Jeśli ktoś uważa, że przejażdżka bolidem F1 to zajęcie tylko dla wybranych, nic bardziej mylnego. W obecnych czasach jest wystarczająco dużo torów i samych wyścigówek, by każdy z nas mógł poczuć się jak słynny kierowca rajdowy. Jeśli od zawsze chciałeś sprawdzić, jaką adrenalinę można poczuć przed wyścigiem o niesamowitej prędkości – zapraszamy do lektury tego artykułu, gdzie doradzimy, jak się przygotować do objęcia sterów bolidu F1.

Bolid F1 – dlaczego przejażdżka nim jest tak niezwykła?

Jeszcze do niedawna miłośnicy Formuły 1 z Polski nie mogli sprawdzić, co czują ich ulubieni kierowcy. Obecnie jednak każdy z nas może samodzielnie usiąść za sterami bolidu F1 i na własnej skórze sprawdzić jego słynne przyspieszenie. Dlaczego jazda takim pojazdem jest aż tak wyjątkowa?

Bolid F1 to samochód przystosowany tylko do jednego – do zapewniania jak najlepszego czasu okrążenia. Z tego powodu znajdziemy w nich silniki dysponujące mocą, jakiej próżno szukać w klasycznych samochodach. Nawet jeśli któryś z nich zbliży się parametrami do bolidu F1, pamiętajmy, że to pojazdy zaprojektowane do wyścigów i dzięki temu cechują się także niesamowitą aerodynamiką i przyczepnością, które pozwalają im osiągać rewelacyjne wyniki na torach, niedostępne dla innych samochodów.

Jakie parametry i osiągi ma bolid F1?

Jeśli ktoś dalej nie jest przekonany, że przejażdżka bolidem F1 może zostać w pamięci do końca życia, dobrze będzie przyjrzeć się liczbom. Iloma końmi mechanicznymi dysponuje przeciętny pojazd tego typu i jak szybko się rozpędza?

Wiele zależy od konkretnego modelu i zastosowanych w nim rozwiązań. Często silniki w bolidach F1 są stosunkowo niewielkie, jednak w dalszym ciągu oferują niesamowitą moc i moment obrotowy, gdyż korzystają z doładowanej turbosprężarki i innych rozwiązań pozwalających na osiągnięcie jak najbardziej wyśrubowanych parametrów motoru. Niektóre bolidy mają moc na poziomie przekraczającym tysiąc koni mechanicznych. To niezwykle imponujące osiągnięcie nie tylko wtedy, kiedy zestawimy silnik z bolidu F1 z silnikiem w cywilnym samochodzie, ale także z silnikiem praktycznie każdego supersamochodu.

Jak szybko jest więc w stanie rozpędzić się bolid F1?  Przeważnie osiąga prędkość stu kilometrów na godzinę w czasie krótszym niż trzy sekundy, natomiast dwustu w czasie krótszym niż pięć. Taka jazda to zdecydowanie coś, czego nie będzie w stanie zapomnieć żaden miłośnik czterech kółek ani żaden fan adrenaliny.

Bolid F1 – jak się przygotować, zanim obejmiemy stery?

Powyższy opis parametrów bolidu z całą pewnością wystarczył, by nieco pobudzić wyobraźnię każdego pasjonata jazdy samochodem. O czym będziemy musieli jednak pamiętać, zanim znajdziemy się za sterami tak potężnego pojazdu?

Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, że chociaż jazda bolidem F1 to niełatwa sztuka, podczas naszej wizyty na torze nie zostaniemy zostawieni sami sobie. Z całą pewnością będzie nam towarzyszył odpowiedzialny i rozsądny instruktor techniki jazdy, który udzieli nam cennych wskazówek, w jaki sposób opanować bolid podczas pierwszych okrążeń. Nie musimy się więc obawiać, że jazda wyścigówką nas przerośnie – wszystkiego dowiemy się na miejscu.

Warto jednak jeszcze przed trafieniem na tor zauważyć, że jazda bolidem F1 znacznie się różni od jazdy samochodem. Pierwszą różnicą będzie tutaj sterowanie – w klasycznych samochodach mamy kierownice, których próżno szukać w kabinach bolidów. Tam za układ kierowniczy odpowiada specjalny wolant, który jest bardziej precyzyjny przy wysokich prędkościach.

Skoro wspomnieliśmy już o prędkościach – opony bolidów F1 oraz ich układ hamulcowy jest przystosowany do pracy przy dużych obciążeniach. W związku z tym, jeśli odpowiednio nie rozgrzejemy opon i nie osiągniemy pożądanej temperatury tarcz hamulcowych, trudno może być nam utrzymać przyczepność i tor podczas jazdy. Z tego powodu tak ważne jest rozgrzewanie opon i pierwsze wolniejsze okrążenia.

Warto przygotować się także na przeciążenia i wysoką temperaturę. W kabinie bolidu panuje często ponad czterdzieści stopni, natomiast przeciążenia, jakich dozna nasz organizm, często są znacznie większe od tych, które znamy z roller coasterów. To nieodłączna część jazdy bolidem i nie da się z tym nic zrobić, jednak warto być przygotowanym na to, że nie każdy etap jazdy będzie prosty.

Bolid F1 – szkolenie techniki jazdy i świetna przygoda w jednym

Powyższy akapit nie ma na celu zniechęcić kogokolwiek do spróbowania swoich sił za sterem prawdziwego bolidu F1, chcemy jednak zwrócić uwagę na pewne trudności, jakie mogą wówczas wystąpić. Mimo wszystko zdecydowanie warto przynajmniej raz w życiu chwycić wolant i zobaczyć, jak radzimy sobie z najszybszym pojazdem na świecie. To nie tylko możliwość na przeżycie niezwykłych chwil, ale także na przetestowanie siebie w ekstremalnej sytuacji. Przy okazji będziemy mogli też doszkolić naszą technikę prowadzenia samochodu – chociaż bolid F1 to coś zupełnie innego niż klasyczna osobówka, doświadczenia z jego prowadzenia mogą się okazać nieocenione.