym, czy zostaniemy słuchaczem danego podcastu, nie decyduje temat, a jego forma prowadzenia i charyzma osoby, która go prowadzi. Wśród formatów, które można wyróżnić na każdej platformie z podcastami, znajdują się:

• wywiady;

• monologi;

• konwersacje prowadzących;

• dyskusje panelowe;

• narracje non-fiction;

• podcasty aktorskie.

Każdy z tych formatów posiada własną specyfikę, która może nam odpowiadać bardziej lub mniej. Mamy jednak wybór, o czym i w jakim formacie chcemy słuchać.