Słodkości czy soczyste owoce? Co może bardziej osłodzić życie i dodać energii? Wielu z nas w pierwszym odruchu wskazałoby na owoce, jednakże czy to oznacza, że słodycze posiadają wyłącznie wady? Tego i wielu innych rzeczy na temat słodkich przekąsek dowiesz się z tego artykułu.  

Co to są słodycze?  

Słodycze są to produkty spożywcze zawierające cukier lub inny słodzik, które są wykorzystywane jako przekąski lub desery. Słodycze są często spożywane przez ludzi na całym świecie, co widoczne jest w regionalnych odmianach słodyczy, z których znane są różne części kuli ziemskiej. Sama tylko lista popularnych rodzajów czekolad z różnych krajów świata ma setki pozycji od klasycznej brytyjskiej Cadbury po czeską czekoladę Studentska z suszonymi owocami. Słodycze są łatwo dostępne i mają szeroką gamę smaków, co pozwala na wybór odpowiedniego produktu dla każdego zgodnie z jego upodobaniami.  

Słodycze to uniwersalny prezent lub drobny upominek, ponieważ każdy od czasu do czasu ma ochotę na zjedzenie jakościowo dobrych słodyczy. Słodycze stanowią także nieodłączny element spotkań towarzyskich. Słodkie przekąski to doskonałe uatrakcyjnienie każdej imprezy w gronie rodziny czy znajomych. Idealnym wyborem w takim przypadku są kruche ciasteczka czy wafelki, które sprawdzają się do kawy lub herbaty.  

Niewątpliwie słodycze są smaczne, ale dzięki przyjemności, jaką dostarczają, mogą one poprawić nastrój, szczególnie w trudnych chwilach. Słodycze podnoszą poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, co przyczynia się do tego, że nasz nastrój się poprawia. Serotonina to substancja chemiczna odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności.  

Ponadto słodycze są często przystępne cenowo, a mogą dostarczyć one energii w ciągu dnia, którą daje przede wszystkim obecny w nich cukier. Słodycze mogą być zabrane wszędzie, gdzie ich potrzebujemy, ponieważ są łatwe do transportowania. Przekąska ta pomaga zregenerować siły i odprężyć się po treningu, co ma duże znaczenie w przypadku osób posiadających aktywny tryb życia, a także wszystkich ludzi, którzy pracują fizycznie.

Rodzaje słodyczy  

Słodycze są to trwałe wyroby cukiernicze, które charakteryzują się głównie słodkim smakiem. Są to zwykle produkty o stałej konsystencji, które produkowane są z cukru lub słodzików z dodatkiem mleka, wody, kakao, wiórków kokosowych i bakalii. Słodycze formowane są w różne kształty i mają zróżnicowaną konsystencję. Słodycze mogą mieć różne formy, w tym cukierki, czekolady, ciastka, wafelki, lody, ciastka, batony, krówki, karmelki, makaroniki, lizaki, babeczki i wiele innych.  

Cukierki to małe, bardzo słodkie produkty, które wytwarzane są w procesie rozpuszczania dużych ilości cukru w gorącej wodzie lub w mleku. Przekąski te są bardzo trwałe i najczęściej niedrogie, można wśród nich wyróżnić owocowe karmelki, landrynki, miętusy i lizaki. W Polsce najbardziej tradycyjne cukierki to kukułki, krówki, raczki oraz irysy.  

Czekolady to najczęściej klasyczne 100-gramowe tabliczki, ale także różne czekolady smakowe, czekoladowe figurki oraz praliny. W zależności od zawartości kakao w suchej masie te słodycze określane są jako mleczne lub deserowe.  

Natomiast ciastka to jednoporcjowe wypieki cukiernicze o zróżnicowanych kształtach i smakach. W zależności od ich składników mogą być przeznaczone do spożycia w ciągu kilkunastu dni lub kilku miesięcy. Najpopularniejsze ciastka to herbatniki, markizy, delicje, biszkopty, kokosanki i pierniczki.  

Wafelki często są podobne do ciastek, jednakże posiadają one charakterystyczną wzorowaną strukturę. Najczęściej przekładane są różnymi kremami, a dodatkowo maczane są w czekoladzie.  

Podobne do wafelków są batony, czyli niewielkie podłużne słodycze przeznaczone do łatwego trzymania w dłoni, które najczęściej otoczone są czekoladą i zawierają różne nadzienie. Batony można stworzyć np. ze spojonych płatków zbożowych.  

Wśród słodyczy wyróżnia się także galaretki i żelki, czyli słodycze na bazie żelatyny lub pektyn, które odznaczają się sprężystą konsystencją. Wyróżnić można również gumy do żucia, czyli rozpuszczalne lub nierozpuszczalne cukierki o konsystencji umożliwiającej długie żucie – oprócz walorów smakowych te przekąski mogą także odświeżyć nasz oddech lub oszukać głód.  

Owoce – czy mogą zastąpić słodycze?  

Owoce są naturalnym źródłem cukru. Najlepiej spożywać je w całości, ale można dodawać je również do sałatek, koktajli czy jogurtów. Owoce mogą być także używane do tworzenia różnorodnych deserów, które mogą być konkurencją dla słodyczy. Często desery stworzone ze słodyczy urozmaica się również owocami, aby były bardziej ciekawe teksturowo i smakowo.  

Proces suszenia owoców pozbawia je wody i intensyfikuje słodki smak, dając idealne zamienniki słodyczy. Suszone daktyle, morele, figi, chipsy bananowe, rodzynki lub żurawina zawierają ponadto sporo pektyny usprawniającej działanie układu trawiennego. Suszone owoce stanowią często nieodłączną część słodyczy, takich jak czekolady, cukierki czy ciastka, nadając im słodki, ale ciekawy, owocowy smak.  

Owoce są podobnie jak słodycze bogate w cukier, jednakże często to przekąska w postaci słodyczy dostarcza więcej energii oraz serotoninę. Nie warto rezygnować ze słodyczy, które potrafią poprawić nam nastrój i umilić dzień.