Miłośnicy adrenaliny i niesamowitych przeżyć mają obecnie spore pole do manewru. Jedną z aktywności, na którą mogą postawić, kiedy będą chcieli zagwarantować sobie niezapomniany weekend, z całą pewnością jest jazda quadem. Ten niewielki, czterokołowy pojazd dostarczy masę pozytywnych emocji nawet tym, którzy nie mieli jeszcze żadnych doświadczeń z prowadzeniem samochodu czy motocykla. Sprawdź, czy wycieczki quadem są dla Ciebie.

Jazda quadem – dlaczego warto jej spróbować?

Quad to nieduży, nieobudowany pojazd na czterech kołach, który jest w stanie zapewnić nam sporą dawkę adrenaliny. Jazdy quadem powinien spróbować każdy, niezależnie od swojego doświadczenia z innymi środkami transportu. Nawet doświadczeni kierowcy z długoletnim stażem za kółkiem będą mogli znaleźć w tej aktywności coś dla siebie, gdyż te czterokołowce pozwalają na pokonywanie kilometrów w zupełnie innym stylu niż samochód czy motocykl.

O jeździe quadem powinniśmy pomyśleć jako o jeździe zwinnym i zrywnym motocyklem, połączonym z zaletami terenówki. Można przejechać nim przez praktycznie każde nierówności, co z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom off roadu. Przy okazji te pojazdy są bardzo dynamiczne, co z całą pewnością pomoże dostarczyć nam świetnych wrażeń.

Czy obsługa quada jest skomplikowana?

Jazda quadem nie należy do najtrudniejszych rzeczy, jednak przy swojej pierwszej próbie warto skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora. Będzie w stanie doradzić nam, jak obsługiwać nasz pojazd, zanim wyruszymy w drogę. Dzięki temu w prosty sposób poznamy podstawy jazdy quadem, zanim będziemy mogli zacząć szlifować je na trasie.

Warto pamiętać, że przy pierwszym zetknięciu z quadem powinniśmy podejść do niego z odpowiednim respektem. Pomimo swoich niepozornych rozmiarów ten mały pojazd jest w stanie wręcz zaskoczyć swoją dynamiką, co często bywa problemem dla niedoświadczonych kierowców. Podstawy jazdy najlepiej będzie opanować pod okiem instruktora i spokojnie je rozwijać – na trochę bardziej wymagające trasy przyjdzie czas później.

Co warto wiedzieć o jeździe quadem, zanim postanowimy jej spróbować?

Oczywiście wraz z odpowiednim nauczycielem techniki jazdy poznamy wszystkie tajniki poruszania się quadem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dowiedzieć się czegoś już teraz, a tym samym mieć świadomość, czego się spodziewać po tym pojeździe. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że quady nie są takie stabilne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Żeby nie dopuścić do sytuacji, kiedy nasz pojazd się przewróci, powinniśmy opanować umiejętność odpowiedniego balansu ciałem w trakcie jazdy. Duże znaczenie ma także technika dodawania i redukowania gazu – należy dobrze wyczuć, ile mocy będzie potrzebował nasz quad, żeby móc pokonać daną przeszkodę.

Oczywiście wszystkie tego typu kwestie techniczne podczas jazdy quadem to kwestia doświadczenia i wprawy. Nawet początkujący amator quadów powinien sobie poradzić ze swoją pierwszą wyprawą, jeśli tylko będzie pamiętał o zachowaniu odpowiedniej dawki rozsądku.

Quady, podobnie jak samochody czy motocykle, mogą mieć automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Jazda modelem z ręczną zmianą biegów może przysporzyć pewne problemy na początku, więc jeśli jesteśmy początkującymi kierowcami tych niewielkich czterokołowców, zdecydowanie lepszą opcją będzie dla nas wybranie pojazdu z automatyczną skrzynią.

Przygotowanie do pierwszej trasy – co ze sobą zabrać na wycieczkę quadem?

Kiedy postanowimy wybrać się na przejażdżkę quadem, pierwszą ważną kwestią będzie wybór stroju. Jak się ubrać, żeby zachować odpowiedni komfort podczas pokonywania kolejnych kilometrów? Podstawa to właściwe obuwie, kask oraz rękawiczki. Buty, jakie ze sobą zabierzemy, powinny być wysokie i grube – dzięki temu będziemy mieli pewność, że przypadkowy kamień wyrzucony w powietrze przez koła naszego quada nie trafi nas w stopy. Rękawiczki z kolei nie mogą ograniczać naszych palców przy korzystaniu z manetek, jednak z drugiej strony muszą być ciepłe oraz odporne na wiatr.

Po skompletowaniu wszystkich ochronnych przedmiotów niezbędnych do jazdy quadem możemy pomyśleć o pozostałych częściach ubioru. Jak się ubrać na swoją pierwszą wyprawę? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić pogodę podczas naszej wycieczki i dostosować do niej naszą odzież. Niezależnie od pory roku pamiętajmy jednak, że wiatr obniży temperaturę naszej skóry o kilka stopni, więc zdecydowanie lepiej sprawdza się tutaj długi rękaw, który pełni również funkcję ochronną. Przydatna może okazać się także kominiarka czy bielizna termiczna.

Jedną z ogromnych zalet jazdy quadem jest możliwość pokonywania rozmaitych przeszkód w terenie. Niestety nieodłącznie wiąże się to także z kurzem, pyłem oraz błotem. Z tego powodu warto zwrócić również uwagę na to, by wybrane przez nas ubrania mogły się zabrudzić czy zniszczyć.

Wycieczki na quadach to rewelacyjny pomysł na spędzanie swojego wolnego czasu w sposób aktywny, lecz jednocześnie niewymagający aż tak dużego wysiłku. Te małe pojazdy to zdecydowanie coś, czego warto spróbować przy najbliższej wolnej okazji.